خانه گوناگون ۷ نکته اساسی در فرهنگ آپارتمان نشینی

۷ نکته اساسی در فرهنگ آپارتمان نشینی

۲
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
رعایت فرهنگ آپارتمان نشینی اصل اول در همزیستی مسالمت‌آمیز برای زندگی در مجتمع‌های مسکونی است. دانستن این 7 نکته می‌تواند برای زندگی بهتر در آپارتمان به شما کمک کند.
فرهنگ آپارتمان نشینی

توجه به فرهنگ آپارتمان نشینی واژه‌ای است که طی سه دهه گذشته با رشد شهرنشینی در کشور بر سر زبان‌ها افتاده و مردمی که پیش از این در خانه‌های ویلایی و مستقل زندگی می‌کردند با مفهوم جدیدی به نام رعایت قوانین مجتمع مسکونی روبه‌رو شدند. زندگی در خانه‌های مستقل اگرچه آزادی عمل بیشتری به ساکنین می‌داد اما، موضوعاتی نظیر افزایش قیمت ملک، هزینه نگهداری و تامین امنیت آن باعث شد تا تمایل به آپارتمان‌نشینی در بین اقشار جامعه بیشتر شود.

به گزارش مجله دلتا، مهمترین اصل برای زندگی در  آپارتمان مسئولیت‌پذیری و احترام به قواعد و مقررات ساختمان است و در این نوشتار سعی شده تا برخی اصول لازم برای ایجاد و رعایت فرهنگ آپارتمان نشینی بررسی شود.

۱. با دیگران دوستانه رفتار کنید

نیازی نیست حتما آنها را بشناسید، اما سلام و احوال‌پرسی ساده می‌تواند در برقراری رابطه‌ی دوستانه خیلی به شما کمک کند.

۲. قدردان همسایه‌های خوش برخورد باشید

نیازی به توقف و صحبت‌کردن نیست، اما لبخندزدن هزینه‌ای ندارد. به‌خاطر داشته باشید که شما هم، درباره‌ی کسانی که جواب سلام‌تان را نمی‌دهند یا شما را نادیده می‌گیرند، افکار ناخوشایندی در سردارید.

۳. هنگام ورود و خروج، سروصدا ایجاد نکنید

رفت‌وآمد از درِ پارکینگ به در ورودی منزل و برعکس خیلی عادی است، اما باید به میزان سروصدای ناشی از این رفت‌وآمد دقت کرد. موقع راه‌رفتن در راه‌پله‌ها از پاکوبیدن بپرهیزید، به‌خصوص صبح‌ زود و ساعات پایانی شب.

۴. به میزان سروصدای داخل آپارتمان دقت کنید

این مشکل، یکی از شکایات بسیار شایع‌ افراد به مدیر ساختمان است. اگر در طبقات بالاتر زندگی می‌کنید، باید بیشتر به فکر همسایه‌های طبقه‌ی پایین باشید. دمپایی و کفش‌های نرم نسبت‌به جنس‌های سخت، مانند کفش پاشنه‌بلند یا چکمه، صدای کمتری ایجاد می‌کنند.

۵. قوانین مختلف پارک‌کردن اتومبیل در هر آپارتمان را یاد بگیرید

با پارک‌کردن خودرو در میان خطوط و نه روی آنها، به تمام فضاهای تعیین‌شده احترام بگذارید و هرگز دوبله پارک نکنید.

۶. درمورد امکان سیگارکشیدن از مدیر سؤال کنید

حتی اگر سیگارکشیدن در محیط داخلی آزاد است، از تهویه‌ی مناسب هوا و بازبودن پنجره‌ها مطمئن شوید. اگر دود سیگار به‌خوبی بیرون نمی‌رود، هواکشی روی پنجره‌ی خود نصب کنید تا دود را به بیرون هدایت کند. ته‌سیگارهای خود را در سطل زباله بیندازید، نه بیرون پنجره. اگر سیگارکشیدن داخل آپارتمان ممنوع است، در پیاده‌رو سیگار بکشید و به قوانین احترام بگذارید.

۷. قوانین جمع‌کردن زباله‌ها در آپارتمان را رعایت کنید

از درست بسته‌شدن کیسه‌ی زباله‌ها و چکه‌نکردن آنها مطمئن شوید. اگر نیازی هست، دو تا کیسه استفاده کنید. گوشه‌های تیز و بُرنده را در چند لایه روزنامه یا کاغذ، با دقت بپیچید. کیسه‌های زباله‌ی تَر معمولا بو و لکه‌هایی از خود به‌جا می‌گذارند که موجب آزردگی همسایگان می‌شوند.

برای دیدین مطالب بیشتر صفحه گوناگون مجله دلتا را ببینید.

بیشتر ببینید در گوناگون

همچنین بخوانید

طرز تهیه لازانیای بادمجان با ساده‌ترین روش

لازانیای بادمجان یکی از انواع غذا با بادمجان است که طعم بی‌نهایت خوبی دارد. این غذا را برا…