خانه گردشگری پناه می‎برم به طبیعت از شر شلوغی‎های ذهن

پناه می‎برم به طبیعت از شر شلوغی‎های ذهن

۶
4
زمان مطالعه: 2 دقیقه
افرادی که با خروج از مناطق شهری به دلِ طبیعت می‌روند و در معرض تماشای مناظر طبیعی قرار می‌گیرند، آرامش بیشتری دارند و با نشاط‎تر هستند.
طبیعت

بسیاری از ما، روزهای کاری خود را در فضاهای بسته، زیر نور چراغ‎های مهتابی و در برابر کامپیوترها سپری می‎کنیم. بعد از آن به خانه رفته و زیر نور صفحه تلویزیون، به خیال خود، ذهن و جسم‌مان را استراحت می‌دهیم. کارهای روزمره شهری فرساینده هستند. آنچه این محیط‌های مصنوعی از انسان می‌گیرند، طبیعت به او باز می‌گرداند.

طبیعت‎گردی، توصیه‌ی پزشکان و روان‎شناسان

همه‌ ما می‌دانیم لازمه داشتن جسم سالم، بهره‎مندی از ذهن فعال و روان آرام است. طبیعت، با تاثیراتی که بر جسم و بدن ما دارد، ما را به ذهنی سالم، فعال و روحیه‌ای با آرامش و با نشاط می‌رساند. طبق تحقیقات، گردش و تعامل با طبیعت برای جسم و روان انسان ضروری است. از این‌رو، پزشکان و روان‎شناسان به اختصاص دادن ساعاتی از برنامه خود به طبیعت‎گردی به طور مداوم، بسیار تاکید می‎کنند.

طبیعت

طبیعت‎گردی، راهی برای جلوگیری از سرطان و بیماری ام اس:

گردش و تفریح در طبیعت، از ساده‎ترین روش‎های جذب نور آفتاب و به دنبال آن ویتامین D بوده و موجب استحکام استخوان‎ها می‎شود. ویتامین D علاوه بر استحکام استخوان‎ها از بروز سرطان‎های مختلف نیز جلوگیری می‎کند و احتمال ابتلا به بیماری ام اس را که یک بیماری خود ایمنی است، با افزایش سطح ایمنی بدن به شدت کاهش می‎دهد.

همچنین، طبیعت‎گردی موجب کاهش سطح تنش در فرد و در نتیجه کاهش میزان بیماری‎هایی نظیر افسردگی می‌شود. ارتباط با طبیعت می‎تواند صبر و عزت نفس فرد و حتی در مواردی ارتباطات اجتماعی او را ارتقا دهد.

به گزارش مجله دلتا و به نقل از بیتوته، اسکن‌هایی که از مغزی گرفته شده نشان می‌دهند که مغزِ فردی که در طبیعت حضور دارد، در مقایسه با  وقتی که در مکان‎های دیگر و یا ارتباط‎های جمعی حاضر می‎شود، فعالیت بیشتری دارد. در واقع، مغز افرادی که در مناطق پر ازدحام شهری زندگی می‎کنند، فعالیت‎هایی مشابه با ترس و استرس از خود بروز می‌دهد.

طبیعت

تفاوت محیط شهری و مناظر طبیعی، در نوع فرمان دادن آن‎ها به ذهن ما است. در حالی‎که محیط‌های شهری مدام ما را با محرک‌های مصنوعی بمباران می‌کنند، مناظر طبیعی به ما مجال فکر کردن و آزادی اندیشه می‌دهند. و این، به فرصتی برای بازیابی ذهن‌های خسته و شهرزده ما تبدیل می‌شود.

افرادی که با خروج از مناطق شهری به دلِ طبیعت می‌روند و در معرض تماشای مناظر طبیعی قرار می‌گیرند، آرامش بیشتری داشته و با نشاط‎تر هستند.

برای خواندن مطالب بیشتر درباره‌ی سلامت روان به صفحه سلامتی  مجله دلتا مراجعه کنید.

مطالب بیشتر برای داشتن سلامت ذهن در:

دلایل بی انگیزه بودن و راه های مقابله با آن

برای درمان افسردگی چی بخوریم؟

ورزش ؛ داروی ضد افسردگی

۱۰ روش برای خوش بین بودن در زندگی

 • شهر مردگان

  در این شهر، مرده‌ها سکونت دارند!

  وقتی به این شهر می‌روید خانه‌های سفید رنگ کوچکی را در مقابلتان می‌بینید که در واقع دخمه‌ها…
 • والنسیا و سرگرمی‌های عجیب و غریبش!

  در سفر خود به اسپانیا بعد از اینکه تمام جاذبه‌های بزرگ را از لیست فعالیت‌هایتان خط زدید، ن…
 • شهر آبی استیلتزویل

  شهری که روی آب شناور است

  به طور معمول شهرها در نقاطی مانند کرانه رودخانه‌ها، دشت‌های وسیع، دامنه کوه‌ها، کنار جاده‌…
بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

در این شهر، مرده‌ها سکونت دارند!

وقتی به این شهر می‌روید خانه‌های سفید رنگ کوچکی را در مقابلتان می‌بینید که در واقع دخمه‌ها…