گزارش قیمت خانه از سال ۱۳۷۷ تا ۱۳۹۸

۱۰
33
زمان مطالعه: 2 دقیقه
گزارش قیمت خانه در سال86 نشان می‎دهد که در این سال، قیمت یک مترمربع آپارتمان، برای اولین بار میلیونی شد و با یک جهش 120درصدی نسبت به سال 85 ، به حدود یک میلیون و 500هزار تومان رسید.
گزارش قیمت خانه

گزارش قیمت خانه از سال ۱۳۷۷ تا ۱۳۹۸ برای همه ما می‎تواند هم جالب و هم قابل تامل باشد. این‎که بدانیم در سال ۷۷ قیمت خانه متری ۱۵۵هزار تومان بوده  و قیمت دلار ۶۰۰ تومان ناقابل، آه از نهاد هر بی‎خانمان بلند خواهد کرد.

به گزارش مجله دلتا به نقل از اقتصاد آنلاین ، قیمت مسکن در سال ۸۰ به حدود ۳۰۸هزار تومان برای هر مترمربع رسید.

قیمت هر مترمربع خانه در سال۸۲ به حدود ۶۰۰هزار تومان رسید و در سال۸۳ نیز در همین محدوده باقی ماند که البته در این دو سال نرخ تورم نیز در محدوده ۱۵درصد بوده است. سال ۸۵ قیمت مسکن به ۸۴۲هزار تومان برای هر مترمربع رسید که البته این سال، آخرین باری بود که بازار مسکن قیمتی زیر یک میلیون تومان را به خود دید.

گزارش قیمت خانه

گزارش قیمت خانه در سال۸۶ نشان می‎دهد که در این سال، قیمت یک مترمربع آپارتمان، برای اولین‎بار میلیونی شد و با یک جهش ۱۲۰درصدی نسبت به سال ۸۵ ، به حدود یک میلیون و ۵۰۰هزارتومان رسید.

در ۸سال فعالیت دولت نهم و دهم، میانگین قیمت مسکن در تهران از مترمربعی ۶۴۸ هزار تومان، به ۲میلیون و ۹۲۶هزار تومان افزایش پیدا کرد. در سال‎های بعد، با وجود روند نزولی که نرخ تورم در پیش گرفت و کاهش تحریم‌ها، قیمت مسکن همچنان به افزایش خود ادامه داد، به طوری که در سال ۹۵ به ۵میلیون و ۹۰۰هزار تومان رسید.

گزارش قیمت خانه

ملتهب‌‎ترین سال‌های بازار مسکن به لحاظ دفعات جهش قیمت مسکن و رشد دو رقمی قیمت در هر سال، مربوط به سال‎های  ۸۴ تا ۸۷ بوده است و رکورد کم‌نوسان‌ترین دوره بازار نیز در سال‎های ۹۲ تا ۹۵ به ثبت رسیده است.

در سال ۹۷ قیمت مسکن حدود یک میلیون تومان افزایش یافت که در ۲۰ سال گذشته پس از افزایش قیمت ۱۵۲ درصدی در سال ۸۶، بی‎سابقه بوده است.

بررسی آمارهای مربوط به تحولات قیمت مسکن در ۲۰ سال گذشته نشان می‌دهد که این شاخص طی این سال‌ها افزایش قابل توجهی را تجربه کرده و متوسط قیمت هر مترمربع خانه از ۱۵۰هزارتومان در سال ۷۷ ، به حدود ۷میلیون تومان در سال ۹۷ رسیده است.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در گزارش های ملکی

همچنین بخوانید

ارزان‌ترین کشورهای جهان کدام‌اند؟

با توجه به مشکلات عرض و ویزا، امکان مسافرت به خیلی از کشور‌ها برای ما ایرانیان، سخت و گاهی…