درخت سرو هرزویل، مادربزرگ همه درخت های دنیا

۷
2
زمان مطالعه: 2 دقیقه
درخت سرو هرزویل اثری ارزشمند است. به اندازه‌ای که در فهرست آثار ملی ثبت شده. سازمان حفاظت از محیط زیست هم حسابی مراقبش است. شوخی که نیست. درخت سرو هرزویل یک مادربزگ کهن‎سال است و احترامش واجب.
درخت سرو هرزویل

تا به حال درختی ۳ هزار ساله دیده‌اید؟ دوست دارید با یکی از کهن‎سال‌ترین موجودات زنده‌ی دنیا عکس سلفی بیندازید؟ از آشنایی با مادربزرگ همه‌ی درخت‌های ایران خوشحال می‌شوید؟ اینجا را بخوانید تا ایشان را به شما معرفی کنیم. درخت سرو هرزویل همان مادربزرگ عزیز است. درختی کهن‎سال که برخی اعتقاد دارند بیش از ۳ هزار سال است که زنده است. درخت سرو هرزویل جایی در مسیر تهران- گیلان قرار دارد. اسمش را هم از روستایی که در آن قرار دارد قرض گرفته است. با وقار، در حوالی شهر منجیل نشسته است و انتظار گردشگران را می‌کشد.

درخت سرو هرزویل کجاست؟

به طور دقیق: جاده تهران رشت- منجیل- روستای هرزویل- کنار جاده، این سرراست‌ترین آدرس برای پیدا کردن درخت سرو چند هزار ساله است. می‌گویند حتی پیش از زمان هخامنشی‌ها این درخت وجود داشته است. در آن روزگاران، این درخت در کنار راه شاهی قرار داشت.

ناصرخسرو را می‌شناسید؟ همان جهانگرد معروف دنیای قدیم. ناصرخسرو در سفرنامه‌اش به وجود این درخت اشاره کرده است. درخت سرو هرزویل اثری ارزشمند است. به اندازه‌ای که در فهرست آثار ملی ثبت شده. سازمان حفاظت از محیط زیست هم حسابی مراقبش است. شوخی که نیست. درخت سرو هرزویل یک مادربزگ کهن‎سال است و احترامش واجب.

درخت سرو هرزویل

نکات مهم در بازدید از درخت سرو کهن‎سال

در نظر داشته باشید که دور تا دور درخت، حصار کشیده‌اند. بنابراین تا تنه درخت نمی‌توانید جلو بروید؛ لمسش کنید و زیر سایه آن بنشینید. باید به دیدنش از فاصله چند متری قناعت کنید. گفتن ندارد که، باید بهداشت را رعایت کنید. حواس‌تان به نیروگاه بادی منجیل باشد. از کنار جاده معلوم است. دیدن آن همه توربین بادی که روی تپه‌های اطراف در حال حرکت هستند، جالب است. مخصوصاً در چشم انداز غروب خورشید. از آن حوالی زیتون بخرید. کلی فروشگاه زیتون می‌بینید. می‌توانید تست کنید. بهداشتی و آسان. سپس انتخاب کنید که از کدام بخرید. شهر رودبار هم زیبااست. به صورت پلکانی ساخته شده و از کنار جاده دیده می‌شود. یادتان نرود که آن اطراف، در سال ۱۳۶۹ دچار زلزله شد. تقریباً هیچ سازه و بنای تاریخی آن حوالی وجود ندارد. همه چیز بازسازی شده و مربوط به دوران جدید است. دنبال اثر تاریخی نباشید.

دانلود اپلیکیشن
 • عجیب‌ترین کشور اروپا

  همچنین بخوانید: اسرار شگفت انگیز تخت جمشید جزیره مرگباری که ورود به آن ممنوع است! وحشتناک‌…
 • روستای رومانو

  روستایی با مردمان اروپایی در قلب ایران!

  تنها روستای رومانو زبان ایران، روستای زرگر محسوب می‌شود. با وجود این که افسانه‌های قدیمی ز…
 • تعطیلات تیر ماه کجا برویم

  تعطیلات تیر ماه کجا برویم؟

  تیرماه سال ۱۴۰۱، غیر از جمعه‌ها، دو روز تعطیلی دیگر هم دارد که به این ترتیب می‌توانید با ا…
بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

عجیب‌ترین کشور اروپا

همچنین بخوانید: اسرار شگفت انگیز تخت جمشید جزیره مرگباری که ورود به آن ممنوع است! وحشتناک‌…