خانه گردشگری ارگ کریمخان زند

ارگ کریمخان زند

۸
1
زمان مطالعه: 3 دقیقه
شیراز، یکی از شهرهای توریست‎پذیر و تاریخی است که حتماً برای دیدن زیبایی‎های آن باید وقت گذاشت. یکی از جاذبه‎های دیدنی این شهر، ارگ کریمخان در مرکز شهر است.
ارگ کریمخان

ارگ کریمخان یکی از جاذبه‎های گردشگری و توریستی در شهر شیراز است. بنایی که هم به لحاظ نظامی از معماری فوق‎العاده‎ای برخوردار است، – با دیوارهای ۱۲ و برج‎های ۱۴ متری در چهار طرف بنا- هم به لحاظ مسکونی؛ چراکه بخش درونی آن، ‎که محل زندگی کریمخان بوده با اتاق‎ها و ایوان‎های نقاشی شده و باغچه‎ها و آب‎نماها تزیین شده است.

ارگ کریمخان

ارگ چرا؟

کریمخان در مرکز شهر شیراز در شمال شرق میدانی، ساختمانی برای خود ساخت و آن‎جا شروع به زندگی کرد اما چون فردی نظامی بود، برای امنیت اندرونی‎اش، چهار برج در چهار طرف این بنا ساخت. همچنین، خندقی اطراف آن حفر کرد که امروزه خبری از آن نیست. ارگ، در اصل به معنی قلعه‎ای است که در میان قلعه‎ای بزرگ‎تر ساخته شده باشد. با این‎که این بنا نشانی از ارگ ندارد، اما مردم خودشان آن‎جا را به نام «ارگ کریمخان» نام‎گذاری کردند.

ارگ کریمخان

اتاق‎های ارگ

وارد ارگ کریمخان که بشویم در اضلاع شمال، غرب و جنوب یک ایوان با شش اتاق مسکونی دیده می‎شود و در ضلع شرقی نیز حمام خصوصی ساخته شده است. داخل اتاق‎ها مزین به گچ‎بری و مقرنس‎کاری است، همچنین طاقچه‎هایی در اتاق‎ها تعبیه شده که نقوش تذهیب بالای آن، جلوه‎ای خاص به فضا بخشیده است. پنجره‎های مشبک و شیشه‎های رنگین نیز خود به تنهایی بخش اعظمی از زیبایی بنا را به دوش می‎کشد.

ارگ کریمخان

شاه‎نشین

شاه‎نشین در همه عمارت‎های تاریخی وجود دارد. اتاقی که سقفی مرتفع‎تر از سایر اتاق‎ها دارد، با درهای متعدد که گاهی آن را پنج‎دَری نیز می‎نامیدند؛ که مجلل‎تر و با تزیینات زیباتری نسبت به دیگر اتاق‎های اندرونی ساخته می‎شده است. ارگ کریمخان، دارای سه شاه‎نشین است، شاه‎نشین شمالی، مناسب فصل زمستان و شاه‎نشین غربی، مناسب برای روزهای گرم تابستان. جالب این‎که از شاه‎نشین سوم، در همه‎ی فصل‎های سال استفاده می‎شده است.

ارگ کریمخان

حمام

امروزه برای دیدن هر عمارت یا کاخی که می‎رویم، حمام هم به‎عنوان یکی از دیدنی‎های بنا خو نمایی می کند، چراکه هم به لحاظ معماری و هم به لحاظ تزییناتِ دست‎نخورده، حرفی برای گفتن دارد.

ارگ کریمخان

از آن‎جا که باید همه‎چیز شایسته خانواده سلطنتی ساخته می‎شد، وسعت این بخش از بنا نیز زیاد و دارای قسمت‎های مختلفی بوده است. مثلاً بخش “سربینه” در این حمام‎ها تنها مخصوص تعویض لباس نبوده و کارهایی مثل مشت‎ومال، خالکوبی، حجامت، درست کردن چای و قلیان نیز در آن انجام می‎شده است.

ارگ کریمخان

حرف آخر

اگر از خودتان می‎پرسید که چرا باید برای دیدن این بنا بروید، پاسخ این است که اولین نکته‎ی مهم این است که این بنا، یادگاری از دوران زندیه و از بناهای به جامانده از دوره زمامداری کریمخان، وکیل الرعایایی که پادشاهی نکرد.

همچنین از شما دعوت می‎کنیم برای خواندن مطالب بیشتر و مرتبط با گردشگری  به مجله دلتا مراجعه کنید.

 • جزایر هالیگ

  جزایر فراموش شده دریای وادن

  درست در سواحل شمال غربی آلمان، در دریای شمالی وادن، سری ده تایی از جزایر کم ارتفاع و همسطح…
 • موزه جهانی فیفا

  از موزه فیفا دیدن کنید!

  موزه جهانی فیفا ( Fifa World Football Museum ) در اوایل سال 2016 افتتاح شده است. موزه‌ای ک…
 • جنگل ابر شاهرود

  سفر به بانک دارویی ایران

  جنگل ابر شاهرود یکی از معرو‌ف‌ترین و زیباترین جاذبه های توریستی طبیعی ایران به شمار می‌رود…
بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

جزایر فراموش شده دریای وادن

درست در سواحل شمال غربی آلمان، در دریای شمالی وادن، سری ده تایی از جزایر کم ارتفاع و همسطح…