جاذبه‎های گردشگری گلستان

جزیره آشوراده ، گردشگاه یا شکارگاه

۱۲
4
زمان مطالعه: 2 دقیقه
یکی از جاذبه‎های بی‎نظیر جزیره آشوراده در حوزه گردشگری، وجود گونه‎های مختلفی از پرندگان بومی و مهاجر است.
جزیره آشوراده

اینجا آشوراده است. جایی که امروز داغ‎ترین موضوع بین حامیان محیط زیست است. حامیان جزیره آشوراده که تمام تلاش‎شان را برای تغییر دادن کاربری آشوراده می‎کنند تا نام آن گردشگاه باشد نه شکارگاه. چراکه بسیاری از شکارچیان که در زمان مهاجرت پرندگان در این جزیره زیبا کمین کرده و این بهشت زیبا را برای نه تنها پرندگان بلکه، ماهیان خاویاری و فوک خزری و دیگر حیوانات وحشی… جهنم کرده بودند. تنها جزیره‌ی ایرانی در دریای خزر، در شبه‌جزیره‌ی میانکاله، که در اصل «آشورآدا» به معنی جزیره‌ی آشور بود.

جزیره آشوراده

آشوراده بهشت طبیعی

اگر باور کنیم جزیره آشوراده گردشگاه است، باید آن را یکی از جاذبه‎های گردشگری بندر ترکمن بدانیم که وجود حیواناتی چون شغال، روباه، قرقاول، گراز و یک نوع اسب وحشی و مهاجرت انبوه پرندگان در تمام فصول سال، آن را به بهشت طبیعت‎گردان تبدیل کرده است. جایی که گردشگران ساعت‎ها پشت صخره‎ای، دوربین به دست، می‎نشینند تا  یک فک خزری با نگاه معصومش به ساحل آمده و پرندگان ماهی خوار را فراری دهد، آن‎ها نیز راضی از شکار بی‎نظیرشان منتظر صحنه‎ای دیگر شوند.

جزیره آشوراده

مأوای پرنده نگری

یکی از جاذبه‎های بی‎نظیر جزیره آشوراده در حوزه گردشگری، وجود گونه‎های مختلفی از پرندگان بومی و مهاجر است. پرندگانی مانند غاز سفید و سیاه، قرقاول، فلامینگو، پلیکان، پرستوی دریایی و… که هر ساله چندین هزار گردشگر را به این جزیره می‎آورند. بیشتر این گردشگران برای عکاسی از پرندگان لحظه‎شماری می‎کنند.

جزیره آشوراده

کجا بریم؟

جزیره در قسمت شمال خلیج گرگان واقع شده اما مسیر دسترسی از سمت بندر ترکمن است. می‎توانید از جاده فیروزکوه به قائم‎شهر، راهی شوید. به سوی ساری، بهشهر و بعد از آن به سمت گلوگاه و در نهایت وارد بندر ترکمن خواهید شد، حالا به‎راحتی با قایق می‎توانید به جزیره آشوراده بروید.

حرف آخر

جالب است بدانید تا اوایل قرن حاضر جزیره آشوراده یکی از اصلی‎ترین زیستگاه‎های ببر مازندران، قوی‎ترین گوشتخوار جهان بود، که متاسفانه آخرین نمونه زنده آن، حدود ۴۰ سال پیش توسط یک شکارچی از پا درآمد.
اسب‌های وحشی فراوانی هم که در آشوراده زندگی می‌کنند به دلیل نوشیدن آب شور از عمر کمی برخوردار هستند.

جزیره آشوراده

حدود ۴۰% از معروف‎ترین و مرغوب‎ترین خاویارهای دنیا در جزیره آشوراده تولید می‎شود و فکرش را بکنید که در هر توراندازی برای گرفتن ماهیان خاویاری، چند فوک خزری ممکن است به دام افتاده باشند؟ اکنون آشوراده بهشت موعود پرندگان مهاجر و علاقه‎مندان به پرنده‎نگری است.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

کشور کانگوروها را بهتر بشناسید

همچنین بخوانید: جزیره مرگباری که ورود به آن ممنوع است! وحشتناک‌ترین موزه‌های دنیا چه وسایل…