خانه سلامتی ظروف یکبار مصرف ، مضر یا مفید؟ (+ویدئو)

ظروف یکبار مصرف ، مضر یا مفید؟ (+ویدئو)

۲
1
زمان مطالعه: 2 دقیقه
ثابت شده است که ظروف یکبار مصرف، تحت شرایطی خطر ابتلا را به سرطان را افزایش می‌دهند.
ظروف یکبار مصرف

ظروف یکبار مصرف از ماده شیمیایی استایرن ساخته می‌شوند. مادۀ استایرن مرکب از مواد مصنوعی و از سوی سازمان حفاظت محیط زیست (EPA)  و سازمان بین‌المللی تحقیقات سرطان به عنوان یکی از مواد سرطان‌زا شناخته شده است. این ماده برای ساخت لیوان‌های یکبار‎ مصرف، خنک‌کننده‌ها، سینی‌های گوشت و ماهی در سوپرمارکت‌ها، مواد بسته‌بندی، و ظروف غذای یکبار مصرف استفاده می‌شود.

به گزارش مجله دلتا؛ از آن‎جاکه این ماده برای محیط‌ زیست و سلامت موجودات زنده بسیار خطرناک است، شهرهای دنیا که استفاده از پلی استایرن را حذف یا ممنوع کرده‎اند، هر روز در حال افزایش است. تا کنون بیش از ۱۰۰ شهر دنیا نوعی از محدودیت را برای این گونه تولیدات قائل شده‌اند.

ظروف یکبار مصرف

خوراکی‌ها و نوشیدنی‌ها در ظروف پلی استایرنی که بیشتر احتمال دارد مواد سمی را آزاد کنند عبارتند از آن‌هایی که داغ (مانند قهوه، چای، سوپ، سرد، و غذاهای مانده‌ دوباره گرم‎شده)، چرب (مثلاً سیب زمینی سرخ‎کرده، برگرها، پیتزاها، سس سالاد)، یا حاوی اسید (مثلاً گوجه فرنگی، مرکبات) هستند.

تمام این خوراکی‌ها که در این ظروف سرو می‌شود، مواد سرطان‌زا را به خود جذب می‌کنند و وارد بدن انسان می‌شوند.

این مواد فقط سلامتی انسان را مورد تهدید قرار نمی‌دهند، بلکه باعث آلودگی محیط‌ زیست نیز شده و تمام موجودات زنده را در معرض خطر قرار می‌دهند. تحقیقات نشان می‎دهد؛ در حدود ۵۰۰ سال طول می‌کشد تا پلی استایرن در محیط زیست تجزیه شود، زیرا  حجم بسیار زیادی از پلی استایرن‌ها بازیافت نمی‌شوند.

اگر پلی استایرن سوزانده یا خاکستر شود، گاز سمی منوکسید کربن در هوا آزاد می‌شود. جالب است بدانید که پلی استایرن هرگز نمی‌سوزد.

ظروف یکبار مصرف

فوم پلی استایرن هنگام ساخت؛ هیدروکربن‌های مضر تولید می‌کند که در نور خورشید با اکسید نیتروژن ترکیب می‌شود و آلایندۀ خطرناکی را در سطح زمین به نام ازون تروپوسفری تشکیل می‌دهد که با بروز خس‎خس سینه ، تنگی نفس، حالت تهوع، آسم و برونشیت در ارتباط است.

اما چه باید کرد تا نه به خودمان آسیب برسانیم و نه به محیط‌ زیستمان؟

پاسخ کارشناسان به این پرسش را در ویدئویی که تهیه شده است، مشاهده می‌کنید.

منبع: بازده

بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

رقص خنده‌دار بچه کوچولوها