خانه سلامتی تلقین ؛ قدرتی باور نکردنی

تلقین ؛ قدرتی باور نکردنی

۹
4
زمان مطالعه: 2 دقیقه
هر آنچه هستيم، همان است كه انديشيده ايم. ذهن همه چيز است. هرآنچه را باور كنيم، همان می‎شويم.
تلقین

تلقین، قدرت غیرقابل تصوری دارد؛ دانشمندان بزرگی چون اینشتین، نیوتن یا روان‎شناسان بنام مانند فروید در نوشته‎های خود به قدرت باور و تلقین اشاره کرده‎اند.

قدرت تلقین چه زمانی مشخص می‎شود؟

برای تلقین کردن، ابتدا برای خود یک جمله را تکرار می‌کنیم. البته تکرار یک جمله برای یک بار، نتیجه‌ای نمی‌دهد. قدرت تلقین زمانی آشکار می‌شود که بارها و بارها آن جمله را با خود تکرار کنید.

فرض کنید فردا امتحان دارید. با خود می‌گویید: «حتماً امتحان فردا را خراب می‌کنم. هیچ چیز یادم نیست». اتفاقی که برای شما می‌افتد این است که تا لحظه امتحان، این جمله را بارها و بارها در درون خود تکرار می‌کنید. با این کار احساس بد و استرس را به خود منتقل می‌کنید. حالا حتی اگر یکی از دوستان شما قبل از امتحان بگوید: «حتماً در امتحان موفق می‌شوی»، احساس منفی در شما شدیدتر می‌شود.

شاید عجیب به نظر برسد اما اکثر افراد موفق از هوش معمولی برخوردار هستند. یکی از عواملی که باعث موفقیت آنها می‎شود این است که آنها همیشه درباره همه چیز نگاهی مثبت و امیدوارکننده دارند. ضمیر ناخودآگاه انسان در مقابل جملاتی که به دفعات تکرار می‎شوند، نمی‎تواند زیاد مقاومت کند و در نهایت آن را قبول خواهد کرد. ضمیر ناخودآگاه انسان قدرت تشخیص ندارد.

مسلماً انسان همیشه در پی کسب موفقیت و دستیابی به ثروت و امکانات مناسب در زندگی است. یکی از فنونی که می‎تواند برای رسیدن به هدف‎های  والا به شما کمک کند استفاده از قدرت تلقین به نفس است.

تلقین

تلقینِ سازنده:

از امروز به دقت روی سخنان و مکالمات روزمره خود تمرکز و ضمیر ناخودآگاه خود را ارزیابی کنید. جملات منفی  خود را درست یا غلط،  یادداشت کنید و فعل آن‎را تغییر دهید تا مثبت شود و بعد دوباره آن‎را چندین بار بخوانید. پس از آن، هر روز چندین بار این جملات را تکرار کنید.

امکان دارد ابتدا، احساس بدی به شما دست بدهد که عالی است، زیرا نشان می‎دهد این جملات ریشه در تفکرات گذشته ضمیر ناخودآگاه شما داشته است. هر روز صبح بعد از خواب و شب قبل از خواب، جملات مثبت را با خود تکرار کنید. جملاتی مثل:

  • من عالی هستم.
  • زندگی من فوق العاده است.
  • چقدر زندگی ام را دوست دارم.
  • من عاشق خودم هستم.
  • من توانایی های فوق العاده زیادی دارم.
  • من هوش فوق العاده خوبی دارم.

 استفاده از عبارت تأکیدی:

۱. عبارت تأکیدی را باید باور کنید تا انرژی‎تان چند برابر شود.

۲. عبارت تأکیدی باید کوتاه باشد.

۳. عبارت تأکیدی باید در ما احساس خوبی ایجاد کند.

۴. عبارت تأکیدی باید زمانی گفته شود که شما در حالت آرامش هستید.

۵. عبارت تأکیدی باید به صورت بلند گفته شود.

۶. عبارت تأکیدی تا رسیدن به موضوع باید ثابت باشد.

برگرفته از: روانشناسی بیتوته

بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

شایع‌ترین علائم کمبود کلسیم

مردم اغلب علائم هشدار دهنده کمبود کلسیم را نادیده می‌گیرند تا زمانی که مشکل جدی شود. در حا…