خانه گردشگری آبشار مارگون ، ودیعه عصر یخبندان!

آبشار مارگون ، ودیعه عصر یخبندان!

۲۱
6
زمان مطالعه: 3 دقیقه
آن‎چه آبشار مارگون را منحصربه‎فرد کرده، چیز دیگری فرای زیبایی‎است... تا جایی که آبشار مارگون را یکی از بلندترین آبشارهای چشمه‎ای جهان می‎دانند.
آبشار مارگون

لغت ودیعه در فرهنگ عمید به «سپرده‌شده، مالی که به امانت نزد کسی بگذارند؛ سپرده.» معنی شده‎است. دقیقاً آنچه از آبشار مارگون می‎دانیم. حتی در گرم‎ترین فصل سال، دمای آب آن به ۱۰ درجه زیر صفر می‎رسد! شاید باز‎مانده‎ای باشد از عصر یخبندان که در آفتابی‎ترین روزها، تکه‎های بزرگ یخ همچنان استوار بودند. مرتفع‎ترین و بلند‎ترین آبشار چشمه‎ای جهان، هدایت‎کننده آب چشمه به دره‎ای در استان فارس، با منظره‎ای فراموش‎نشدنی در نیمه اول سال.

آبشار مارگون

مارگون ، بلندترین سروصدای شنیدنی

اصلاً ریزش مداوم آب لطیف از صخره‎های زمخت، با آن تصویر عظیم و سروصدای بلند، یکی از دل‎انگیزترین مواهب طبیعت محسوب می‎شود. از زیباترین چشم‎اندازهای دنیا، آن‎جا که مبهوت هیبتش می‎شویم و حیرانِ صدای پرقدرت برخورد آب با زمین. جلوه تکرارنشدنی از طبیعت. چه رسد به آبشار مارگون که معدن آب‎هایش چشمه‎های جوشان است و الحق والانصاف تماشایی. بدون هیچ رودخانه‎ای که بالای آن جریان داشته باشد. با آب یخش، مانند ودیعه‎ای از عصر یخبندان، و ارتفاعی حدود ۷۰ متر و عرضی به مساحت تقریبی ۱۰۰ متر. در دره‎های غرب سپیدان.

آبشار مارگون

جلوه منحصر به فرد

آنچه آبشار مارگون را منحصربه‎فرد کرده، چیز دیگری فرای زیبایی‎است، بر بلندی کوهی که آبشار مارگون از آن سرازیر است، تعداد زیادی چشمه جوشان وجود دارد و آب با شدت از آن‎ها بیرون می‎ریزد. این چشمه‎ها به یکدیگر پیوسته و آبشار را تشکیل می‎دهند و شگفتی وصف‎ناپذیری می‎آفرینند. تا جایی که آبشار مارگون را یکی از بلندترین آبشارهای چشمه‎ای جهان می‎دانند.

آبشار مارگون

آبشار مارگون در دسترس ترین

دسترسی به آبشار مارگون بسیار آسان است، برخلاف بیشتر آبشا‌رهای ایران که راه صعب‎العبور یا بسیار طولانی‎ دارند تا به لذت آبشار تماشایی برسند، در این مکان، مسیر سواری‎رو، تا ۸۰۰ متری آبشار ادامه دارد و می‎توانید تا به این حد نزدیک بروید. بقیه راه را با پای پیاده باید رفت، اما در مسیری سنگ‌فرش و دارای پله‌های سیمانی.

آبشار مارگون

تا آبشار مارگون چه خبر؟

مسیری که تا آبشار طی می‎کنید هم، خودش جاذبه‎های دیدنی اطراف آبشار محسوب شده و با طبیعتی بکر و مثال‌زدنی منتظر شمااست.

عکاسی

امکان ندارد در این همه زیبایی گام بردارید و دست به اسلحه نشوید؛ لنز دوربین‎تان را از غلاف بیرون نکشید و با خشاب پر، طبیعت زیبا را شکار نکنید. شکارهایی چاق و چله و زیبا که هیچ نیازی به طعمه‎گذاری ندارند.

آبشار مارگون

غارنوردی حرف آخر مطلب

در بچگی همیشه فکر می‎کردم داخل غاری که پشت آبشار است، چه چیزی پنهان شده، شاید موجودی با چشمانی آبی‎رنگ ، پشت تخته‎سنگی کمین کرده وَ… «داره مارو نگا می‎کنه». اما بزرگ‎تر که شدم حسرت به دلم ماند که هیچ غاری، پشت هیچ آبشاری، نیست.

تا زمان گردشگری در کنار آبشار مارگون رسید. با این تفاوت که این غار پشت آبشار نیست.  آب‎های روان چشمه‎هایی که از منطقه کمهر جاری است، از غرب آبشار مارگون به شکل آبشاری درون این غار می‎ریزد و تازه در انتها به آب آبشار مارگون می‎پیوندد. برای رسیدن به غار، باید کوه را دور زد. بدون تجهیزات هم نمی‎شود آن‎جا رفت، راهنما هم می‎خواهد. چراکه بخشی از راه را باید یا شنا کرد -آن هم در آب منفی ده درجه_ یا باید از صخره‎ها بالا رفت و در نهایت این‎که در فصول پرآب سال، آب جاری درون غار به قفسه سینه شما می‎رسد.

آبشار مارگون

بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

دریاچه‌ای با ۲ میلیون عروس دریایی!

دریاچه‌های موجود در سطح این جزیره در پالائو به وسیله شکاف در صخره‌های آهکی به اقیانوس راه …