سوسن چلچراغ ، پیشکش فصل بهار به ایران

۱۷
3
زمان مطالعه: 3 دقیقه
با شروع فصل گل‎دهی سوسن چلچراغ، مراسمی با عنوان «جشنواره سوسن چلچراغ» در داماش برگزار می‎شود.
سوسن چلچراغ

گلی ‎است بسیار کمیاب، تنها در دو نقطه از جهان که در رشته کوه البرز از فلات ایران قرار دارند، به صورت طبیعی می‎روید و پرتراکم‎ترین رویشگاه آن در یک ناحیه‎ی کوچک از جنگل‌های داماش و حدود ۲۰۰۰ نمونه است، در منطقه‎ای حفاظت شده. گل سوسن چلچراغ، هدیه‎ای است از فصل زیبای بهار که در آخرین ماه رفتنش، به ایران پیشکش می‎کند. این گل را با نام سوسن سفید نیز می‎شناسند.

کجا پیدایش کنیم؟

  • داماش – بخش عمارلو – استان گیلان – ایران

باید به جاده قزوین – لوشان بروید و وارد جاده فرعی جیرنده شوید، ناهموار و پیچ‎درپیچ است اما پس از حدود ۴۲ کیلومتر به جیرنده می‎رسید و از آن‎جا تا روستای داماش برانید. بهتر است یک راهنمای محلی با خود همراه کنید یا با پرسش از رهگذران و ماشین‌های عبوری محل رویش گل‎های سوسن چلچراغ را بیابید.

سوسن چلچراغ

تنها رویشگاه سوسن چلچراغ

زیستگاه حفاظت شده‎ی نزدیک روستای داماش، تنها رویشگاه سوسن چلچراغ، در بخش عمارلو از توابع شهرستان رودبار است. منطقه‎ای نیمه‎مرطوب و معتدل که البته گیاهان دیگری همچون اقطی، گرنه، بنفشه، انواع سرخس، گل قاصد، شبدر وحشی نیز در آن می‎رویند. اما رویشگاه سوسن چلچراغ، به‎طور کامل توسط سازمان حفاظت محیط زیست گیلان نگهداری و حفاظت و با حصاری از سایر قسمت‎ها جدا شده، هرگونه بهره‎برداری از آن تنها با مجوز رسمی از دفتر وزارت و بازرسی سازمان محیط زیست امکان‎پذیر است؛ چراکه اصطلاحاً تکثیرگریز بوده و علاقه‎ای به تولید مثل ندارد؛ همین امر باعث شده، هر روز بیشتر در معرض انقراض باشد.

سوسن چلچراغ

وجه تسمیه

سوسن چلچراغ واژگون، گلی به رنگ روشن است که گلبرگ‎های آن به سمت بیرون برگشته و به همین سبب پرچم های آن کاملاً دیده می‎شود. روی گلبرگ‎های این گل، دانه‎های برجسته به رنگ بنفش وجود دارد که عطر خاصی را در هوا پراکنده می‎کنند. برگشتگی گلبرگ‎ها و بیرون‎زدگی پرچم‎ها و همچنین متمایل بودن آن به سمت زمین، تصویری همانند چلچراغ در ذهن تداعی می‎کند؛ احتمالاً دلیل استفاده از نام سوسن چلچراغ نیز همین باشد.

از سوی دیگر، مردم محلی از نورافشانی این گل در شب سخن می‎گویند و معتقدند که نام گل را به سبب وجود همین نورها، سوسن چلچراغ گذاشته‎اند. علت ساطع شدن نور از این گل، پرچم آن است که قابلیت بازتابش نور را دارد.

سوسن چلچراغ

جشنواره سوسن چلچراغ

در داماش با شروع فصل گل‎دهی سوسن چلچراغ، مراسمی با عنوان «جشنواره سوسن چلچراغ» برگزار می‎شود. در این مراسم، رویش این گل‎های زیبا را جشن می‎گیرند و با اجرای موسیقی محلی، رقص محلی و سنت‎های بومی از گردشگران استقبال می‎کنند.

سوسن چلچراغ

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

این گیاهان در تاریک‌ترین گوشه‌ خانه رشد می‌کنند

گیاهان آپارتمانی نیز مانند انسان‌ها با تغییرات سازگار هستند. آیا می‌دانستید که بعضی گیاهان…