محروم کردن از ارث

۱۷
12
زمان مطالعه: 2 دقیقه
هرکس در زمان حیات خود می‌تواند درباره اموالش تصمیم بگیرد و همه یا بخشی از آن را به دیگری منتقل کند، اما تقسیم ارث پس از فوت، تابع موازین قانونی مشخصی است که محرومیت از ارث در آن وجاهت قانونی ندارد.
تقسیم ارث در زمان حیات

عبارت «از ارث محرومت می‌کنم» برای بسیاری از افراد آشناست و ممکن است بارها و بارها آن را شنیده باشند. در بیشتر مواقع، این عبارت توسط پدرانی به کار می‌رود که با برخی رفتارهای فرزندان خود مخالفند و می‌خواهند با این کار آن‎ها را به انجام رفتارهایی مطابق میل خود مجبور کنند. شنیدن این جمله ممکن است موجب نگرانی برخی فرزندان شود. اما در این میان، افرادی که دارای دانش حقوقی هستند، می‌دانند محروم کردن از ارث، پایه حقوقی و قانونی ندارد و هیچ ‎کس نمی‌تواند دیگری را از چنین حقی محروم کند. در ادامه با دو موضوع محروم کردن از ارث و تقسیم ارث در زمان حیات با مجله دلتا همراه باشید.

تقسیم ارث

طبق ماده ۸۳۷ قانون مدنی: اگر کسی به موجب وصیت، یک یا چند نفر از ورثه خود را از ارث محروم کند، وصیت مزبور نافذ و معتبر نیست. همچنین، ماده ۸۴۳ نیز به متوفی فقط امکان وصیت در مورد یک‌ سوم از مالش را داده‌ است. در حقیقت، وصیت‌کننده حق دارد به میزان یک سوم از اموال خود را وصیت کند و وصیت او نیز برای این میزان، صحیح و نافذ است و چنانچه نسبت به بیشتر از این میزان وصیت کند، صحیح بودن چنین وصیتی به اجازه سایر ورثه بستگی دارد. زیرا به استثنای یک سوم اموال، بقیه ترکه متعلق به ورثه است و شخص صاحب این اموال که همان وصیت‌کننده است، حق دخالت در آن‎ها را ندارد و اموال مزبور به طور طبیعی در اختیار همه ورثه قرار می‌گیرد تا طبق ضوابط و مقررات مربوط به ارث، میان آن‎ها تقسیم شود. البته طبق شرع ممکن است شرایطی مانع از تحقق ارث شود؛ مانند کسی که به عمد، شخصی را که از او ارث می‌برد، بکشد؛ اما این موضوع با باور عمومی که درباره محرومیت از ارث وجود دارد متفاوت است. در نظام حقوقی ایران، محرومیت از ارث فاقد اعتبار قانونی است.

تقسیم ارث

تقسیم ارث در زمان حیات

هر کس در زمان حیات خود می‌تواند درباره اموالش تصمیم بگیرد و همه یا بخشی از آن را به دیگری منتقل کند، اما تقسیم ارث پس از فوت، تابع موازین قانونی مشخصی است که محرومیت از ارث در آن وجاهت قانونی ندارد. به محض فوت، متوفی دیگر امکان انجام هیچ‌گونه اقدام حقوقی را ندارد و تشخیص وارث بودن یا نبودن افراد به عهده قانون است. البته مسئله دیگری که ممکن است با محرومیت از ارث اشتباه گرفته شود، درباره فرزندی است که زودتر از والدینش فوت کند. طبق قانون، وقتی کسی زودتر از والدین خود فوت می‌کند، ورثه‌اش از جد پدری خود ارث نمی‌برند. به زبان ساده، شخص مرده از کسی ارث نمی‌برد تا آن مال به بازماندگانش منتقل شود و این با محرومیت از ارث تفاوت دارد.

پیشنهاد مطالعه : برای آشنایی بیشتر با نحوه ارث بری زن و شوهر از یکدیگر “زن و شوهر چگونه از یکدیگر ارث می برند؟” را مطالعه کنید.

برچسب ها

۱۷ دیدگاه

 1. ناشناس

  ۲۴ تیر ۱۳۹۹ در ۱:۲۰ ق٫ظ

 2. ناشناس

  ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ در ۰:۲۲ ق٫ظ

 3. فتحی

  ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ در ۱۲:۱۲ ب٫ظ

  بسیار عالی

  پاسخ

 4. خسرو

  ۲۴ مهر ۱۳۹۸ در ۶:۰۹ ب٫ظ

  صلح یا هبه هم راه قانونی برای محروم کردن شخص از ارث است. فرد می تواند اموال خود را به سایر ورثه صلح کند که پس از فوت اموال به نام شخص یا اشخاص منتقل می شود. شخص می تواند حق فسخ برای خودش بگذارد. مالیات و هزینه های فروش را هم می دهد.

  پاسخ

 5. نمازی

  ۲۰ تیر ۱۳۹۸ در ۹:۵۶ ق٫ظ

  بجا و مفید بود

  پاسخ

 6. بهمن

  ۹ تیر ۱۳۹۸ در ۷:۳۴ ب٫ظ

  ممنون

  پاسخ

 7. مهدی مختاری

  ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ در ۳:۵۹ ب٫ظ

  سپاسگذارم

  پاسخ

 8. شعبانی

  ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ در ۳:۵۸ ب٫ظ

  عالی بود ممنونم

  پاسخ

 9. بیگدلی

  ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ در ۳:۵۸ ب٫ظ

  نکات خوبی بود که کمتر کسی از اون اطلاع داره
  باسپاس از خانم قربانی

  پاسخ

 10. مسرور

  ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ در ۲:۵۳ ب٫ظ

  بسیار جالب و مفید بود. من اطلاع دقیقی از این موضوع نداشتم.ممنون از مجله خوب دلتا

  پاسخ

 11. مهران

  ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ در ۱:۲۸ ب٫ظ

  سلام
  حدود ۹۰ درصد افراد اطلاع کافی راجع به این موضوع ندارند و جالب اینجاست که در بسیاری از فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی این دیالوگ به دفعات بین یک پدر و پسر تکرار میشه .

  پاسخ

 12. هیوا

  ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ در ۱:۱۹ ب٫ظ

  اطلاعات حقوقی میتواند در مراحل حساس زندگی کمک زیادی باشند آموزنده و مفید بود

  پاسخ

 13. میلانی

  ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ در ۵:۳۴ ب٫ظ

  بسیار خلاصه و مفید

  پاسخ

 14. میرعبدالباقی

  ۲۰ خرداد ۱۳۹۸ در ۱۰:۱۳ ق٫ظ

  بسیار اموزنده

  پاسخ

 15. دهنوی

  ۲۰ خرداد ۱۳۹۸ در ۹:۵۰ ق٫ظ

  عاااالی

  پاسخ

 16. برزین

  ۲۰ خرداد ۱۳۹۸ در ۹:۴۹ ق٫ظ

  طبق معمول اطلاعات رسانی مطالبی که کمتر در جامعه مطرح میشود

  پاسخ

  • راضیه قربانی

   ۲۰ خرداد ۱۳۹۸ در ۷:۰۰ ب٫ظ

   سپاس از شما و همراهیتون با نکات حقوقی مجله دلتا

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اپلیکیشن مجله دلتا


بیشتر ببینید در دانستنی های حقوقی

همچنین بخوانید

مهرالمثل چگونه تعیین می‌شود؟

براساس ماده ۱۰۹۱ قانون مدنی، مبنای تعیین مهر المثل زن وضعیت خانوادگی و سایر صفات و خصوصیات…