پناه می‎برم به طبیعت از شر شلوغی‎های ذهن

۶
4
زمان مطالعه: 2 دقیقه
افرادی که با خروج از مناطق شهری به دلِ طبیعت می‌روند و در معرض تماشای مناظر طبیعی قرار می‌گیرند، آرامش بیشتری دارند و با نشاط‎تر هستند.
طبیعت

بسیاری از ما، روزهای کاری خود را در فضاهای بسته، زیر نور چراغ‎های مهتابی و در برابر کامپیوترها سپری می‎کنیم. بعد از آن به خانه رفته و زیر نور صفحه تلویزیون، به خیال خود، ذهن و جسم‌مان را استراحت می‌دهیم. کارهای روزمره شهری فرساینده هستند. آنچه این محیط‌های مصنوعی از انسان می‌گیرند، طبیعت به او باز می‌گرداند.

طبیعت‎گردی، توصیه‌ی پزشکان و روان‎شناسان

همه‌ ما می‌دانیم لازمه داشتن جسم سالم، بهره‎مندی از ذهن فعال و روان آرام است. طبیعت، با تاثیراتی که بر جسم و بدن ما دارد، ما را به ذهنی سالم، فعال و روحیه‌ای با آرامش و با نشاط می‌رساند. طبق تحقیقات، گردش و تعامل با طبیعت برای جسم و روان انسان ضروری است. از این‌رو، پزشکان و روان‎شناسان به اختصاص دادن ساعاتی از برنامه خود به طبیعت‎گردی به طور مداوم، بسیار تاکید می‎کنند.

طبیعت

طبیعت‎گردی، راهی برای جلوگیری از سرطان و بیماری ام اس:

گردش و تفریح در طبیعت، از ساده‎ترین روش‎های جذب نور آفتاب و به دنبال آن ویتامین D بوده و موجب استحکام استخوان‎ها می‎شود. ویتامین D علاوه بر استحکام استخوان‎ها از بروز سرطان‎های مختلف نیز جلوگیری می‎کند و احتمال ابتلا به بیماری ام اس را که یک بیماری خود ایمنی است، با افزایش سطح ایمنی بدن به شدت کاهش می‎دهد.

همچنین، طبیعت‎گردی موجب کاهش سطح تنش در فرد و در نتیجه کاهش میزان بیماری‎هایی نظیر افسردگی می‌شود. ارتباط با طبیعت می‎تواند صبر و عزت نفس فرد و حتی در مواردی ارتباطات اجتماعی او را ارتقا دهد.

به گزارش مجله دلتا و به نقل از بیتوته، اسکن‌هایی که از مغزی گرفته شده نشان می‌دهند که مغزِ فردی که در طبیعت حضور دارد، در مقایسه با  وقتی که در مکان‎های دیگر و یا ارتباط‎های جمعی حاضر می‎شود، فعالیت بیشتری دارد. در واقع، مغز افرادی که در مناطق پر ازدحام شهری زندگی می‎کنند، فعالیت‎هایی مشابه با ترس و استرس از خود بروز می‌دهد.

طبیعت

تفاوت محیط شهری و مناظر طبیعی، در نوع فرمان دادن آن‎ها به ذهن ما است. در حالی‎که محیط‌های شهری مدام ما را با محرک‌های مصنوعی بمباران می‌کنند، مناظر طبیعی به ما مجال فکر کردن و آزادی اندیشه می‌دهند. و این، به فرصتی برای بازیابی ذهن‌های خسته و شهرزده ما تبدیل می‌شود.

افرادی که با خروج از مناطق شهری به دلِ طبیعت می‌روند و در معرض تماشای مناظر طبیعی قرار می‌گیرند، آرامش بیشتری داشته و با نشاط‎تر هستند.

برای خواندن مطالب بیشتر درباره‌ی سلامت روان به صفحه سلامتی  مجله دلتا مراجعه کنید.

مطالب بیشتر برای داشتن سلامت ذهن در:

دلایل بی انگیزه بودن و راه های مقابله با آن

برای درمان افسردگی چی بخوریم؟

ورزش ؛ داروی ضد افسردگی

۱۰ روش برای خوش بین بودن در زندگی

بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

روستایی که ساکنانش یکباره به خواب می‌روند!

یک بیماری عجیب و اسرارآمیز اهالی روستای کلاچی را بر سر زبان‌ها انداخته است. می‌گویند ساکنا…