خانه سلامتی اجتماعی بودن نشانه رشد و سلامت ذهنی است

اجتماعی بودن نشانه رشد و سلامت ذهنی است

۷
11
زمان مطالعه: 2 دقیقه
حضور در بین افرادی که مشوقی برای یادگیری روش های سالم زندگی باشند، باعث می‌شود فرد نسبت به نوع مواد غذایی مصرفی، انجام حرکات ورزشی و دیگر کارهای مرتبط هوشیارتر باشد.
ارتباط اجتماعی

انسان‌ها هزاران رویا و آرزو و هدف دارند. یاد می‌گیرند، رشد کرده و کار می‌کنند.انسان‌ها درگروه‌های اجتماعی به دنیا می‌آیند و تمام زندگی‌شان را در بخشی از یک جامعه مانند محیط خانواده، محل کار، جمع دوستان و … می‌گذرانند و به همین دلیل نمی‌توان عنصر اجتماع را از تکامل یک فرد حذف کرد و نقش ارتباط اجتماعی بر زندگی افراد را نادیده گرفت.

آیا تاکنون به این نکته فکر کرده‌اید که ارتباط اجتماعی چگونه بر سلامت تاثیر می‌گذارند؟

بیشتر افراد در تعاملات اجتماعی احساس آرامش دارند و از داشتن تجربیات مشترک لذت می‌برند. همچنین برخی از افراد داشتن دوست را انگیزه‌ای می‌دانند تا به فعالیت‌های سالم بپردازند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد ارتباطات بین افراد بخش‌هایی از سیستم عصبی بدن را تحریک می‌کنند تا موادی را در بدن ترشح کنند که وظیفه‌شان تنظیم واکنش‌ها به استرس و اضطراب است.

به بیان دیگر زمانی که ما ارتباط چهره به چهره داریم راحت‌تر می‌توانیم در طولانی مدت به فاکتورهای استرس غلبه کنیم.

 کارشناسان معتقدند:در نتیجه تعاملات اجتماعی دوپامین تولید می‌شود، که همچون مورفین طبیعی عمل می‌کند. بررسی‌هایی که در گذشته نیز انجام شده نشان دهنده فوائد حمایت‌ها و تعاملات اجتماعی است.

ارتباط اجتماعی

به طور مثال در سال های اخیر، نتایج یک مطالعه نشان داد افرادی که به دلیل سرطان تحت شیمی درمانی قرار می‌گیرند در صورت برخورداری از حمایت‌های اجتماعی و بودن در جمع دوستان و اعضای خانواده به لحاظ جسمی و روانی قوی‌تر هستند.

تقویت مغز و جلوگیری از آلزایمر

  • همچنین تعامل داشتن با دیگران موجب پرورش مغز می‌شود. انگیزه‌ها و ارتباطات اجتماعی به ارتقاء حافظه کمک کرده و مغز را از بیماری‌های عصبی پیش رونده حفظ می‌کند.
  • طبق تحقیقات روانشناسان، حفظ روابط دوستانه در دوران پایانی زندگی، از زوال ذهنی پیشگیری می‌کند.
  • علاوه بر این، نتایج مطالعات نشان داده، مرتبط بودن ارتباطات اجتماعی با سلامت جسمی و داشتن عاداتی بهتر با سبک زندگی سالم‌تر است.
  • افرادی که ارتباط اجتماعی قوی دارند و به لحاظ اجتماعی فعال هستند، کمتر در معرض ابتلا به دیابت نوع دو قرار دارند.

بنابراین؛ حضور در بین افرادی که مشوقی برای یادگیری عادات و روش های سالم زندگی باشند، باعث می‌شود فرد نسبت به نوع مواد غذایی مصرفی، انجام حرکات ورزشی و دیگر کارهای مرتبط هوشیارتر باشد.

به گزارش مدیکال نیوز تودی، افرادی که به طور دسته جمعی ورزش می‌کنند در مقایسه با افرادی که به تنهایی ورزش می‌کنند، استرس کمتری داشته و سلامت روان و جسم آنان بهتر است.

برای خواندن مطالب بیشتر درباره‌ی سلامت روان ازصفحه خانه سلامت  مجله دلتا بازدید کنید.

بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

نشانه‌هایی از کبد چرب که باید آن را جدی گرفت!

کبد عضوی از بدن است که سموم بدن را دفع می‌کند. در صورتی‌ که کبد از عهده این کار برنیاید، ن…