خانه سلامتی بدخوابی ، عامل چاقی و دیابت

بدخوابی ، عامل چاقی و دیابت

۱
2
زمان مطالعه: 2 دقیقه
تاکنون از تاثیرات منفی بی‌خوابی بر سلامتی آگاه بودیم. تحقیقات جدید نشان داده که بد خوابی نیز به اندازه بی‌خوابی مضر است.
بد خوابی

تحقیقات جدید دانشمندان بیمارستان بریگهام و بیمارستان زنان آمریکا نشان می دهد ارتباط قوی بین الگوهای خواب نامنظم یا همان بد خوابی و افزایش خطر ابتلاء به بیماری‌های متابولیکی مانند فشار خون بالا، چاقی و دیابت وجود دارد.

به گزارش مجله دلتا؛ این مطالعه از احتمال ارتباط بین برنامه خواب نامنظم و اختلال عملکرد متابولیکی حکایت دارد.

“تینایی هوانگ” نویسنده این تحقیق می‌گوید: بسیاری از مطالعات قبلی نشان داده‌اند که کمبود خواب  و بد خوابی با اضافه وزن و چاقی، فشار خون بالا، دیابت و سایر اختلالات متابولیکی مرتبط است، اما ما در مورد تأثیر خواب نامنظم و تغییرات روزانه چیز زیادی نمی‌دانستیم.

این مطالعه بیش از ۲۰۰۰ نفر را به طور متوسط به مدت شش سال بررسی کرد و مشخص شد که بیشترین شیوع اختلالات متابولیکی در افرادی روی می‌دهد که دارای بی‌نظم‌ترین برنامه رفتن به تخت‌خواب و بی‌قاعدگی در میزان خوابیدن هستند.

هوانگ می‌گوید: تحقیقات ما نشان می‌دهد که حتی با در نظر گرفتن میزان خواب افراد و عوامل دیگر شیوه زندگی، ساعت‎های مختلف به رختخواب رفتن یا مدت خوابیدن، آثار منفی متابولیکی ناشی از آن را به شدت افزایش می‌دهد.

شرکت‌کنندگان علاوه‌بر پر کردن فرم‌های گزارش به صورت روزانه، در ابتدای مطالعه به مدت هفت روز با استفاده از یک مچ‌بند مخصوص ردیابی شدند تا زمان و میزان خوابیدن آن‎ها رصد شود. هوانگ و همکارانش معتقدند که نتایج مطالعه آن‎ها نشان دهنده ارتباط قوی بین الگوی خواب نامنظم و ابتلاء به بیماری‌هایی نظیر فشار خون بالا و دیابت است و حتی یک ساعت تغییر در برنامه خوابیدن موجب بروز عوارض شدیدی می‌شود.

محققان می‌گویند در بسیاری از موارد، تغییرات در الگوهای خواب پیش از شروع یک مشکل متابولیکی اتفاق افتاده است. این مسئله به طور بالقوه یک رابطه علّی بین بی‌نظمی در خواب و مشکلات سلامتی را نشان می‌دهد.

آن‎ها می‌گویند: نتایج ما نشان می‌دهد که حفظ یک برنامه منظم خواب دارای آثار متابولیکی مفیدی است. این مطالعه بر استراتژی پیشگیری از ابتلاء به بیماری‌های متابولیک استوار است و به طور عمده بر ترویج خواب کافی و دیگر شیوه‌های زندگی سالم تمرکز دارد.

منبع: ایسنا

بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

بوی بد دهان؛ علت و راه حلی برای آن!

اغلب تجربه بوی بد دهان صبحگاهی را داریم یا داشته‌ایم، با اینکه بسیاری احساس شرمندگی در مور…