خانه گوناگون روش صحیح مطالعه و مرور مطالب، با سه تکنیک ساده

روش صحیح مطالعه و مرور مطالب، با سه تکنیک ساده

۲
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
روش صحیح مطالعه و مرور مطالب به اندازه یادگیری و آموزش خود مطلب اهمیت دارد؛ چراکه ما در لحظه یاد می‌گیریم و اطلاعات در حافظه کوتاه‎مدت ذخیره می‌شود، اما انتقال اطلاعات به حافظه بلندمدت، نیازمند دانستن روش صحیح مطالعه و مرور است که در این مقاله به آن پرداخته خواهدشد.
روش صحیح مطالعه و مرور

برای همه‌ی ما پیش آمده است که در دوره‌ای آموزشی شرکت کرده‌ایم، کتابی خوانده‌ایم یا مهارت جدیدی یاد گرفته‌ایم اما پس از چند هفته بیشترِ مطالبی را که آموخته‌ایم، فراموش کرده‌ایم! اگر از اطلاعات‌تان استفاده نکنید، آن‎ها را به‌سادگی فراموش می‌کنید. به همین دلیل است که نه‌تنها یادداشت‎برداری مهم است، بلکه دانستن روش صحیح مطالعه و مرور، اهمیت فراوانی دارد. در این مقاله نگاهی داریم به روش صحیح مطالعه و مرور  مطالب و استراتژی‌های مختلفی که می‌توانید برای مرور مؤثر اطلاعات از آن‎ها استفاده کنید.

چرا باید اطلاعات را مرور کنیم؟

وقتی اطلاعات جدیدی یاد می‌گیریم، درست بعد از یادگیری، آن را خیلی خوب به یاد می‌آوریم اما با گذشت زمان جزئیات را فراموش می‌کنیم. حتی پس از چند روز ممکن است فقط اندکی از آنچه را که آموخته‌ایم، به یاد بیاوریم.

برای به یاد آوردن آموخته‌ها، باید اطلاعات را از حافظه کوتاه‎مدت (آنچه که هم‎اکنون  درباره‌ی آن فکر می‌کنیم یا از آن مطلع هستیم)، به حافظه بلندمدت منتقل کنیم.

به همین منظور، باید آنچه را که یاد گرفته‌ایم مرور کنیم، مرور کنیم و مرور کنیم. فرستادن اطلاعات به حافظه‌ی بلندمدت، زمان می‌برد. «مرور آموخته‎ها» کمک می‌کند تا اطلاعات، سریع‌تر به حافظه‌ی بلندمدت منتقل شوند و حجم بسیار کمتری از آن‎ها فراموش شود.

 

روش صحیح مطالعه کتاب

این استراتژی‌ها، علاوه بر بهبود یادگیری، در موقعیت‌های تجاری روزمره هم مفید هستند. مثلاً گاهی می‌خواهید جزئیات مربوط به فلان مشتری را به‌ یاد آورده یا اطلاعات خاصی را که باید ارائه و منتقل کنید، به خاطر بیاورید.

روش صحیح مطالعه و مرور مطالب

۱. مرور فوری

درست بعد از این‎که مطالب را یاد گرفتید، چند دقیقه‌ را به مرور آن‎ها اختصاص دهید. این کار کمک می‌کند تا مطمئن شوید اطلاعات را درک کرده‌اید و همچنین از این طریق، زمان لازم برای مرور دوباره‌ی آن را در آینده به حداقل رسانید.

هنگام بازخوانی مطالب، از روش‎های مطالعه مؤثر بهره بگیرید تا مطمئن شوید به‌طور کارآمد و هوشمندانه عمل کرده‌اید. برای مثال، اگر به تازگی فصلی از کتابی پیرامون کسب و کار، خوانده‌اید، فقط باید عناوین بخش‌ها و نتیجه‌گیری را مرور کنید تا اطلاعات در ذهن‌تان ثبت شوند.

روش صحیح مطالعه

۲. بازنویسی و نقشه‌های ذهنی

بازنویسی و سازمان‌دهی مجدد یادداشت‌ها، شیوه‌ی فوق‌العاده‌ی دیگری برای مرور اطلاعات است.

شاید این کار در ابتدا اتلاف وقت به نظر برسد، اما بازنویسی مطالب می‌تواند برای تقویت آنچه که یاد گرفته‌اید، مؤثر باشد. پژوهش‌ها نشان می‌دهند که عمل بازنویسی یادداشت‌ها به درک بیشتر ما کمک می‌کند.

شیوه‌ی دیگر، قرار دادن آموخته‌ها در نقشه ذهنی است. این نقشه‌ها به‌ویژه برای بازنویسی یادداشت‌ها مفید هستند، چون شما را مجبور می‌کنند بین مفاهیم و مضامین‌، ارتباط برقرار کنید.

می‌توانید نکات کلیدی را به‌صورت مطالب بولت‌دار هم بنویسید یا یادداشت‌های اولیه را مرتب کنید.

۳. زمان‌بندی مرورها

به خاطر داشته باشید که انتقال اطلاعات به حافظه‌ی بلندمدت، نیازمند مرور و تکرار است.

بهترین کار، مرور پس از یک هفته، یک ماه و سپس مرور یادداشت‌ها هر چندماه یک‌بار است.

حتماً برنامه‌ی مشخصی برای مرور داشته باشید، در غیر این صورت، وقتی مسائل فوری پیش می‌آیند، این مرورها به حاشیه رانده می‌شوند. می‌توانید مرورها را در فهرست کارهای روزانه یا در برنامه عملیاتی خود قرار دهید.

بازنویسی یادداشت‌ها در طی این مرورهای منظم، مفید خواهد بود. سعی کنید آنچه را که در مورد موضوعی به یاد می‌آورید، بنویسید و این یادداشت‌ها را با یادداشت‌های اولیه‌‌ی خود مقایسه کنید. این شیوه، آنچه را که فراموش کرده‌اید، نشان‌تان می‌دهد و شما متوجه می‌شوید در چه بخش‌هایی نیاز به مرور بیشتر دارید. همچنین برای به‌کار انداختن حافظه‌‌تان هم مفید خواهد بود.

بیشتر بخوانید:

پدر یا کارمند خوب بودن ؛ مسئله این است

حقوق همکارم از من بیشتر است ، چه کنم؟

عکس پروفایل‌ تان، خبر می‌ دهد از سر درون

برای دیدن مطالب مرتبط، صفحه گوناگون مجله دلتا را ببینید.

برگرفته از: چطور

بیشتر ببینید در گوناگون

همچنین بخوانید

۵ توصیه مهم برای خرید بلوز زنانه

یکی از روش‌هایی که به شما کمک می‌کند تا در خرید لباس تصمیم درستی بگیرید آن است که از خودتا…