خانه گردشگری آبشارهای لرستان ، خروشان در قلب زاگرس

آبشارهای لرستان ، خروشان در قلب زاگرس

۴
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
آبشارهای لرستان یکی از مقاصد مهم گردشگری در این استان هستند که تمام سال را به میزبانی توریست‎ها و مسافران مشغولند.
آبشارهای لرستان

هنگامِ شمارش آبشارهای دائمی ایران به هیچ عنوان نمی‎شود نام لرستان را از قلم انداخت. مهد آبشارهای سرزمین‎مان که با ۳۳ رودخانه دائمی و همکاری طبیعت و همدستیِ صخره‎های تکیه‎زده بر کوه، چنان تابلوهایی زیبا از رقص آب‎ها را به تصویر کشیده‎اند که گردشگران بسیاری را نه از ایران، بلکه از جهان به دام گسترده‎ی آبشارهای لرستان انداخته‎اند. با چشم‎اندازی بی‎نظیر و فضاهای باز در اطراف که برای گذراندن یک روز  کنارشان جان می‎دهد.

آبشارهای لرستان

آبشار شِوی

آبشار شوی که یکی از زیباترین آبشارهای ایران است ۱۰۰ متر ارتفاع دارد، با عرض ۴۰ متر که از غاری سرچشمه گرفته و از گردنه به پایین سرازیر می‎شود. آبشاری بین استان لرستان و خوزستان که اطرافش پر است از درختان بلوط و بادام. پوشش گیاهی اطراف این آبشار بسیار دیدنی است و در تغییر فصول تنوع رنگیِ دل‎انگیز را به شما هدیه می‎کند.

آبشارهای لرستان

آبشار بیشه

یکی از معروف‎ترین آبشارهای لرستان، آبشار بیشه است که در فاصله ۳۵ کیلومتری شهر درود واقع شده و به رودخانه سزار می‎ریزد. با ۴۸ متر ارتفاع و چشمه‎های متعددش در دل کوه  تا یک‎صدا زمزمه‎کنان بجوشند و این آبشار را تشکیل دهند. از شهرستان درود به سمت آبشار که برویم، مناظر زیبایی سر راه‎مان قرار دارند که سرعت‎مان را به لحاظ زیبایی خواهند گرفت و ایستگاه بیشه را یکی از دیدنی‎ترین ایستگاه‎های راه‎آهن تهران-خوزستان کرده‎اند.

آبشارهای لرستان

آبشار آب‎سفید

از اعماق تونلی در دل کوهی سنگی در ۵۰ کیلومتریِ شهر الیگودرز، آبشار پرآبی با ارتفاع ۶۸ متر سرازیر است، که به رودِ رودبار پیوسته و به رود دز می‎ریزد. از آن‎جا به آب سفید معروف است که آبِ آن پس از برخورد با سنگ‎ها به صورت حباب سفید در می‎آید و از دور مانند تور سپیدی بر سر صخره‎هااست.

 

آبشارهای لرستان

آبشار نوژیان

۹۵ متر ارتفاع آبشار نوژیان است در ۵۱ کیلومتری خرم آباد. این زیبایی طبیعی در کوه تاف قرار دارد که مقصد گردشگران بسیاری‎است؛ گردشگاه جنگلی نوژیان نیز بالای همین کوه است با پوشش گیاهی متنوع و طبیعتی و بکر که معمولاً خاصه‎ِ آبشارهای لرستان است. همچنین، برخی گیاهان دارویی مورد استفاده نیز در این حوالی می‎رویند.

آبشارهای لرستان

آبشار چکان

یکی دیگر از آبشارهای لرستان آبشار چکان است در ارتفاعات مشرف به دره چکان در ۱۴۱ کیلومتریِ خرم‎آباد، منطقه‎ای در جنوب غربیِ شهرستان الیگودرز. اطراف این آبشارِ زیبا و معروف، انواع درختان همانند گردو، زالزالک، گلابی، چنار، کیکم، بید، بلوط و… وجود دارد.

آبشارهای لرستان

آبشار وارک

در فاصله ۶۰ کیلومتریِ شهر خرم‎آباد در غرب گردنه نوژیان، نزدیک به آبشار نوژیان، سرچشمه آبشاری‎است به نام وارک. صخره‎ای سنگی که آبِ آبشار از آن جاری‎ا‎ست و پس از سقوط از ارتفاع ۱۵ متری به صخره دوم ریخته و آبشار دومی را به‎وجود می‎آورد. در کل ارتفاع این آبشار به ۵۷ متر می‎رسد و پوشش گیاهیِ اطرافش درختان بلوط، گلابی و زالزالک است.

آبشارهای لرستان

 

از شما دعوت می‎شود به ویدئوی زیبایی که در مورد آبشارها و طبیعت بی‎نظیر لرستان تهیه شده است توجه بفرمایید.

به‎طور حتم مطالب زیر برای‎تان جذاب خواهد بود:

من و قلعه رودخان و خاطره سازی

دَرِ کاروانسرای تی تی همیشه باز است

لرستان و قلعه فلک الافلاک

میبد زیبا، مُهر تاریخ بر پیشانیِ یزد

برای خواندن مطالب مرتبط به گردشگری به مجله دلتا در همین صفحه سر بزنید.

 • شهر مردگان

  در این شهر، مرده‌ها سکونت دارند!

  وقتی به این شهر می‌روید خانه‌های سفید رنگ کوچکی را در مقابلتان می‌بینید که در واقع دخمه‌ها…
 • والنسیا و سرگرمی‌های عجیب و غریبش!

  در سفر خود به اسپانیا بعد از اینکه تمام جاذبه‌های بزرگ را از لیست فعالیت‌هایتان خط زدید، ن…
 • شهر آبی استیلتزویل

  شهری که روی آب شناور است

  به طور معمول شهرها در نقاطی مانند کرانه رودخانه‌ها، دشت‌های وسیع، دامنه کوه‌ها، کنار جاده‌…
بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

در این شهر، مرده‌ها سکونت دارند!

وقتی به این شهر می‌روید خانه‌های سفید رنگ کوچکی را در مقابلتان می‌بینید که در واقع دخمه‌ها…