خانه نکات حقوقی دانستنی های حقوقی سند مالکیت تک برگ ؛ مزایا و محاسن

سند مالکیت تک برگ ؛ مزایا و محاسن

۱۵
13
زمان مطالعه: 2 دقیقه
سندهای دفترچه‌ای و منگوله‌دار، تعداد صفحات زیادی داشتند که این امر باعث مصرف زیاد کاغذ می‎شد. به طور مثال، زمانیکه قرار بود از صفحات آن‎ها کپی گرفته شود، از حجم بسیار زیادی کاغذ استفاده می‎شد.
سند مالکیت تک برگ

صدور سند تک‌برگ به جای سندهای مالکیت منگوله‌دار، چند سالی است که توسط ادارات ثبت اسناد اجرا می‌شود. این تصمیم برای حفظ امنیت روانی مردم اتخاذ شده است. نمونه اولیه سند تک‌برگ در اسفند ماه سال ۸۸ تنظیم و از سال ۹۰ این طرح در سراسر کشور به مرحله اجرا گذاشته شد. سند مالکیت تک برگ مزایایی دارد که در این مطلب به آن‌ها اشاره می شود. در ادامه با مجله دلتا همراه باشید.

مزایای سند مالکیت تک برگ نسبت به سند منگوله دار

۱. ایمن بودن صدور سند تک برگ

سندهای قدیمی منگوله‌دار، چون از ایمنی کمی برخوردار بودند به راحتی جعل می‎شدند، اما سند تک‌برگ به دلیل استفاده از کاغذ مخصوص و وجود شناسه و کدهایی که روی آن تعریف شده، به آسانی قابل جعل نیست و امکانات و مهارت‌های خاص خود را نیاز دارد.

۲. صدور سند تک برگ

صدور سند تک‌برگی فقط در ادارات ثبت اسناد رسمی و به صورت کاملاً مکانیزه انجام می‌شود. در سند تک‌برگ تمام مشخصات مالک به طور دقیق و خوانا ثبت شده و به راحتی قابل رویت است.

سند مالکیت تک برگ

۳. ثبت مکانیزه اسناد تک برگ

اسناد تک‌برگ در دفاتر اسناد رسمی به صورت دقیق و درست ثبت و در سیستم ذخیره می‎شوند. ثبت مکانیزه این سند، توسط سیستم یکپارچه اداره ثبت انجام می‌گردد و از آنجا که بیشتر مشخصات اسناد قبلاً در سیستم ثبت شده است، اگر اشکالی در درستی و صحت مشخصات وجود داشته باشد، سیستم  اعلام خطا می‎کند و متصدی ثبت، بلافاصله متوجه نقص یا خطای موجود خواهد شد.

۴. صرفه جویی در مصرف کاغذ

سند مالکیت تک برگ فقط در یک برگ صادر و باعث صرفه‌جویی در مصرف کاغذ می‎شود. این در حالی است که سندهای دفترچه‎ای منگوله‌دار، به دلیل داشتن صفحات متعدد منجر به مصرف زیاد کاغذ می‎شد.

۵. صدور سند مالکیت تک برگ برای هریک از مالکان

قبلاً مالکان ملک مشاع، اگر می‎خواستند سند منگوله‌دار جداگانه برای سهم خود از آن ملک دریافت کنند، با مراجعه به اداره ثبت اسناد، درخواست خود را ارائه می‎کردند. از آنجا که صدور سند جداگانه در برخی موارد به دلیل پاره‌ای مشکلات صورت نمی‎گرفت و باعث اختلاف و مشکلاتی بین شرکا می‎شد؛ این مورد در اسناد تک‌برگ به دلیل اینکه از ابتدا برای هریک از مالکان سند مجزا صادر می‎شود؛ مشکلات و اختلافات شرکا نیز از بین رفته است.

پیشنهاد مطالعه : برای آشنایی بیشتر با شرایط صدور سند مالکیت المثنی “صدور سند مالکیت المثنی” را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در دانستنی های حقوقی

همچنین بخوانید

اعاده حیثیت چه شرایطی دارد؟

اصطلاح اعاده حیثیت در قانون مجازات اسلامی و قانون آیین دادرسی کیفری به کار رفته است که در …