خانه گردشگری روستای صراخیه، ونیز ایران

روستای صراخیه، ونیز ایران

۸
4
زمان مطالعه: 3 دقیقه
صراخیه جایی در میان تالاب شادگان است. حالا باید بدانید شادگان کجاست؟ شادگان نام تالابی است که حدود 110 کیلومتر با اهواز و 60 کیلومتر با خرمشهر فاصله دارد.
ونیز ایران، روستای روی آب

روستای صراخیه را ونیز ایران نامیده‌اند. روستایی ایستاده روی آب و لابه‌لای نیزارهای بلندِ تالاب شادگان. با مردمانی که به آهستگی با بَلَم‌های دست ساز کوچک در آبراهه‌های باریک می‌رانند. زندگی اینجا در روستای صراخیه جاریست. اینجا روستای صراخیه ونیز ایران است. در ادامه با مجله دلتا همراه باشید.

روستای صراخیه، ونیز ایران، روستای روی آب

روستای صراخیه میان تالاب بین- المللی شادگان قرار دارد. بنابراین مجبورند برای زندگی و حتی خانه همسایه رفتن‌، روی بلم و قایق بنشینند و حرکت کنند. پارو زدن، عادی‌ترین کاری است که صراخیه‌ای‌ها در زندگی انجام می‌دهند.

روستای صراخیه

رقص دلفین‌ها در کوچه‌های خیس

کوچه‌های روستای صراخیه ونیز ایران پر از آب است؛ شبیه به ونیز، شهر رویایی ایتالیا. در صراخیه اما خبری از ساختمان‌های بلند و باشکوهِ ونیز نیست. معماری خانه‌های صراخیه ساده و متناسب با اقلیم است. مردم خانه‌هایشان را با نی، اصلی‌ترین گیاه تالاب شادگان و خشت و گِل می‌سازند. زندگی صراخیه‌ای‌ها ساده و صمیمی است. همه اینها برای شهرنشینان شهرهای دور، بسیار جذابیت دارد و آنها را سر شوق می‌آورد. دیدن پرنده‌های نادر و مهاجر نیز از دیگر جاذبه‌های روستای صراخیه است. بومی‌ها می‌گویند روزگاری که حال تالاب شادگان خوب‌تر از الان بود و آب بیشتری داشت، حتی دلفین‌ها نیز به روستا می‌آمدند.

 

روستای صراخیه ونیز ایران کجاست؟

روستای صراخیه ونیز ایران جایی در میان تالاب شادگان قرار دارد. حالا باید بدانید شادگان کجاست؟ شادگان نام تالابی است که حدود ۱۱۰ کیلومتر با اهواز و ۶۰ کیلومتر با خرمشهر فاصله دارد. بنابراین روستای صراخیه در استان خوزستان قرار دارد. اگر قصد سفر به خوزستان دارید، بازدید از صراخیه را در برنامه‌هایتان بگنجانید.

کوچه‌های روستا

در روستای صراخیه چی بخوریم؟

ماهی! تالاب شادگان در دل خود، سخاوتمندانه ماهی پرورش می‌دهد. شغل اصلی مردمان صراخیه نیز ماهیگیری است. زنان روستا بلدند با ماهی غذاهای بسیار خوشمزه‌ای بپزند. پس خودتان را از خوردن چنین غذای بی‌نظیری محروم نکنید. مردم روستا گاومیش نیز پرورش می‌دهند. خوردن لبنیاتی که با شیر گاومیش تهیه شده است نیز پیشنهاد هیجان انگیزی به نظر می‌رسد. تالاب شادگان یکی از مناطق اصلی زیستگاه پرندگان گوناگون است و مردان روستا، مهارت ویژه‌ای در شکار دارند. خوردن غذاهایی که زنان روستای صراخیه ونیز ایران طبخ می کنند از گوشت پرندگانی که شوهرانشان شکار کرده‌اند نیز حال و هوای خوبی دارد.

صراخیه

در روستای صراخیه چی بخریم؟

اهالی روستا منسوجات سنتی می‌بافند. محصولاتی که با نی‌های تالاب بافته شده‌اند نیز انتخاب خوبی است. از این تولیدات بخرید و به اقتصاد مردم روستا کمک کنید.

ونیز ایران

هشدارها درباره روستای صراخیه ونیز ایران

مردم روستای صراخیه اغلب از قایق موتوری استفاده نمی‌کنند. صدایش پرندگان را فراری می‌دهد. حال گاومیش‌های روستا را هم بد می‌کند. بهتر است شما نیز برای بازدید از همه نقاط روستا، مثل خود اهالی از بَلَم استفاده کنید. در روستای صراخیه همه بلدند بلم را هدایت کنند. بنابراین می‌توانید حتی از کمک کودکان روستا برای اینکه آنجا را نشان‌تان دهند، استفاده کنید. زباله نریزید. این کارِ گردشگران بی‌ملاحظه است و قطعا شما در این گروه قرار ندارید. مردم روستای صراخیه نه آب دارند، نه گاز. بنابراین با خودتان آب آشامیدنی همراه داشته باشید. در مصرف آب نیز صرفه جویی کنید.

بیشتر بخوانید: روستای زغال اخته در ایران

 • شهر مردگان

  در این شهر، مرده‌ها سکونت دارند!

  وقتی به این شهر می‌روید خانه‌های سفید رنگ کوچکی را در مقابلتان می‌بینید که در واقع دخمه‌ها…
 • والنسیا و سرگرمی‌های عجیب و غریبش!

  در سفر خود به اسپانیا بعد از اینکه تمام جاذبه‌های بزرگ را از لیست فعالیت‌هایتان خط زدید، ن…
 • شهر آبی استیلتزویل

  شهری که روی آب شناور است

  به طور معمول شهرها در نقاطی مانند کرانه رودخانه‌ها، دشت‌های وسیع، دامنه کوه‌ها، کنار جاده‌…
بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

در این شهر، مرده‌ها سکونت دارند!

وقتی به این شهر می‌روید خانه‌های سفید رنگ کوچکی را در مقابلتان می‌بینید که در واقع دخمه‌ها…