خانه نکات حقوقی تهدید به انتشار عکس و صدا

تهدید به انتشار عکس و صدا

۱۲
12
زمان مطالعه: 2 دقیقه
حتی تهدید به انتشار عکس و فیلم نیز جرم است. همچنین، در صورتی که شخصی عکس، فیلم یا صدای دیگری را تغییر دهد و بعد آن را انتشار دهد، باز هم مجرم است و مجازات خواهد شد.
تهدید به انتشار تصاویر خصوصی

هتک حیثیت و نشر اکاذیب در قانون جرم شناخته شده و برای آن مجازات در نظر گرفته شده است. یکی از جرائمی که این روزها در سطح جامعه رواج پیدا کرده، انتشار عکس و فیلم خصوصی دیگران است. در مجله دلتا به بررسی جرم تهدید به انتشار تصاویر خصوصی دیگران پرداخته شده است.

تهدید به انتشار تصاویر خصوصی

گاهی بعضی از افراد با استفاده از عکس و فیلم و صدایی که از دیگری دارند، اقدام به اخاذی (درخواست و دریافت مبلغی برای عدم انتشار) می‎کنند. خوشبختانه قانون‎گذار با مراقبت از حقوق شهروندان، قواعد و مقرراتی را در این باره تنظیم کرده است. این قواعد و مقررات به افراد کمک می‎کند تا اجازه ندهند دیگران از آنها سوءاستفاده کنند. بنابراین افرادی که اقدام به انتشار عکس و فیلم خصوصی دیگران می‎کنند، طبق قانون مرتکب جرم شده و مجازات خواهند شد. حتی تهدید به انتشار عکس و فیلم نیز جرم است. علاوه بر این موارد، در صورتی که شخصی عکس، فیلم یا صدای دیگری را تغییر و بعد آن را انتشار دهد، باز هم مجرم است و مجازات خواهد شد.

انتشار تصاویر خصوصی

حکم انتشار عکس در فضای مجازی

مطابق ماده ۱۶ قانون جرایم رایانه‌ای، هرکس به وسیله سامانه‎های رایانه ای یا مخابراتی، فیلم یا صوت یا تصویر دیگری را تغییر دهد یا تحریف و آن را منتشر یا با علم به تغییر یا تحریف منتشر کند، به طوری که عرفا موجب هتک حیثیت (از بین بردن آبرو و اعتبار) او شود، به حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج میلیون (۵٫۰۰۰٫۰۰۰) ریال تا چهل میلیون (۴۰٫۰۰۰٫۰۰۰) ریال یا هر دو ، محکوم خواهد شد.

تبصره: چنانچه تغییر یا تحریف عکس، به صورت مستهجن باشد، مرتکب به حداکثر هر دو مجازات ذکر شده محکوم می‎شود.

همچنین مطابق با متن ماده ۱۷ این قانون، هر کس به وسیله سامانه‎های رایانه ای یا مخابراتی به انتشار عکس، صوت یا فیلم خصوصی یا خانوادگی یا اسرار دیگری را بدون رضایت او جز در موارد قانونی بپردازد یا آن‎ها را در دسترس دیگران قرار دهد، به طوری که منجر به ضرر یا موجب هتک حیثیت او شود، به حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج میلیون (۵٫۰۰۰٫۰۰۰) ریال تا چهل میلیون (۴۰٫۰۰۰٫۰۰۰) ریال یا هر دو مجازات، محکوم خواهدشد.

پیشنهاد مطالعه : برای آشنایی بیشتر با جرم مزاحمت در فضای مجازی و مجازات آن “مزاحمت در شبکه های اجتماعی و مجازات آن” را مطالعه کنید.

 • مراحل طلاق از طرف مرد

  طلاق از طرف مرد به چه صورت است؟

  عدم رضایت و موافقت زوجه در طلاق از طرف مرد تنها می‌تواند مراحل طلاق از طرف مرد را طولانی ک…
 • تقلب و فریب در معامله

  فریب در معامله

  در قراردادها گاهی اتفاق می‌افتد که یکی از طرفین معامله اعمال فریبنده و نیرنگ‌آمیز انجام ده…
 • اثبات فرار از پرداخت مهریه

  فرار از پرداخت مهریه قابل اثبات است؟

  بسیار دیده شده است شوهری که ملزم به پرداخت مهریه شده قبل یا بعد از اقدام قانونی زن برای وص…
بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

طلاق از طرف مرد به چه صورت است؟

عدم رضایت و موافقت زوجه در طلاق از طرف مرد تنها می‌تواند مراحل طلاق از طرف مرد را طولانی ک…