گرایش منفی و تاثیرات مخرب آن

۶
2
زمان مطالعه: 2 دقیقه
چرا به هنگام تصور کردن سناریوهایی که شامل بدست آوردن مقدار مشخصی از پول یا از دست دادن همان مبلغ پول می‎باشند، خطر از دست دادن، بیشتر از به دست آوردن در ذهن برخی افراد نقش می‎بندد؟
گرایش منفی

در مورد گرایش منفی چه می دانید؟ گرایش منفی به این معنی است که ما غم و اندوه و درد را بیشتر از شادی و خوشحالی احساس کنیم. این پدیده روانشناختی توضیح می‎دهد که چرا غلبه بر تصورات بد دشوار است و چرا آسیب‎های گذشته می‎توانند چنین اثرات طولانی مدت داشته باشند. تقریبا در هر گونه تعاملی بیشتر احتمال دارد که موارد منفی را متوجه شویم و سپس آنها را به صورت همیشه در خاطرمان حفظ کنیم.

تاثیرات گرایش منفی:

تاثیر بر روی روابط:

  • این نوع گرایش می‎تواند بر روابط شما تاثیر بگذارد. شما ممکن است در مورد چیزی که شریک زندگی‎تان به آن واکنش نشان می‎دهد و به تعاملش با دیگران پیش بینی و قضاوت اشتباهی داشته باشید. هنگامی که گرایشات منفی به سمت روابط سوق پیدا می‎کند، به یاد داشته باشید که نظرات منفی معمولا وزن بیشتری نسبت به نظرات مثبت دارند. آگاهی از گرایش خود به گرایشِ منفی مهم است. با درک این گرایش طبیعی انسان، می‎توانید بر روی یافتن راه‎هایی برای شکستن انرژی منفی و متوقف کردن انتظار بدتر تمرکز کنید.

گرایش منفی

تاثیر بر روی کارهای روزانه:

  • نگرش منفی بر کار‎های روزانه شما نیز تاثیرگذار است. برای مثال، ممکن است هنگامی که در محل کار با همکارتان گفتگو می‎کنید، همکارتان نظری بدهد که باعث ناامیدی شما شود. پس از آن خودتان را برای بقیه روز کاریتان نگران می‎کنید. هنگامی که از محل کار به خانه می‎روید و کسی از شما می‎پرسد که روزتان چگونه بود،با وجود این‎که به طور کلی روز خوبی بوده است، پاسخ می‎دهید خیلی وحشتناک بود.

این گرایش ذهن شما را به سمت اتفاقات ناخوشایند می‎کشاند و آنها را بسیار مهم‎تر از آنچه که واقعیت دارند، جلوه می‎دهد.

این “چیزهای بدی” که توجه ما را به خود جلب می کند، به خاطرات ما می چسبد، و در بسیاری موارد بر تصمیماتی که می‎گیریم، تاثیر می گذارد.

تاثیر گرایش منفی بر تصمیم گیری:

  • این نوع گرایش می‎تواند بر روند تصمیم گیری تاثیر بگذارد. دانشمندانی همچون کانمن و تروسکی که دارای جایزه نوبل بودند، در کار مشهور خود متوجه شدند که هنگام تصمیم گیری، مردم به طور مرتب بیشتر بر جنبه های منفی یک رویداد توجه می‎کنند.

    به طور مثال هنگام تصور کردن سناریوهایی که شامل بدست آوردن مقدار مشخصی از پول یا از دست دادن همان مبلغ پول می‎باشند، خطر از دست دادن، بیشتر از به دست آوردن در ذهن افراد نقش می‎بندد.

منبع: دکتر سلام

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

معجزه مصرف آب‌گرم و لیموترش به صورت ناشتا!

لیموترش مزایای بسیاری بر سلامت بدن دارد و این فواید بر انسان پوشیده نیست. دو مزیت مهم این …