ایده هایی برای طراحی دکوراسیون محل کار

۸
4
زمان مطالعه: 3 دقیقه
توجه به اجزای دکوراسیون محل کار جزو ضروریات است و باید به‌گونه‌ای باشد که در افراد سستی و خستگی ایجاد نکند.
دکوراسیون محل کار

تاثیر محیط بر روحیه افراد شاغل در طراحی دکوراسیون محل کار باید مورد توجه قرار گیرد. به عبارتی محیط کار باید به فضایی تبدیل شود که فرد برای فرار از آن لحظه شماری نکند.

به گزارش مجله دلتا برگرفته از پویانو؛ به‌طور خلاصه انتظارات فردی که قرار است قسمت اعظم از وقت روزانه خود را در محیط کار بگذراند، به عملکرد وی خلاصه نمی‌شود و معیارهای دیگری چون زیبایی را نیز در بر می‌گیرد.

میز پذیرش

دکوراسیون محل کار میز پذیرش

میز پذیرش در یک دفتر کار از مهم‌ترین قسمت‌های آن است که مراجعه کنندگان با آن روبه‌رو می شوند و باید از هر نظر مناسب باشد.

پارتیشن

پارتیشن در دکوراسیون محل کار

اگر لازم باشد فضای محل کار نیازمند به قسمت‌های مختلف تقسیم شود، پارتیشن و جداکننده ها بهترین ایده است . پارتیشن‌ها در عین جدا کردن فضا، ارتباط بخش‎ها را تا حدودی حفظ کرده و بخش هایی مستقل ایجاد می‌کنند.

تمایز رنگ

تغییر رنگ در دکوراسیون محل کار

در طراحی دکوراسیون محل کار ، برای تفکیک فضا بدون استفاده از جداکننده ها می‌توان از تمایز رنگ‌ها استفاده کرد. برای مثال فضای یک راهرو  با رنگی متفاوت تر از اتاق کناری مشخص شود، بی آنکه در عمل چیزی بین این دو فضا قرار گیرد.

تمایز در متریال

نوع متریال به کار رفته نیز معرف تفاوت بین دو یا چند فضا است. اگر به هر دلیل امکان ایجاد یک فضای کاملاً مستقل وجود نداشته باشد، می‌توان قسمتی از محیط را با کف سازی متفاوت جدا کرد.

راهرو

راهرو در دکوراسیون محل کار

راهروها نباید فضاهایی طولانی و خسته کننده به نظر برسند. نصب دیوارهای شیشه‎ای در راهرو، این امکان را فراهم می‌کند تا راهرو طولانی به نظر نرسد و دلبازتر جلوه کند.

هماهنگی سقف و کف‌

از دیگر ایده های طراحی دکوراسیون محل کار؛ هماهنگی سقف و کف با یکدیگراست. به عبارت دیگر انعکاس نمای کف روی سقف و عکس آن است. این یعنی هر چه در کف اتفاق می‌افتد، به نوعی در سقف نیز تکرار شود.

استفاده از میزهای توکار

میزهای توکار با اینکه قابلیت جا به جایی میزهای جدا را ندارند، اما جزیی از فضا به شمار می آیند و دکوراسیون یکپارچه تری ایجاد می‎کنند.

استفاده از گیاهان

استفاده از گیاهان در محل کار

محیط کار معمولاً با استرس و تنش همراه است. استفاده از گیاهان در فضا باعث تلطیف این فضای پر تنش می‌شود. ایجاد فضای سبز که در معماری معاصر جای خود را در محیط زندگی انسان باز کرده است، در محیط کار نیز در روحیه کارکنان بسیار تاثیر گذار است.

تعبیه پنجره

تعبیه پنجره

وجود پنجره در محیط کار یک ویژگی خاص محسوب می‌شود. در صورتی که محیط پنجره داشته باشد، چیدمان مبلمان باید به گونه‎ای صورت گیرد که از نور طبیعی و چشم انداز فضای بیرون به بهترین نحو استفاده شود.

نورپردازی

نورپردازی

علاوه بر امکان استفاده از نور طبیعی، نورپردازی در محیط کار نیز بسیار حائز اهمیت است. فضای کار نباید به هیچ وجه تاریک باشد، چرا که نور کم سبب سستی و خواب آلودگی می‌شود.

پرهیز از افزودن جزئیات به فضا

از افزودن جزییات بیش از حد به فضا پرهیزکنید. محیط کار باید مکانی برای آرامش و تمرکز بیشتر کارکنان باشد و بنابراین باید بسیار ساده طراحی شود.

بیشتر ببینید در دکوراسیون

همچنین بخوانید

۶ راهکار کم هزینه برای از بین بردن بوی بد فرش

گاهی اوقات یک فرایند ناخوشایند مانند پیچیدن بوی بد فرش در خانه ممکن است زندگی شما را مختل …