خانه دکوراسیون ارگ راین ؛ دومین بنای بزرگ خشتی جهان

ارگ راین ؛ دومین بنای بزرگ خشتی جهان

۱۲
15
زمان مطالعه: 2 دقیقه
ارگ راین از خشت ساخته شده و شکل آن مربع است. در قلب خود چند بنای اصلی دارد و با داشتن چند برج در اطراف، از این بناهای اصلی و داخلی محافظت می‎کند.
ارگ راین

ارگ راین یکی از قدیمی‎ترین و زیباترین ارگ‎های جذاب دنیا است که در کرمان زیبا، در جنوب غربی شهر رایِن و روی تپه‎ای بلند در دامنه کوه هزار، قرار گرفته است. مساحت ارگ راین، ۲۲ هزار مترمربع است و بعد از ارگ بم، عنوان بزرگ‎ترین بنای خشتی جهان را دارد.

تاریخچه ارگ راین

ارگ راین در زمان ساسانیان ساخته شده است. می‎گویند هیچ پادشاهی با لشکرکشی‎های مختلف، نتوانست آن را فتح کند و این افتخاری بس بزرگ برای ارگ باشکوه راین است. شباهت بسیار زیاد آن به ارگ بم، از نظر معماری، ظاهر و مصالح به‎کاررفته، موجب می‎شود افرادی که قبل از زلزله بم موفق به دیدن آن نشده‎اند، به دیدن ارگ راین بروند و شباهت بسیار زیاد این دو قلعه تاریخی و تماشایی را از نزدیک لمس کنند.

ارگ راین

معماری بنای ارگ راین

این قلعه، از خشت ساخته شده و شکل آن مربع است. در قلب خود چند بنای اصلی دارد و با داشتن چند برج در اطراف، از این بناهای اصلی و داخلی محافظت می‎کند. حصاری با ارتفاع ۱۰ متر، اطراف قلعه را در برگرفته است. در شرق آن یک دَرِ ورودی دارد.

این ارگ سه قسمت خان‎نشین، اعیان‎نشین و عامه‎نشین داشته است که گاهی دو یا سه طبقه هم بوده‎اند. همچنین بخش‎های مختلف مانند زورخانه، مسجد و اصطبل داشته که به وسیله برج، بارو و پله‎هایی دایره‎ای‎شکل،  از دیگر قسمت‎ها جدا  یا به آن‎ها وصل می‎شده‎اند.

قسمت‎های اعیان‎نشین و عامه‎نشین ارگ راین، شارستان را تشکیل می‎دادند. بخش‎های خان‎نشین، اعیان‎نشین و عامه‎نشین را می‎توان از نوع ساخت‎وساز و جنس مصالح کاربردی، تشخیص داد. هرجا مال و منال بیشتری بوده، مصالح بهتری هم استفاده شده است.

ارگ راین

دومین بنای بزرگ خشتی جهان، از ۳۶ قسمت تشکیل شده است که ۱۵ عدد آن برج‎های دیده‎بانی بوده است. این مکان تاریخی، یک چهارم ارگ بم و ارتفاع آن از سطح دریا ۲۲۰۰ متر است که تا ۱۵۰ سال پیش نیز قابل سکونت بود.

 

بیشتر ببینید در دکوراسیون

همچنین بخوانید

مهم‌ترین اشتباهات در دکوراسیون داخلی

حتما برای شما هم پیش آمده است که بعد از ورود به یک خانه احساس خوبی داشته باشید و در یک خان…