باغ سنگی، سفری با طعم وحشت و هیجان!

۸
3
زمان مطالعه: 3 دقیقه
باغ سنگی سیرجان 200 درخت خشکیده با میوه‌های سنگی دارد. مراقب باشید آسیبی به درخت‌ها نزنید. در باغ، هر درخت و میوه سنگی‌اش داستان خود را دارد.
باغ سنگی سیرجان

باغ سنگی سیرجان در کرمان یک باغ حیرت‌انگیز است. باغی هشت ضلعی وسط بیابان که میوه‌هایش، سنگ است و درخت‌ها هم شاخه‌هایی خشکیده‌ هستند. با مجله دلتا همراه باشید تا درباره باغ سنگی درویش خان بخوانید.

باغ سنگی سیرجان کجاست

باغ سنگی سیرجان

میرزا درویش‌خان اسفندیارپور کسی است که باغ سنگی را ساخته است. او پیرمردی کر و لال بود. در سال‌های بعد از اصلاحات ارضی، تصمیم گرفت باغ را بسازد. درویش‌خان  بنا به دلایل شخصی با این موضوع موافق نبود و زبان دیگری برای اعتراض نداشت، با ساختن باغ سنگی به اصلاحات ارضی اعتراض کرد، آن هم چه اعتراضی! باغ سنگی شاهکاری هنری است که حتی فیلمش را هم ساخته‌اند. این فیلم، برنده جایزه خرس نقره‌ای برلین شده است. باغ سنگی اکنون در فهرست میراث ملی ثبت شده است و از سراسر دنیا گردشگران می‌آیند تا هنر تکان دهنده میرزا درویش را ببینند.

درباره باغ سنگی سیرجان

درباره ساخت باغ سنگی سیرجان

داستان کاشتن اولین درخت جالب است. می‌گویند میرزا درویش خان خواب‌نما شد و حیران از خواب پرید. همان موقع شهاب ‌سنگی دید که از آسمان به زمین افتاد، دقیقاً همان جایی که باغ سنگی را ساخت. درویش خان شتابان سمت شهاب‌ سنگ رفت. سنگ هنوز داغ بود پس صبر کرد تا خنک شود. آن را برداشت و به درختی خشکیده آویزان کرد. او اعتقاد داشت این راه را خدا نشانش داده است، راهی که تا به حال کسی نرفته و وظیفه اوست تا اثری ماندگار خلق کند. اینگونه بود که باغ سنگی متولد شد.

درباره ساخت باغ سنگی سیرجان

نکات مهم در بازدید از باغ سنگی سیرجان

باغ سنگی ۲۰۰ درخت خشکیده با میوه‌های سنگی دارد. می‌توانید برای مدت کوتاهی در خانه پسر و عروس درویش خان مهمان شوید. وسایل درویش خان در اتاقی در این خانه نگهداری می‌شوند و می‌توانید با هماهنگی صاحب خانه، آن‌ها را ببینید. در همه وسایل بازمانده از درویش خان، روح هنر موج می‌زند.

نکات مهم در بازدید از باغ سنگی سیرجان

مقبره درویش و راز درختان

در باغ، هر درخت و میوه سنگی‌اش داستان خود را دارد. مثلاً درختی را می‌بینید که سنگی گرد و صیقلی از آن آویزان است. این درخت را درویش خان وقتی کاشت که نوه بزرگش سرباز شده بود. در واقع هر درخت، نشان دهنده اتفاقی در زندگی درویش خان است. مقبره درویش خان هم در باغ محبوبش قرار دارد.

باغ سنگی سیرجان و درویش خان

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با دیگر جاذبه‌های گردشگری ایران، آبشار شیرآباد، لذت شیرجه در طبیعت را مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
 • جزیره پاوگلیا ایتالیا

  چرا این جزیره نفرین‌ شده است؟

  جزیره پاوگلیا یکی از ۱۶۶ جزیره کوچک در تالاب ونیز است که در آنسوی سواحل شرقی شمال ایتالیا …
 • استخر شیطان آبشار ویکتوریا

  استخر شیطان، ترسناک‌ترین استخر دنیا!

  استخر شیطان یکی از دیدنی‌های هیجان‌انگیز جنوب آفریقا و کشور زامبیا می‌باشد که دارای طبیعت …
 • جهنم دره مشگین‌شهر

  جهنم دره واقعی اینجاست!

  جهنم دره یکی از زیباترین دره‌‌های ایران است که ترکیب کوه و دره و رودخانه و پوشش گیاهی غنی‌…
بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

چرا این جزیره نفرین‌ شده است؟

جزیره پاوگلیا یکی از ۱۶۶ جزیره کوچک در تالاب ونیز است که در آنسوی سواحل شرقی شمال ایتالیا …