گوشت سفید ؛ مضر مثل گوشت قرمز

۱۱
6
زمان مطالعه: 2 دقیقه
تحقیقات جدید محققان بیمارستان کودکان «اوکلند» آمریکا نشان داد که اثر افزایش کلسترول مصرف گوشت سفید تقریباً برابر با مصرف گوشت قرمز است.
گوشت سفید

مدت‌هااست تصور می‌شود که مصرف گوشت سفید برای سلامت قلب به دلیل چربی اشباع کمتر از گوشت قرمز، نه‌تنها مضر نیست بلکه مفید است؛ به‌همین سبب حتی دانشمندان بیمارستان کودکان «اوکلند» نیز پس از این‎که دریافتند مصرف زیاد گوشت سفید یا گوشت قرمز هر دو باعث افزایش سطح کلسترول خون می‌شود، شگفت‎زده شدند.

به گزارش مجله دلتا؛ محققان دریافتند که بر خلاف باور عموم، گوشت سفید و گوشت قرمز هر دو منجر به افزایش خطر ابتلاء به بیماری‌های قلبی می‌شوند.

محققان دریافتند که خوردن مقدار زیادی چربی اشباع، چه گوشت سفید و چه گوشت قرمز، غلظت کلسترول خون را که ارتباط مستقیم با بیماری‌های قلبی عروقی دارد، بالا می‌برد.

(LDL)  که کلسترول بد خون نامیده می‌شود، می‌تواند عروق شخص را مسدود کند و خطر سکته و حمله قلبی را افزایش دهد.

گوشت سفید

مطالعاتی بین سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ روی بیش از ۱۰۰ مرد و زن ۲۱ تا ۶۵ سال و در وضعیت سلامتی کامل از منطقه خلیج سانفرانسیسکو انجام شد. داوطلبان می‌بایست در مدت این تحقیق از مصرف الکل خودداری می‌کردند.

شرکت‌کنندگان در این مطالعه به طور تصادفی به دو گروه تقسیم شدند. گروه اول چربی اشباع شده از کره گرفته تا انواع غذاهای پرچرب مصرف کردند و گروه دوم غذاهای حاوی چربی اشباع شده، کم خوردند. آن‎ها تحت سه رژیم غذایی مورد آزمایش قرار گرفتند: رژیم غذایی گوشت قرمز، رژیم غذایی گوشت سفید و رژیم غذایی بدون گوشت.

منوهای چرخشی چهار روزه برای همه رژیم‌های غذایی طراحی و در پنج سطح انرژی با در نظر گرفتن تنقلات اجرا شد. هر رژیم غذایی چهار هفته طول می‌کشید که با یک دوره استراحت همراه بود که در آن شرکت‎کنندگان مجاز به خوردن غذاهای معمول خود بودند.

شرکت‎کنندگان گوشت گاو را به عنوان گوشت قرمز و گوشت مرغ را به عنوان گوشت سفید مصرف کردند. نتایج مطالعه نشان داد که آثار مصرف گوشت قرمز و سفید مشابه است.

گوشت سفید

«رونالد کراس» سرپرست این مطالعه گفت: «نتایج ما نشان می‌دهد که توصیه به محدود کردن مصرف گوشت قرمز و جایگزینی آن با گوشت سفید صرفاً براساس تاثیرات آن‎ها روی کلسترول خون نیست. دیگر آثار مصرف گوشت قرمز نیز می‌تواند به بیماری قلبی منجر شود و این آثار باید با جزئیات بیشتری در تلاش برای بهبود سلامت مورد بررسی قرار گیرد.»

بنا به اعلام  انجمن قلب آمریکا، تنها پنج تا شش درصد کالری روزانه باید از چربی اشباع تأمین شود. در این اطلاعیه توصیه شده است که مردم از غذاهای سالم‌تر برای کاهش میزان کلسترول خون استفاده کنند.

این مطالعه در مجله Clinical Nutrition منتشر شده است.

منبع: ایسنا

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

معجزه مصرف آب‌گرم و لیموترش به صورت ناشتا!

لیموترش مزایای بسیاری بر سلامت بدن دارد و این فواید بر انسان پوشیده نیست. دو مزیت مهم این …