خانه انیس‎الدوله، خانه اتحادیه گوشت گوسفندی!

۱
11
زمان مطالعه: 2 دقیقه
این خانه قدیمی در زمان پهلوی اول تبدیل به مدرسه شد. پرفسور حسابی نیز از دانش‎آموختگان این مدرسه بوده است. بعد از آن، به این دلیل که نزدیک به کشتارگاه بوده، تبدیل به اتحادیه گوشت گوسفندی تهران شده است!
گوشت گوسفندی

خانه انیس‎الدوله، خانه اتحادیه گوشت گوسفندی تهران شده است. به گزارش اختصاصی مجله دلتا ، این خانه تاریخی و تماشایی که ۱۴۰ سال قدمت دارد، متعلق به زن سوم ناصرالدین‌شاه قاجار بوده و در جنوب خیابان ولیعصر، چهارراه گمرک، پلاک ۴۳۰ و روبه‎روی مهدیه تهران است.

علت تغییر کاربری خانه به اتحادیه گوشت گوسفندی

این خانه تماشایی و قدیمی در زمان پهلوی اول تبدیل به مدرسه شد. پرفسور حسابی نیز از دانش‎آموختگان این مدرسه بوده است. بعد از آن چند بار دست‎به‎دست شده و به این دلیل که نزدیک به کشتارگاه بوده، تبدیل به اتحادیه گوشت گوسفندی تهران شده است!

معماری خانه انیس‎الدوله

این بنای تاریخی و قاجاری دو طبقه، ۷۲۱ مترمربع مساحت و دو دَرِ ورودی دارد که یکی از آن‌ها به حیاط و دیگری به ساختمان راه دارد. در وسط حیاط حوضی بزرگ با درختانی تنومند، کهن و زیبا دیده می‎شود. داخل آن، تزییناتی مانند سرستون‌هایی به سبک یونانی و ستون‌های حجاری‌شده با پایه‌های گچ‌بری و نقاشی‎شده و شومینه‌های قدیمی وجود دارد.

معماری خانه انیس‎الدوله

زن بودن را از انیس‎الدوله بیاموزیم!

این عمارت تاریخی با ۱۴۰ سال سن، متعلق به انیس‌الدوله، سومین همسر عقدی ناصرالدین شاه قاجار و ملقب به «ملکه ایران» در سال‎های(۱۲۵۸-۱۳۱۴) بوده است. محبوب‎ترین و بانفوذترین بانوی دربار که بر سایر همسران شاه برتری داشت و می‎توان او را ملکه سلطنتی ایران دانست که نشان حمایل آفتاب و تمثال همایونی را از او دریافت کرده بود.

انیس‎الدوله، با اسم اصلی فاطمه، دختر یتیمی بود که توانست تا مرحله سوگلی بودن اندرونی پرجمعیت شاه قاجار برسد. او اهل روستای امامه لواسان بود و در جریان یکی از شکارهای ناصرالدین شاه، شاه او را که چوپانی گله عمویش را می کرد، دید و کمی با او گپ زد. فاطمه نوجوان در همان چند لحظه دل شاه را برد، طوری‎که او بلافاصله بعد از برگشت از شکارگاه، این دختر را به قصر آورد و به دست جیران، یکی از زنان محبوب خود، سپرد تا آداب و رفتار زندگی درباری را به او یاد بدهد.

خانه اتحادیه گوشت گوسفندی

بعد از مرگ جیران، شاه با انیس‎الدوله ازدواج کرد. او بعد از ازدواجش، در دربار ترقی کرد و به‎نوعی ملکه غیررسمی ایران بود. هرچند او خیلی زیبا نبود، اما شاه آن‎قدر به او علاقه داشت که انیس‎الدوله می توانست هر مقام کشور را عزل یا نصب کند.

 

چند پیشنهاد مجله دلتا برای شما:

آخرین اخبار بازار مسکن

۱۰ راز موفقیت یک مشاور املاک حرفه‌ای

بزرگ‎ترین آتریوم چرخان جهان

پس‌انداز ؛ راه خانه‌دار شدن نیست

مطالب دیدنی و جالب  را در صفحه‎های گوناگون  و معماری و دکوراسیون  مجله دلتا، ببینید.

بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

رمانتیک‌ترین مقصد جهان برای ماه عسل کجاست؟

اکثر مردم، بورا بورا را یک جزیره رمانتیک می‌دانند. این جزیره یک مکان عالی برای متاهل‌ها و …