خانه سلامتی ارتباط افسردگی با عملکرد روده‌ها

ارتباط افسردگی با عملکرد روده‌ها

۶
1
زمان مطالعه: 2 دقیقه
تحقیقات اخیر حاکی از آن است که بروز افسردگی ارتباط مستقیم با مشکلات گوارشی و عملکرد روده‌ها دارد.
بروز افسردگی

محققان مرکز پزشکی دانشگاه “کلمبیا” نشان دادند که میزان کم  سروتونین  ( serotonin) که نوعی انتقال‌دهنده عصبی مرتبط با بروز افسردگی است، می‌تواند مستقیماً نتیجه اختلالات روده‌ای باشد. از جمله این اختلالات می‌توان به یبوست اشاره کرد.

بروز افسردگی

به گزارش مجله دلتا به نقل از ایسنا؛ این مطالعه در حالی انجام گرفته که یک پروژه تحقیقاتی دیگر توسط محققان “بیمارستان کودکان فیلادلفیا” حاکی از آن است که انتقال باکتری‌های روده‌ای از یک موش با نشانه‌های افسردگی به موشی سالم می‌تواند رفتارهای افسردگی موش اول را به موش دوم هم منتقل کند.

درون دستگاه گوارش ما یک شبکه عصبی گسترده وجود دارد که بزرگترین مجموعه‌ نورون‌های موجود در بدن، خارج از مغز به حساب می‌آید. معمولاً روده به عنوان “مغز دوم” معروف است. نورون‌های روده مسئولیت تولید ۹۰ درصد سروتونین مورد استفاده بدن را به عهده دارند. سروتونین موجب تنظیم حرکات روده می‌شود.

اصولاً اختلالات روده‌ای بیشتر از جانب افرادی گزارش می‌شود که از افسردگی شدید رنج می‌برند. این در حالی است که ما می‌دانیم میزان کم سروتونین می‌تواند سلامت ذهنی یک فرد را تحت تأثیر قرار دهد. حال این مطالعه جدید نشان می‌دهد که میزان کم سروتونین می‌تواند موجب بروز اختلالات روده‌ای و مغزی شود.

تحقیقات دوم نشان می‌دهد که کاهش تولید سروتونین باعث بروز اختلالی قابل توجه در دستگاه گوارش موش‌ها شد که از میان آن‌ها می‌توان به کاهش نورون‌های روده و کاهش سرعت حرکت محتویات روده اشاره کرد. تغییراتی که در موش‌های مبتلا به یبوست به‌وجود آمد، با تغییراتی که در انسان پدید می‌آید یکسان هستند.

مهم‌تر این‌که معلوم شد یک روش درمانی جدید برای افسردگی که پیش از این آزمایش شده است، روی افزایش سروتونین در روده موش‌ها مؤثر بود و علائم یبوست در آن‌ها را بهبود بخشید.

بنابراین با بررسی این تحقیقات به این نتیجه می‌رسیم که بیماری‌های ذهنی تنها به مغز بستگی ندارد و می‌توانند منشأ گوارشی هم داشته باشند.

گرچه که هر دوی این پروژه‌ها در مرحله حیوانی هستند، ولی محققان امیدوارند که تحقیقات سروتونین را در فاز انسانی هم انجام دهند.

بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

۶ غذای مفید برای کاهش قند خون

روغن‌های مفید مانند روغن زیتون، آووکادو و ماهی‌های چرب مثل ماهی سالمون که در بشقابی از کاه…