خانه گردشگری خانه انیس‎الدوله، خانه اتحادیه گوشت گوسفندی!

خانه انیس‎الدوله، خانه اتحادیه گوشت گوسفندی!

۱
11
این خانه قدیمی در زمان پهلوی اول تبدیل به مدرسه شد. پرفسور حسابی نیز از دانش‎آموختگان این مدرسه بوده است. بعد از آن، به این دلیل که نزدیک به کشتارگاه بوده، تبدیل به اتحادیه گوشت گوسفندی تهران شده است!
گوشت گوسفندی

خانه انیس‎الدوله، خانه اتحادیه گوشت گوسفندی تهران شده است. به گزارش اختصاصی مجله دلتا ، این خانه تاریخی و تماشایی که 140 سال قدمت دارد، متعلق به زن سوم ناصرالدین‌شاه قاجار بوده و در جنوب خیابان ولیعصر، چهارراه گمرک، پلاک 430 و روبه‎روی مهدیه تهران است.

علت تغییر کاربری خانه به اتحادیه گوشت گوسفندی

این خانه تماشایی و قدیمی در زمان پهلوی اول تبدیل به مدرسه شد. پرفسور حسابی نیز از دانش‎آموختگان این مدرسه بوده است. بعد از آن چند بار دست‎به‎دست شده و به این دلیل که نزدیک به کشتارگاه بوده، تبدیل به اتحادیه گوشت گوسفندی تهران شده است!

معماری خانه انیس‎الدوله

این بنای تاریخی و قاجاری دو طبقه، 721 مترمربع مساحت و دو دَرِ ورودی دارد که یکی از آن‌ها به حیاط و دیگری به ساختمان راه دارد. در وسط حیاط حوضی بزرگ با درختانی تنومند، کهن و زیبا دیده می‎شود. داخل آن، تزییناتی مانند سرستون‌هایی به سبک یونانی و ستون‌های حجاری‌شده با پایه‌های گچ‌بری و نقاشی‎شده و شومینه‌های قدیمی وجود دارد.

معماری خانه انیس‎الدوله

زن بودن را از انیس‎الدوله بیاموزیم!

این عمارت تاریخی با 140 سال سن، متعلق به انیس‌الدوله، سومین همسر عقدی ناصرالدین شاه قاجار و ملقب به «ملکه ایران» در سال‎های(1258-1314) بوده است. محبوب‎ترین و بانفوذترین بانوی دربار که بر سایر همسران شاه برتری داشت و می‎توان او را ملکه سلطنتی ایران دانست که نشان حمایل آفتاب و تمثال همایونی را از او دریافت کرده بود.

انیس‎الدوله، با اسم اصلی فاطمه، دختر یتیمی بود که توانست تا مرحله سوگلی بودن اندرونی پرجمعیت شاه قاجار برسد. او اهل روستای امامه لواسان بود و در جریان یکی از شکارهای ناصرالدین شاه، شاه او را که چوپانی گله عمویش را می کرد، دید و کمی با او گپ زد. فاطمه نوجوان در همان چند لحظه دل شاه را برد، طوری‎که او بلافاصله بعد از برگشت از شکارگاه، این دختر را به قصر آورد و به دست جیران، یکی از زنان محبوب خود، سپرد تا آداب و رفتار زندگی درباری را به او یاد بدهد.

خانه اتحادیه گوشت گوسفندی

بعد از مرگ جیران، شاه با انیس‎الدوله ازدواج کرد. او بعد از ازدواجش، در دربار ترقی کرد و به‎نوعی ملکه غیررسمی ایران بود. هرچند او خیلی زیبا نبود، اما شاه آن‎قدر به او علاقه داشت که انیس‎الدوله می توانست هر مقام کشور را عزل یا نصب کند.

 

چند پیشنهاد مجله دلتا برای شما:

آخرین اخبار بازار مسکن

10 راز موفقیت یک مشاور املاک حرفه‌ای

بزرگ‎ترین آتریوم چرخان جهان

پس‌انداز ؛ راه خانه‌دار شدن نیست

مطالب دیدنی و جالب  را در صفحه‎های گوناگون  و معماری و دکوراسیون  مجله دلتا، ببینید.

 • جزیره عروسک ها

  جزیره روح های سرگردان

  در نقاط مختلف دنیا مکان‌های ترسناک و دلهره‌آور بسیاری وجود دارد که هر کسی جرعت ورود و بازد…
 • شهر زیرزمینی

  درنیکویو؛ شهری ۱۸ طبقه زیر زمین

  شگفت انگیزترین شهر ترکیه در زیرزمین قرار دارد. این شهر زیرزمینی با نام "درینکویو" به طرز ع…
 • شهرهای گمشده

  شهرهای گمشده زیر آب

  شهرهای عجیب و غریب در دنیا کم نیستند. برخی شهرهای زیبای دنیا و بعضی دیگر وحشتناک‌ترین شهره…
بیشتر ببینید در گردشگری

یک نظر

 1. غفاری

  ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ در ۳:۴۳ ب.ظ

  خیلی عالی بود

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین بخوانید

جزیره روح های سرگردان

در نقاط مختلف دنیا مکان‌های ترسناک و دلهره‌آور بسیاری وجود دارد که هر کسی جرعت ورود و بازد…