خانه گردشگری لاله های واژگون در شاه‎فصل سال

لاله های واژگون در شاه‎فصل سال

۸
4
زمان مطالعه: 2 دقیقه
دشت های وسیع لاله‎های واژگون در سرزمین‎مان ایران، اردیبهشت ماه همیشه میزبان تعداد بی‎شماری گردشگر و طبیعت‎گرد است که از اقصی نقاط جهان برای دیدن آمده‎اند.
لاله های واژگون

فصل بهار که شاه‎فصل گل‎های ایران است، همیشه ما را با شگفتی‎های بی‎نظیرش روبه‎رو می‎کند. یکی از بی‎نظیرترین نقاشی‎های فصل بهار دشت گل‎های واژگون است که در زیباترین شکل خود بر دامن سبزه‎های دشت نشسته‎اند.

دشت‎های گل لاله واژگون

شاید بزرگ‎ترین دشت لاله‎های واژگون جهان در کشور ما ایران باشد، که سالانه چندین هزار گردشگر را در ابتدای سال به سرزمین‎مان می‎کشاند. جالب است بدانید این شگفتی منحصربه‎فرد فقط مختص به یک دشت و یا یک منطقه نیست، بلکه مناطق وسیعی از این لاله‎ها را در فصل بهار خواهیم یافت که برخی حفاظت شده و برخی برای عموم آزاد هستند.

لاله های واژگون

  • یکی از مناطقی که لاله‎های واژگون یا اشک مریم را در خود دارد، در ۱۲ کیلومتری چلگرد و در نزدیکی روستای بنواستکی شهرستان کوهرنگ و ۹۸ کیلومتری شهرکرد، مرکز استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد. با وسعت ۳ هزار و ۶۰۰ هکتار به عنوان رویشگاه اصلی گونهٔ گیاهی «لاله واژگون» یا «اشک مریم» است که برای حفاظت از رویش این لاله‎ها ورود هر نوع دام و خودرو به این منطقه ممنوع است. همچنین تمهیداتی اندیشیده شده تا پیاز لاله‎ها حفظ و در سال‎های آینده نسل‎شان حفظ شود.
  • دومین منطقه‎ای که دشتی وسیع از لاله‎های واژگون را در خود دارد، الیگودرز در استان لرستان است. اطراف این شهر دشتی زیبا با انواع گل‎ها وجود دارد که بخش قابل توجهی از آن را لاله‎های واژگون فرا گرفته است.

لاله های واژگون

  • در نهایت، طبیعت زیبا و بکر شهرستان سمیرم استان اصفهان، یکی از معروف‎ترین و گردشگر‎پذیرترین مناطق رویش لاله‎های واژگون است که مقصد گردشگران بسیاری از اقصی نقاط جهان است. اصفهان که به خودی خود شهری توریست‎پذیر است، همه سال میزبان بسیاری از مسافران و گردشگران است و در نیمه اول سال از شلوغ‎ترین شهرهااست. اما به طور خاص، از نوروز تا اواخر بهار بیشترین آمار گردشگری را دارد. یکی از این جاذبه‎های گردشگری که سوژه مناسبی برای طبیعت‎گردان اصفهان به شمار می‎رود، همین دشت لاله‎های واژگون در سمیرم است.

لاله های واژگون

 

به‎طور حتم مطالب زیر برای‎تان جذاب خواهد بود:

برای خواندن مطالب مرتبط به گردشگری به مجله دلتا در همین صفحه سر بزنید.

بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

لحظه‌ای آرامش در تهران شلوغ

اگر ساکن تهران و عاشق طبیعت هستید و این روزها هم زیاد وقت نمی‌کنید که به خارج از تهران برو…