سفری ترسناک به باغی که میوه‌هایش، سنگ است!

۱۹
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
باغ سنگی سیرجان 200 درخت خشکیده با میوه‌های سنگی دارد. مراقب باشید آسیبی به درخت‌ها نزنید. در باغ، هر درخت و میوه سنگی‌اش داستان خود را دارد.
باغ سنگی سیرجان

باغ سنگی سیرجان در کرمان باغی حیرت‌انگیز است. یک باغ هشت ضلعی وسط بیابان که میوه‌هایش، سنگ است و درخت‌ها هم شاخه‌هایی خشکیده‌ هستند. با مجله دلتا همراه باشید تا درباره باغ سنگی درویش‌خان بخوانید.

باغ سنگی سیرجان از جالب‌ترین جاهای دیدنی سیرجان به شمار می‌آید و پر از تنه خشکیده درختان است که از آن‌ها، سنگ‌هایی در اندازه‌های مختلف، به جای میوه آویزان‌ شده‌اند. آویزان کردن هر سنگ و احداث هر یک از درختان طی سال‌های طولانی انجام شده است و برای شخصی به نام درویش‌خان از معنای خاصی برخوردار بودند.

باغ سنگی سیرجان

باغ سنگی سیرجان

میرزا درویش‌خان اسفندیارپور کسی است که باغ سنگی را ساخته است. او پیرمردی کر و لال بود. در سال‌های بعد از اصلاحات ارضی، تصمیم گرفت باغ را بسازد.

درویش‌خان با ساختن باغ سنگی به اصلاحات ارضی اعتراض کرد، آن هم چه اعتراضی! باغ سنگی شاهکاری هنری است که حتی فیلمش را هم ساخته‌اند.

باغ ایرانی

این فیلم، برنده جایزه خرس نقره‌ای برلین شده است. باغ سنگی اکنون در فهرست میراث ملی ثبت شده است و از سراسر دنیا گردشگران می‌آیند تا هنر تکان دهنده میرزا درویش را ببینند.

درباره باغ سنگی درویش‌خان

درباره ساخت باغ سنگی سیرجان

داستان کاشتن اولین درخت جالب است. می‌گویند میرزا درویش خان خواب‌نما شد و حیران از خواب پرید. همان موقع شهاب ‌سنگی دید که از آسمان به زمین افتاد، دقیقاً همان جایی که باغ سنگی را ساخت.

درویش خان شتابان سمت شهاب‌ سنگ رفت. سنگ هنوز داغ بود پس صبر کرد تا خنک شود. آن را برداشت و به درختی خشکیده آویزان کرد. او اعتقاد داشت این راه را خدا به اون نشان داده است، راهی که تا به حال کسی نرفته و وظیفه اوست تا اثری ماندگار خلق کند. اینگونه بود که باغ سنگی متولد شد.

درباره ساخت باغ سنگی درویش

نکات مهم در بازدید از باغ سنگی سیرجان

باغ سنگی ۲۰۰ درخت خشکیده با میوه‌های سنگی دارد. می‌توانید برای مدت کوتاهی در خانه پسر و عروس درویش‌خان مهمان شوید. وسایل درویش‌خان در اتاقی در این خانه نگهداری می‌شوند و می‌توانید با هماهنگی صاحب خانه، آن‌ها را ببینید. در همه وسایل بازمانده از درویش خان، روح هنر موج می‌زند.

دیدنی های سیرجان

راز سنگ‌ها و درختان باغ سنگی

برخی می‌گویند که درویش خان اسفندیار، از یک زمان به بعد برای هر اتفاقی که در زندگی‌اش می‌افتاد سنگی از یک درخت آویزان می‌کرد. مثلا زمانی که یکی از نزدیکانش فوت می‌کرد، او یک سنگ جدید آویزان می‌کرد.

بعضی‌ها اعتقاد دارند که درویش خان پس از مدتی به جنون رسیده بود و این کار را تنها از روی اینکه دیگر فکر درستی نداشت انجام می‌داد.

دیدنی های کرمان

البته در بین همه روایات و شایعاتی که موجود است، داستان غم از دست دادن زمین ها واقعی‌تر به نظر می‌رسند. گویا خانواده درویش‌خان هم این موضوع را قبول دارند که پس از دست‌دادن زمین‌ها بود که او شروع به درست کردن باغ سنگی سیرجان کرد.

در باغ، هر درخت و میوه سنگی‌اش داستان خود را دارد. مثلاً درختی را می‌بینید که سنگی گرد و صیقلی از آن آویزان است. این درخت را درویش‌خان وقتی کاشت که نوه بزرگش سرباز شده بود. در واقع هر درخت، نشان‌دهنده اتفاقی در زندگی درویش‌خان است. مقبره درویش‌خان هم در باغ محبوبش قرار دارد.

باغ سنگی درویش

پیشنهاد مطالعه: مطلب غار قاتل کرمانشاه، خطرناک‌ترین غار ایران را مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

سریلانکا، سلطان چای جهان را بهتر بشناسید

همچنین بخوانید: اسرار شگفت انگیز تخت جمشید دیدن این مکان‌ها در تهران را از دست ندهید جزیره…