خانه سلامتی تقویت حافظه ؛ خداحافظ فراموشی

تقویت حافظه ؛ خداحافظ فراموشی

۱۰
8
زمان مطالعه: 2 دقیقه
تقویت حافظه در سنین کم و جوانی از زوال عقل جلوگیری می‌کند.
تقویت حافظه

برای تقویت حافظه، راه‌های ساده و زیادی وجود دارد. در این مقاله با ۹ روش عالی برای تقویت حافظه آشنا می‌شوید که مخصوصاً برای دانش‌آموزان و دانشجویان کاربرد زیادی دارد.

به گزارش مجله دلتا؛ قبل از آزمونِ مهم بعدی که در آن شرکت می‌کنید، حتماً برخی از این روش‌ها را برای تقویتِ حافظه‌تان، امتحان کنید. این روش‌ها به شما کمک می‌کنند حافظه‌تان را تقویت کنید، اطلاعات را بهتر به یاد بیاورید و آنها را بهتر به خاطر بسپرید.

۱. روی چیزهایی که مطالعه می کنید، تمرکز کنید

تمرکز، یکی از مولفه‌های اصلیِ حافظه است. برای اینکه اطلاعات از حافظۀ کوتاه‌مدت به حافظۀ بلند‌مدت منتقل شوند، باید به صورت فعّال و مستمر به این اطلاعات توجه کنید. سعی کنید مطالب جدید را در شرایطی یاد بگیرید که هیچ عاملی (مثل تلویزیون، موسیقی و …) تمرکز شما را به هم نمی‌زند.

۲. در جلسات متعدد و منظم مطالعه کنید

یادگیری مطالبِ جدید در جلسات مختلف و با فواصل زمانیِ بیش‌تر، به شما کمک می‌کند زمان مورد نیاز برای پردازشِ اطلاعات را در اختیار داشته باشید.

۳. اطلاعاتی که یاد می‌گیرید را دسته‌بندی کنید

تقویت حافظه

محققان متوجه شده‌اند که اطلاعات مختلف در حافظۀ ما در دسته‌بندی‌های مرتبط و مشخص ذخیره می‌شوند. شما می‌توانید با دسته‌بندی و جدا کردن اطلاعاتی که یاد می‌گیرید از این ویژگی، بهره‌ها ببرید.

۴. اطلاعات را به دقت شرح دهید

برای اینکه اطلاعات جدیدی را که به خاطر می‌سپارید، به یاد بیاورید، باید آنها را در حافظۀ بلندمدت‌تان کُدگذاری کنید. یکی از روش‌های بسیار قدرتمند کدگذاریِ اطلاعات، تکرار مفاهیم و جزئیات است.

۵.مفاهیم و اطلاعات را تجسم کنید

به عکس‌ها، نمودارها و سایر تصاویر کتاب‌های درسی خود دقت کنید. اگر نشانه‌های تصویری زیادی در اختیار ندارید، نشانه‌های مخصوص به خودتان را درست کنید.

۶. بین اطلاعات جدید و دانسته‌های قبلی، ارتباط برقرار کنید

با ایجاد ارتباط، بینِ مطالبی که از قبل می‌دانید و ایده‌های جدید، می‌توانید تواناییِ به خاطر سپردن و یادآوری آنها را به شکلِ چشم‌گیری افزایش دهید.

۷. مفاهیم جدید را به بقیه آموزش دهید

تقویت حافظه

تجربۀ معلمان و روان‌شناسان ثابت کرده است که آموزشِ مفاهیم جدید توسط خود دانش‌آموزان به سایر همکلاسی‌ها، فرآیند یادگیری و یادآوری مفاهیم جدید را بهبود می‌بخشد.

۸. روش مطالعۀ خود را تغییر دهید

هر چند وقت یک‌بار، روند مطالعه‌ی خود را تغییر دهید. مثلا اگر عادت کرده‌اید موقع مطالعه در جای مشخصی بنشینید، دفعۀ بعدی، موقعیّتِ جدیدی را امتحان کنید.

۹. برای تقویت حافظه کمی بخوابید

تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که یک استراحت کوتاه بعد از یادگیری، به شما کمک می‌کند مطالب را بسیار سریع‌تر به خاطر بسپارید و بهتر به یاد بیاورید.

بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

باور های نادرست درباره فشار خون

فشار خون بالا یک بیماری برای تمام عمر است و داروها نمی‌توانند این مشکل را درمان کنند بلکه …