تاثیر موسیقی در بهبود حافظه پس از سکته

۳
4
زمان مطالعه: 2 دقیقه
پس از سکته، به‌خصوص سکته مغزی، بخش‌هایی از مغز انسان دچار آسیب می‌شود. گوش دادن به موسیقی یا کتاب‌های صوتی بر بهبود حافظه و مغز تاثیر مثبتی دارد.
بهبود حافظه

پژوهش جدیدی که در “دانشگاه گلاسکو” (University of Glasgow) اسکاتلند انجام شده، نشان می‌دهد که شاید گوش دادن به موسیقی بتواند به افرادی که دچار سکته شده‌اند در بازیابی توانایی‌های شناختی و بهبود حافظه کمک کند.

به گزارش مجله دلتا به نقل از ایسنا؛ پژوهشگران در این پروژه، تأثیر ادغام موسیقی و تمرین‌های ذهنی را بر بهبود حافظه و بازیابی آن، پس از سکته بررسی کرده‎اند. آنها ۷۲ شرکت‌کننده را که به سکته حاد دچار شده بودند مورد بررسی قرار دادند. شرکت‌کنندگان، به “سکته مغزی ایسکمیک” (Ischemic Stroke) که متداول‌ترین نوع سکته است مبتلا بودند. این شرایط در صورتی ایجاد می‌شود که جریان خون در مغز به دلایل گوناگون از جمله لخته شدن متوقف شود.

بهبود حافظه پس از سکته

پژوهشگران در این بررسی، شرکت‌کنندگان را به صورت تصادفی در سه گروه قرار دادند. از گروه اول خواسته شد تا به موسیقی گوش دهند. موسیقی گروه دوم با تمرین‌های ذهنی ادغام شد و آخرین گروه به کتاب‌های صوتی گوش دادند. شرکت‌کنندگان از یک آی‌پد استفاده می‌کردند تا پس از مرخصی از بیمارستان و طی دوران بهبودی خود، یک ساعت در روز و به مدت هشت هفته به موسیقی یا کتاب صوتی گوش دهند. هر شرکت‌کننده آزاد بود تا موسیقی مورد علاقه یا کتاب خود را انتخاب کرده و برنامه روزانه فعالیت شنیداری‎اش را ثبت کند. آنها طی این فرایند، یک ملاقات هفتگی با گروه پژوهشی داشتند تا پیشرفت آنها بررسی شود. شرکت‌کنندگان گروه دوم با دو تمرین پنج دقیقه‌ای که برای تشویق آنها به بازیافتن توجه طراحی شده بود، آموزش دیدند و سپس به موسیقی گوش دادند.

پژوهشگران در ابتدای آزمایش، علاوه‌بر پخش موسیقی، آزمایش‌های استانداردی نیز برای بررسی وضعیت حافظه، توجه و عملکرد شناختی شرکت‌کنندگان انجام دادند.

بهبود حافظه

پژوهشگران دریافتند که فعالیت شنیداری روزانه در بازیابی توانایی‌ها پس از سکته مؤثر است. شرکت‌کنندگان در پایان هشت هفته گزارش دادند که گوش دادن به موسیقی، به آنها در بازیافتن آرامش، تمرکز و مدیریت احساسات کمک کرده است. بیماران گروه نخست که به موسیقی گوش داده بودند، از افزایش سطح فعالیت خود خبر دادند و شرکت‌کنندگان دو گروه دیگر نیز موفق شدند خاطرات گذشته را به یاد آورند. در آزمایش‌هایی که پس از این فرایند صورت گرفت، بهبودی عملکرد حافظه در شرکت‌کنندگان هر سه گروه‌ دیده شد.

دکتر “ساتو بایلین” استاد دانشگاه گلاسکو و نویسنده ارشد این پژوهش گفت: «کسانی که دچار سکته می‌شوند، اغلب در توانایی تمرکز و یادآوری اطلاعات، با مشکلاتی روبه‌رو هستند. بسیاری از این افراد، دچار احساس ناخوشی و اضطراب می‌شوند که بر فعالیت روزانه آنها تأثیر منفی دارد».

پژوهش‌های پیشین نشان داده بودند که شاید گوش دادن به موسیقی بتواند به بهبود حافظه پس از سکته کمک کند اما آزمایش‌های کمی وجود دارد که تأثیر این تمرین‌ها را بر بهبودی پس از سکته بررسی کرده باشد. ما در این پژوهش، تأثیر ادغام موسیقی با این تمرین‌ها را بررسی کردیم تا بتوانیم برخی از دشواری‌هایی که پس از سکته برای بیمار پیش می‌آید، برطرف کنیم.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

معجزه مصرف آب‌گرم و لیموترش به صورت ناشتا!

لیموترش مزایای بسیاری بر سلامت بدن دارد و این فواید بر انسان پوشیده نیست. دو مزیت مهم این …