شهر نراق ، من نیازم تو رو هر روز دیدنه

۱۸
3
زمان مطالعه: 3 دقیقه
نام فریدون فروغی در میان افراد نام آشنای شهر نراق می‎درخشد. هنوز دستخط فریدون در منزل قدیمی پدر، که در اختیار میراث فرهنگی جهت بازدید توریست‎ها است، وجود دارد.
شهر نراق

به نظر شما آیا شهری که از هر سه طرف محصور در کوه باشد، می‎تواند آب‎وهوایی مطلوب و دلچسب نداشته باشد؟ شهری که بافت قدیمی خود را حفظ کرده و در طول سال‎ها ترکیب آن از بناهای قدیمی، کوچه‌های سنگ‌فرش، امامزاده‌ها و باغ‌ها تغییری نکرده باشد، می‎تواند برای گردشگران مقصدی خاص نباشد؟ و در نهایت باغ‎شهری کهن، با زیبایی معطوف به خودش، می‎تواند شما را برای حتی یک بار هم که شده به سمت خودش نکشد؟ خیر نمی‎تواند. شهر نراق که حدفاصل شهرهای قم، کاشان و دلیجان در استان مرکزی‎است، شهر بادگیر‌ها در سال‌های دور در مرکز کشور منتظر نمایاندن تمامی جاذبه‎های خودش به شمااست.

شهر نراق

آبشار دره آبشتا

در شهر نراق حتماً از آبشار دره آبشتا دیدن کنید. یکی از زیباترین جاذبه‌های طبیعی در نراق دره‎ای زیبااست با پوشش گیاهی فوق العاده که در انتهای آن آبشاری فصلی وجود دارد که طراوتی مثال‎زدنی به محیط این دره بخشیده است. این آبشار در امتداد کوه اُل و در فاصله پنج کیلومتری شهرستان نراق قرار گرفته، ۱۵ متر ارتفاع دارد و در فصل‌های بهار و زمستان پرآب‌تر از فصل‌های دیگر است. آبشار دره آبشتا به گیسو نیز معروف است، چرا‎که گیاه پر‌سیاوشان در اطراف آن روییده و منظره‌ای شبیه به گیسوانی بلند را به وجود آورده است.

شهر نراق

قلعه اُل

جالب است بدانید شهر نراق در بین کوه‎هایی محصور است که چند هزار سال قدمت دارند. یکی از این کوه‌ها اُل نام دارد و قلعه تاریخی اُل، در دامنه این کوه قرار گرفته، و جالب‎تر اینکه به شما بگویم در سال‌های دور ساکنان نراق از آن به‌عنوان یک دژ محکم استفاده می‌کردند. دژی شبیه به یک غارقلعه، که بر اثر عوامل طبیعی به وجود آمده و در ساخت آن هیچ انسانی دخالت نداشته است. ویژگی مهم این قلعه که آن را متمایز کرده غیرقابل نفوذ بودن آن است و تنها یک راه برای ورود به آن وجود دارد.

شهر نراق

بازار قدیمی شهر نراق

یکی از جاذبه‎های گردشگری استان مرکزی که در شهر نراق جا خوش کرده، بخش بازار قدیمی نراق است. آنجا که به بازار شمس‌ السلطنه هم معروف شده، در بافت قدیمی شهر، یکی از آثار تاریخی ارزشمندی است از دوران قاجار. سقف‌های این بازار سرپوشیده، گنبدی است و از آجر در ساخت آن و همچنین دیوارهای بازار، استفاده شده. حجره‌ها با درهای چوبی و تیمچه‌ها با طراحی هنرمندانه‌ای که دارند به این بازار جلوه خاصی بخشیده‌اند. قدمت آن به قرن ۱۳ هجری می‎رسد. با وجود کهن بودن این بازار، به دلیل قدمت و هویت تاریخی و نیز سبک معماری‌ چشم‎نوازش، بسیار ارزشمند و همچنان از مراکز مهم تجاری در شهر نراق شناخته می‌شود.

شهر نراق

دربین افراد نام‎آشنای شهر نراق مانند دکتر هدایت الله نیرسیانی نراقی، خانم قدسیه فرخزاد نراقی و …نام فریدون فروغی نراقی، آهنگساز، نوازنده (گیتار، پیانو، درامز)، ترانه سرا و از خوانندگان مشهور موسیقی پاپ ایران می‎درخشد.

دانلود اپلیکیشن
 • عجیب‌ترین کشور اروپا

  همچنین بخوانید: اسرار شگفت انگیز تخت جمشید جزیره مرگباری که ورود به آن ممنوع است! وحشتناک‌…
 • روستای رومانو

  روستایی با مردمان اروپایی در قلب ایران!

  تنها روستای رومانو زبان ایران، روستای زرگر محسوب می‌شود. با وجود این که افسانه‌های قدیمی ز…
 • تعطیلات تیر ماه کجا برویم

  تعطیلات تیر ماه کجا برویم؟

  تیرماه سال ۱۴۰۱، غیر از جمعه‌ها، دو روز تعطیلی دیگر هم دارد که به این ترتیب می‌توانید با ا…
بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

عجیب‌ترین کشور اروپا

همچنین بخوانید: اسرار شگفت انگیز تخت جمشید جزیره مرگباری که ورود به آن ممنوع است! وحشتناک‌…