خانه گزارش های ملکی پیش‎بینی افزایش ۳۰ درصدی نرخ اجاره در تهران

پیش‎بینی افزایش ۳۰ درصدی نرخ اجاره در تهران

۶
7
زمان مطالعه: 2 دقیقه
پیش‎بینی می‎شود در تهران، نرخ اجاره‎ در مناطق شمال شهر حدود ۲۰ درصد و در مناطق جنوب شهر، 8 درصد افزایش پیدا خواهد کرد.
نرخ اجاره

نرخ اجاره با در نظر گرفتن دو عامل نرخ تورم و ارزش ملک تعیین می‎شود. با توجه به روند افزایش قیمت مسکن و رشد نرخ تورم، پیش‎بینی کارشناسان این است که نرخ اجاره بین ۲۰ تا ۳۰ درصد در تهران افزایش یابد.

به گزارش مجله دلتا به نقل از خبرآنلاین ، در شرایطی که ریال در برابر دلار به ناگاه دچار افت ارزش شد، مردم برای حفظ ارزش دارایی‎های خود وارد بازارهایی مثل مسکن، طلا، ارز و خودرو شدند. در این بین، مسکن بیشترین افزایش قیمت را پیدا کرد و رشد قیمت را رکورد زد؛ طوری که قیمت یک واحد مسکونی در برخی از مناطق تهران در کمتر از سه ماه، بیش از ۱۰۰ درصد افزایش یافت.

در شرایطی که قیمت مسکن سر به فلک کشیده، در شهرهایی مانند تهران، بازار با کمبود عرضه هم مواجه شده که این خود عامل گرانی مسکن و اجاره‎بها بوده است. از آن‎جا که بیشترین افزایش قیمت مسکن در تهران روی داده است؛ بیشترین آسیب آن هم متوجه مستاجران می‎شود، زیرا ارزش ملک، از عوامل مهم در تعیین اجاره‎بها است. طبق گزارش‎های وزارت راه‎وشهرسازی، یک چهارم جمعیت استان تهران اجاره‎نشین هستند.

نرخ اجاره

با توجه این‎که در آستانه آغاز نقل و انتقالات و افزایش معاملات اجاره مسکن هستیم، برخی کارشناسان پیش‎بینی می‎کنند با ادامه افزایش قیمت مسکن و رشد قابل ملاحظه نرخ تورم، نرخ اجاره تا ۳۰ درصد افزایش یابد.

 تعیین نرخ اجاره از چه عواملی تاثیر می‎گیرد؟

«مصطفی قلی خسروی»، رییس اتحادیه مشاوران املاک استان تهران، درباره وضعیت بازار اجاره‎بها در تهران اظهار داشت: «نرخ تورم، ارزش ملک، نرخ ارز، نرخ حامل های انرژی و نرخ طلا بیشترین اثرگذاری را در تعیین اجاره‎بها دارند، اما موضوعی که می‎تواند تاثیرگذاری این عوامل را کاهش دهد، تعادل در بخش عرضه و تقاضا است.»

وی افزود: «با در نظر گرفتن اثرگذاری عوامل یاد شده؛ پیش‎بینی می‎شود نرخ اجاره‎بها در مناطق شمال شهر تهران، حدود ۲۰ درصد و در مناطق جنوبی شهر، ۸ درصد افزایش یابد.»

برای آگاهی از اخبار روز بازار مسکن، به صفحه خبر و گزارش مجله دلتا، جامع‎ترین مجله ملکی ایران، مراجعه کنید.

بیشتر ببینید در گزارش های ملکی

همچنین بخوانید

طرز تهیه لازانیای بادمجان با ساده‌ترین روش

لازانیای بادمجان یکی از انواع غذا با بادمجان است که طعم بی‌نهایت خوبی دارد. این غذا را برا…