روزهای خوب بازار مسکن در شهرستان ها

۲
4
زمان مطالعه: 2 دقیقه
بررسی آمارها نشان می‌دهد که اگرچه تعداد معاملات خرید مسکن در شهر تهران در سال گذشته نزولی بود و روند کاهشی در پیش گرفت، نبض معاملات مسکن در سایر شهرها تندتر شد و بازار ملک این شهرها به لحاظ تعداد معاملات خرید واحدهای مسکونی، روندی رو به جلو داشت.
آمارمعاملات مسکن

در شرایطی که روند کلی بازار مسکن، در سال ۹۷، معاملات خرید وفروش آپارتمان در شهر تهران را به سمت رکود پیش برد اما در سایر شهرها، آمارمعاملات خرید مسکن در مقایسه با سال ۹۶ روند رو به افزایش داشته است و شرایط بازار مسکن این شهرها را بهبود بخشید.

به گزارش مجله دلتا به نقل از دنیای اقتصاد، رصد بازار ملک از دوربین سایر شهرها بر پایه آمارهای اولیه و غیررسمی به استثنای شهر تهران نشان می‌دهد در سال ۹۷، تعداد ۲۲۹ هزار معامله خرید مسکن در مناطق شهری به ثبت رسید که این میزان در مقایسه با سال ۹۶ معادل ۲۲ درصد رشد نشان می‌دهد. در سال ۹۶ در مجموع ۱۸۷ هزار معامله خرید مسکن در مناطق شهری کشور به استثنای تهران انجام شد.

این در حالی است که تهران در سال ۹۷ شرایطی کاملا متفاوت را در بازار مسکن تجربه کرد. مطابق با آمارهای موجود ۱۱۱ هزار مورد معامله خرید مسکن در سال ۹۷ در تهران به ثبت رسید؛ از طرفی این میزان، در سال ۹۶ معادل ۱۶۰ هزار مورد بود؛ آمارها نشان می‌دهد در سال ۹۷، میزان معاملات خرید مسکن در پایتخت در مقایسه با سال ۹۶، معادل ۳۱ درصد کاهش یافت.

معاملات مسکن

افزایش معاملات در خارج از پایتخت

افزایش بیش از ۲۰ درصدی تعداد معاملات مسکن در سایر مناطق شهری بیرون از پایتخت به روشنی تغییر جهت بازار مسکن پایتخت در مقایسه با سایر مناطق شهری کشور طی ۱۲ ماه منتهی به اسفند ۹۷ را نشان می‌دهد.

بررسی‌ها همچنین نشان می‌دهد تحت‌تاثیر رشد آمار معاملات مسکن در سایر شهرها همراه با کاهش تعداد معاملات خرید واحدهای مسکونی در پایتخت، وزن تهران در معاملات کشوری مسکن کاهش یافت. سهم بازار مسکن تهران از کل معاملات درکشور که در سال ۹۶ معادل ۴۶ درصد بود؛ تحت‌تاثیر افزایش تعداد معاملات خرید مسکن در سایر مناطق شهری و کاهش میزان معاملات مسکن تهران، در سال ۹۷ ، ۳۳ درصد کمتر شد.

رصد بازار معاملات مسکن در کشور نشان می‌دهد؛ اگرچه در سایر شهرها نیز مانند تهران، معاملات خرید واحدهای مسکونی به لحاظ تعداد معاملات، از شهریور تا آذر ماه روندی رو به کاهش داشته است ولی میزان کاهش ماهانه تعداد معاملات مسکن در سایر مناطق شهری غیر از تهران به اندازه تهران نبوده است؛ به این معنا که میزان افت تعداد معاملات خرید مسکن در پایتخت در ماه‌ های یاد شده به مراتب بیش از میزان افت معاملات خرید واحدهای مسکونی در سایر شهرها بوده است.

برای دیدن مطالب مرتبط پیرامون این خبر، صفحه خبر و گزارش و اخبارمسکن  مجله دلتا را ببینید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در گزارش های ملکی

همچنین بخوانید

بهترین تقویت‌کننده‌های ناخن که برای شما معجزه می‌کند

یکی از علل شایع آسیب به ناخن خشک شدن بافت ناخن و اطراف آن است که باید با تامین رطوبت مورد …