باغ سپهسالار تهران، بهشت عاشقان کیف و کفش

۵
1
زمان مطالعه: 3 دقیقه
خبر خوب این‎که در پایان فصل، مغازه‌های باغ سپهسالار تهران حراج می‌زنند. کیف و کفش محبوب‌تان را می‌توانید با تخفیف‌های نفس‌گیر بخرید. در بیشتر روزهای سال، هنرمندان خیابانی در محدوده باغ حضور دارند. از اجرای موسیقی و آوازشان لذت ببرید.
باغ سپهسالار تهران

شما هم از آن دسته افرادی هستید که هر چقدر کیف و کفش داشته باشند، برای‌شان کافی نیست؟ عاشق خرید کیف و کفش هستید؟ برای خریدن این ملزومات سخت پسندید؟ هر چیزی به دل‌تان نمی‌نشیند؟ باید هزاران مغازه و ویترین را بررسی کنید تا بلاخره یکی از کیف‌ها یا کفش‌ها چشم‌تان را بگیرد؟ به باغ سپهسالار تهران بروید. روح‌تان از دیدن آن همه مغازه کیف و کفش فروشی به رقص در می‌آید. لذت‌بخش‌ترین خریدهای زندگی‌تان را در این باغ رقم بزنید. شاید برای‌تان جالب باشد اگر بدانید این باغ، بسیار به خیابان تربیت تبریز شباهت دارد.

باغ سپهسالار تهران کجاست؟

باغ سپهسالار در قلب تهران قرار دارد. یعنی همان بافت تاریخی پایتخت. از متروی سعدی یا میدان بهارستان که چند قدم جلوتر بروید، خیابان صف را می‌بینید. خیابان صف همان جایی است که باغ سپهسالار نامیده می‌شود. این خیابان تنها قسمتی از باغ معروف سپهسالار است که از دوران قاجار باقی مانده. سپهسالار که نام کاملش “میرزا حسین خان سپهسالار قزوینی” بود، صدراعظم ناصرالدین شاه به شمار می‌رفت.

امروزه این محدوده به بورس فروش کیف و کفش زنانه (و البته کل اعضای خانواده) تبدیل شده است. به جز یک مغازه روسری فروشی، تا چشم کار می‌کند فروشگاه کیف و کفش می‌بینید. از محصولات چرمی خیلی گران گرفته، تا کفش‌های ارزان قیمت چینی و دم دستی، همه را می‌توانید در این باغ ببینید. بستگی به جیب‌تان دارد. با هر محدوده قیمتی که در نظر دارید، می‌توانید خرید کنید. به تازگی چند پاساژ بزرگ در محدوده باغ سپهسالار ساخته‌اند. پاساژها هم کیف و کفش می‌فروشند.

باغ سپهسالار تهران

یک پیاده راه جذاب

باغ سپهسالار عابرگذر است. یعنی سنگفرش شده و ماشین‌ها اجازه تردد در آن ندارند. یک پیاده راه دل انگیز با کلی نیمکت برای استراحت. شاید دوست داشته باشید بدانید که به این نیمکت‌ها در اصطلاح شهرسازی، “فضای مکث” می‌گویند. جایی که می‌توانید چند لحظه‌ای در آن درنگ کنید. از شهر و زیبایی‌هایش لذت ببرید و بیشتر خوش بگذرد. باغ فقط برای تهرانی‌ها محبوب نیست. دوستداران زیادی در همه جای ایران دارد. خیلی‌ها به تهران می‌آیند و وقت می‌گذارند تا صرفاً از باغ، کیف و کفش‌ خود را بخرند. بیشتر فروشگاه‌ها زنانه فروش هستند. اما کفش‌های مردانه و بچگانه هم کم نیست. کل خانواده می‌توانند از این باغ خرید کنند.

نکات مهم هنگام بازدید از باغ سپهسالار

خبر خوب اینکه در پایان فصل، مغازه‌های باغ حراج می‌زنند. کیف و کفش محبوب‌تان را می‌توانید با تخفیف‌های نفس‌گیر بخرید. در بیشتر روزهای سال، هنرمندان خیابانی در محدوده باغ حضور دارند. از اجرای موسیقی و آوازشان لذت ببرید. آمده‌اید که خوش بگذرانید. پس چند دقیقه‌ای برای هنر آنها وقت اختصاص دهید. باغ در قلب بافت تاریخی قرار دارد. کافی است اراده کنید تا جاهای تاریخی دیگری را هم ببینید.

عمارت مسعودیه همان حوالی است. می‌توانید ببینید. باغ نگارستان با آن “کافه تراس” دل‌انگیزش هم فاصله کمی با باغ دارد. اگر وقت دارید حتماً سر بزنید. موزه استاد صبا، موزه نقاشی پشت شیشه، سردر باغ ملی، مسجد سپهسالار، موزه ملک، موزه ایران باستان، موزه جواهرات، موزه آبگینه و سفال همگی نزدیک به باغ هستند.

مدرسه دهخدا هم یکی از بناهای تاریخی است که در محدوده باغ قرار دارد. گفته شده که این بنا، پیش از این‎که مدرسه شود، کارگاه دکمه سازی بوده است! اولین کارگاه بزرگ دکمه سازی ایران.

در مجموع می‌توانید یک روز کامل برای دیدن این زیبایی‌های پایتخت، زمان در نظر بگیرید.

باغ سپهسالار تهران
دبستان تاریخی دهخدا در باغ سپهسالار تهران
دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

بازار هنر اصفهان، قلب طلایی شهر

یکی از بازارهای مشهور اصفهان که یادگاری از دوران صفویه است بازار هنر است. این بازار شاهکار…