خانه یادداشت روز تاثیر نور در انتخاب رنگ مناسب دکوراسیون منزل

تاثیر نور در انتخاب رنگ مناسب دکوراسیون منزل

۴
3
زمان مطالعه: 3 دقیقه
برای انتخاب رنگ مناسب دکوراسیون منزل یا محل کار، میزان نوری که خانه دریافت می‌کند و جهت این نور باید مورد توجه قرار گیرد.
انتخاب رنگ مناسب دکوراسیون منزل

برای انتخاب رنگ مناسب دکوراسیون منزل یا محل کار، میزان نوری که خانه دریافت می‌کند و جهت این نور را باید مورد توجه قرار بدهید؛ زیرا نور از فاکتور‌‎های مهمی است که در رنگ دیوار‌‎ها، مبل‌‎ها و سایر عناصر دکوراسیون داخلی بسیار تاثیر گذار است. به همین دلیل باید رنگ مناسب را بر اساس نور موجود در خانه انتخاب کنید.

به گزارش مجله دلتا به نقل از پویانو؛ رنگ‌ها در مکان‌‌‎های مختلف، به دلیل میزان نور و جهت تابش آن، فضای متفاوتی ایجاد می‎کنند. برای انتخاب رنگ مناسب دکوراسیون منزل بسیار مهم است که بدانید تابش نور به اتاق در چه زمان‌هایی بیشتر و یا کمتر است و در کدام جهت سایه‌‎های بیشتری ایجاد می‌کند.

اتاق‌هایی که نور صبحگاهی دریافت می‌کنند

رنگ مناسب دکوراسیون منزل

میزان نوری که در بیشتر اوقات به این اتاق‌‎ها می‎تابد، متفاوت است. نوری که در اوایل صبح و هم‌زمان با طلوع خورشید می‌تابد، رنگ صورتی دارد. در ساعت‌‎های نزدیک به ظهر رنگ آبی به خود گرفته و در ساعت‌‎های بعدی سایه‌‎های ملایمی ایجاد می‌کند. به همین دلیل برای بهره‌مندی بیشتر از نور روز، می‌توانید دیوار‌‎ها را به رنگ آبی پاستلی و یا سبز روشن، رنگ آمیزی کنید.

اتاق‌هایی که در تمام روز نور دریافت می‌کنند

رنگ مناسب دکوراسیون منزل در نور روز

اگر اتاق شما در تمام طول روز نور یکسانی دریافت می‌کند با استفاده از انتخاب رنگ‌‎های پاستلی و خنثی می‌توانید به فضایی روشن‌‎‌تر و دلباز‌‎‌تر دست پیدا کنید. رنگ‌‎های طلایی با تابش نور روز، گرمای بیشتری به اتاق می‌بخشند. از سوی دیگر طیف‌‎های رنگ آبی باعث ایجاد فضایی آرام‌‎‌تر خواهند شد؛ به همین دلیل می‌توانید بر اساس سلیقه خود هر رنگی که مورد پسند شما است به کار ببرید.

اتاق‌هایی که نور عصرگاهی دریافت می‌کنند

رنگ مناسب دکوراسیون منزل در نور عصر

این اتاق‌‎ها معمولاً در ساعات اولیه روز بسیار سرد و دلگیر به نظر می‌رسند اما درطول روز رفته رفته گرم‌‎‌تر می‌شوند. به همین دلیل استفاده از رنگ زرد روی دیوار‌‎ این اتاق‌ها، فضایی گرم‌‎‌تر و صمیمی‌تر ایجاد خواهد کرد. اگر می‌خواهید مکانی برای آرامش خود در خانه طراحی کنید، طیف‌‎های روشن رنگ زرد، انتخاب مناسبی خواهند بود.

برای انتخاب رنگ مناسب دکوراسیون خانه؛ از نور مصنوعی استفاده کنید

اگر اتاق‌‎های شما از نور طبیعی روز دور هستند و فقط با سیستم نورپردازی مصنوعی روشن می‌شوند، برای انتخاب رنگ مناسب دکوراسیون خانه که با نورپردازی آن هماهنگ باشد، به این نکات توجه کنید:

نور زرد

نور زرد برای رنگ مناسب دکوراسیون منزل

اگر از لامپ‌‎های زرد رنگ و یا شمع برای روشن کردن اتاق استفاده می‌کنید، به کار بردن رنگ‌‎هایی مانند نارنجی و قرمز، فضایی بسیارگرم ایجاد خواهد کرد. به همین دلیل بهتر است در مکان‌‎هایی که بیشتر برای شب مورد استفاده قرار می‌گیرند از رنگ قرمز در کنار نور زرد استفاده کنید.

نورسفید

نور سفید

لامپ‌‎هایی که نور سفید دارند، فضایی شبیه به نور روز ایجاد می‌کنند. به همین دلیل فرقی نمی‌کند چه رنگی برای دیوار انتخاب کنید، زیرا در هر صورت نتیجه‎ خوب و مناسبی خواهد داشت.

نور ال ای دی

نور ال ای دی

از آن‌جاکه لامپ‌‎های ال ای دی نور آبی‌‎‌تری دارند، استفاده از رنگ‌‎های خنثی مانند طوسی و یا رنگ‌‎های پاستلی روی دیوار‌‎ها باعث می‌شود تا فضای مدرن‌‎‌تری ایجاد شود.

 

بیشتر ببینید در یادداشت روز

همچنین بخوانید

طرز تهیه لازانیای بادمجان با ساده‌ترین روش

لازانیای بادمجان یکی از انواع غذا با بادمجان است که طعم بی‌نهایت خوبی دارد. این غذا را برا…