شوخ طبعی ؛ سلاحی قوی برای از بین بردن اضطراب

۳
5
زمان مطالعه: 3 دقیقه
پژوهش‌ها نشان می‌دهد، سالمندان شوخ‎طبع، کمتر دچار دردهای عضلانی و گرفتگی‌های ماهیچه‌ای ناشی از استرس می‌شوند.
شوخ طبعی

شوخ طبعی یکی از راه‎های دفاعی برای مقابله با اضطراب است که معمولاً افراد رشدیافته، سازگار و با سلامت روان از آن استفاده می‌کنند. همانطور که می‎دانید، خنده مسری است و قرار گرفتن در جمع‌های شاد و ارتباط با افراد شوخ طبع، استفاده ناخودآگاه از این سازوکار دفاعی را در افراد، برای مقابله با مشکلات به وجود می‎آورد.

به عقیده روان‎شناسان اگر چه با افزایش سن افراد کمتر از این سلاح برای مبارزه با مشکلات استفاده می‌کنند، اما سالمندان بسیاری هستند که روزگار را با خنده و شادی سپری می‌کنند و زمانی که افراد با آنها در ارتباط هستند ادعا می‌کنند که خلق و خوی شان بهتر شده و ضرب المثل‌ها و لطیفه هایی که به‌کار می‌برند، تا حدودی باعث می‌شود مسائل را آنقدرها هم جدی نگیرند و منعطف‎تر عمل کنند.

مطالعات نشان داده است، سن و به دنبال آن تغییرات هورمونی، جنسیت و عوامل فرهنگی اجتماعی، در شوخ طبع بودن افراد مؤثر است.

تقویت پیوندهای اجتماعی

در واقع بخشی از شوخ طبعی به فاکتورهای وراثتی مربوط می‌شود و مبنای زیستی دارد و بخشی دیگر نیز تحت تأثیر یادگیری و محیط است. افراد شوخ طبع معمولاً تحت تأثیر عوامل وراثتی و یادگیری، آموخته‌اند که با خنده، استفاده از عبارات طنز و خلاقیت نیز، امکان عبور از پیچ و خم‌های زندگی وجود دارد و نیاز به این همه خشم و اضطراب نیست.

را ه حل از بین بردن مشکلات

شوخ طبعی آموختنی است. برای برداشتن موانع و از بین بردن مشکلات با سلاح شوخی باید ابتدا استفاده از این مهارت را به‎خوبی آموخت. روانشناسان معتقدند، افرادی که تفکر خلاق دارند به مسائل با دید‌های متفاوتی می‌نگرند. یک واقعیت را در چندین زاویه مورد بررسی قرار داده و به نتیجه متفاوتی می‌رسند. بهترین نتیجه را انتخاب کرده و به این شیوه مشکلات را حل می‌کنند. می‌توان گفت شوخ طبعی میانبری است که بهترین برداشت را از یک واقعیت نصیب افراد کرده و مثبت ترین نتیجه را در معادله سختی‌ها حاصل می‌کند.

شوخ طبعی

سالمندان شوخ طبع

اگرچه در استفاده از سازو کار دفاعی شوخ طبعی در دوران سالمندی ممکن است تغییراتی به وجود بیاید و افرادی که در جوانی از این مکانیسم دفاعی برای مبارزه با مشکلات بهره می‌بردند، کمتر به آن متوسل شوند، اما جدیدترین تحقیقات نشان می‌دهد، حفظ شوخ طبعی در سالمندان به عوامل محیطی و سلامت شناخت و حافظه مربوط می‌شود، اما خندیدن و ارتباط با افراد شوخ طبع به سن و سال ربطی ندارد و می‌توان با فراهم کردن محیطی شاد برای افراد سالمند این فرآیند را تقویت کرد. پژوهش‌ها نشان می‌دهد، سالمندان شوخ طبع کمتر دچار دردهای عضلانی و گرفتگی‌های ماهیچه‌ای ناشی از استرس می‌شوند.

آموزش شوخ طبعی

تغییرات اجتماعی و پیشرفت فناوری و دنیای ارتباطات باعث شده است تا کودکان و نوجوانان نسل حاضر، در مقایسه با والدین از سازو کارهای دفاعی نسبتا متفاوت‎تری برای مقابله با اضطراب استفاده کنند. بسیاری از نوجوانان با به اشتراک گذاشتن لطیفه‌هایی که به مرزهای خصوصی دیگران لطمه می‌زند، ارزش‌های اخلاقی را مورد هدف قرار داده و ناخواسته به تخریب آن‎ها می‌پردازند.

محققان این مسأله را شکل تحریف یافته شوخ طبعی در نوجوانان معرفی کرده و معتقدند باید به تعارضات و آسیب‌های روانی که در پشت به اشتراک گذاشتن پیام هایی که در قالب لطیفه و جوک منتشر می‌شود توجه کرد و آسیب شناسیِ هرزه گویی و تمسخر کردن دیگران را به دقت بررسی کرد.

منبع : سلامت نیوز

دانلود اپلیکیشن
 • عوارض کاشت مو

  عوارض جانبی کاشت مو چیست؟

  یکی از اثرات جانبی شایع بعد از کاشت مو، سکسکه است که حدود 5% افراد آن را تجربه می‌کنند. عل…
 • طول عمر

  چگونه جوان شویم؟

  اکسیر طول عمر و جوانی شما در این خوراکی‎ها نهفته است؛ اگر شما هم به دنبال تغییر در رژیم یا…
 • جنگ غذا

  جنگ غذا با دارو!

  مواد غذایی با ارزش می‎توانند مثل یک شبه‎داروی قدرتمند عمل کنند؛ یعنی درست مثل یک تار و مار…
بیشتر ببینید در سبک زندگی

همچنین بخوانید

چرا نباید غذای سرخ شده بخوریم؟

همچنین بخوانید: فرمول ساخت معجون برای پاک‌سازی ریه ۵ ماده‌ غذایی که سوخت‌وساز بدن را کاهش …