جاذبه های گردشگری دورود ، شاید برای شما هم اتفاق بیفتد

۵
4
زمان مطالعه: 3 دقیقه
بهترین زمان برای صعود به قله کوه قارون فصل بهار و تابستان است، می‌توانید با سواری‎تان تا نزدیکی دامنه بروید و تا رسیدن به نوک قله حدود سه ساعت پیاده‌روی کنید. حتماً خاطرات خوشی را در سفر به این شهر خواهید داشت.

شاید برای شما هم اتفاق بیفتد که به لرستان سفر کنید، به خرم‎آباد بروید یا مثلاً به شهر دورود سفر کنید. می‎دانید کجا بروید؟ می‎دانید چطور از زیبایی‎ها بهره ببرید؟ می‎دانید حداقل نباید سه تا از جاذبه‎های گردشگری دورود را از دست دهید؟

گردشگری درود

شهر خرّم دورود در ۴۶ کیلومتری خرم‌آباد و شرق استان لرستان بنا شده. شهری سرسبز که به دلیل واقع شدن در دامنه کوه زاگرس پر است آب‌و‌هوایی معتدل؛ با بارش باران‌ و‌ برف که آن را به شهری باطراوت تبدیل کرده است. با ۱۳۰ سال قدمت، در نزدیکی  تپه‌هایی متعلق به دوران آهن و سنگ که از بین همه آن‌ها تپه سیاهکله از بقیه معروف‌تر است. از نظر نگارنده برای سفر به شهر دورود فصل‌های بهار و تابستان را انتخاب کنید، چراکه زیبایی ها در کنار رودها و دریاچه‎ها و آبشارها به اوج خود می‎رسند.

دریاچه گهر

نزدیک به شهر دورود، در اشترانکوه، دریاچه کوهستانی گهر، میان منطقه‌‎ای حفاظت‌شده قرار دارد، معروف به نگین اشترانکوه. دسترسی به این دریاچه نیاز به پیاده‌روی‌ طولانی دارد که گردشگران دیوانه‎وار عاشق طبیعت را می‎طلبد.  جالب است بدانید همین نوع راه دسترسی، باعث شده این منطقه از آسیب‌ دور  و تقریباً بکر بماند. از دو بخش گهر بزرگ و گهر کوچک تشکیل شده است که آب آن از چشمه‌های کوهستانی تأمین شده و به قدری زلال است که در عمق ۴ متری می‌توانید ماهی‌های داخل آب را بشمارید. یکی از جاذبه‎های گردشگری دورود همین دریاچه است که در جوار آن می‎توانید وقت خود را  به ماهیگیری، قایق‌سواری، اسکی روی آب و کوهنوردی بگذرانید.

گردشگری درود

آبشار بیشه

در ۳۰ کیلومتری شهر دورود آبشار بیشه، اثری طبیعی قرار دارد. این آبشار از چندین چشمه در ارتفاعات زاگرس سرچشمه گرفته و از ارتفاعی ۴۸ متری به زمین فرو می ریزد. در نهایت با گذشتن از مسیری ۱۰ متری به رودخانه سزار می‌پیوندد. یکی از معروف‌ترین آبشارهای استان لرستان که در فصل‎های پر آب سال ۲۰ متر عرض دارد. این آبشار یکی از جاذبه‎های گردشگری دورود و یا خود استان لرستان است که در فهرست میراث طبیعی ایران ثبت شده است. این‎جا همان‎جایی است که برای عکاسی جان می‎دهد.

گردشگری درود

کوه قارون

در قسمت جنوبی شهر دورود، کوهی‎است به نام قارون با ارتفاع ۲۹۵۰ متر. یکی از جاذبه‎های گردشگری دورود است که صعود به قله آن از طریق ایستگاه راه‌آهن قارون یا راه آسفالتی روستای پیر عبدالله امکان‎پذیر است. خوب است بدانید همیشه از این کوه استفاده نظامی می‌شده، اما این روزها به دلیل طبیعت سرسبز، رودها و چشمه‌های اطراف آن، گردشگران و کوهنوردان زیادی را به دام زیبایی‎های خود انداخته است. بهترین زمان برای صعود به این قله فصل بهار و تابستان است، می‌توانید با سواری‎تان تا نزدیکی دامنه بروید و تا رسیدن به نوک قله حدود سه ساعت پیاده‌روی کنید. حتماً خاطرات خوشی را در سفر به این شهر خواهید داشت.

گردشگری درود

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

وسایل مورد نیاز سفر چیست؟

در هیچ دوره‌ای سفر رفتن مثل امروزه چشمگیر نشده بود و همان‌طور که می‌دانید گشتن و گردش به ص…