ارگ کریمخان زند

۸
1
زمان مطالعه: 3 دقیقه
شیراز، یکی از شهرهای توریست‎پذیر و تاریخی است که حتماً برای دیدن زیبایی‎های آن باید وقت گذاشت. یکی از جاذبه‎های دیدنی این شهر، ارگ کریمخان در مرکز شهر است.
ارگ کریمخان

ارگ کریمخان یکی از جاذبه‎های گردشگری و توریستی در شهر شیراز است. بنایی که هم به لحاظ نظامی از معماری فوق‎العاده‎ای برخوردار است، – با دیوارهای ۱۲ و برج‎های ۱۴ متری در چهار طرف بنا- هم به لحاظ مسکونی؛ چراکه بخش درونی آن، ‎که محل زندگی کریمخان بوده با اتاق‎ها و ایوان‎های نقاشی شده و باغچه‎ها و آب‎نماها تزیین شده است.

ارگ کریمخان

ارگ چرا؟

کریمخان در مرکز شهر شیراز در شمال شرق میدانی، ساختمانی برای خود ساخت و آن‎جا شروع به زندگی کرد اما چون فردی نظامی بود، برای امنیت اندرونی‎اش، چهار برج در چهار طرف این بنا ساخت. همچنین، خندقی اطراف آن حفر کرد که امروزه خبری از آن نیست. ارگ، در اصل به معنی قلعه‎ای است که در میان قلعه‎ای بزرگ‎تر ساخته شده باشد. با این‎که این بنا نشانی از ارگ ندارد، اما مردم خودشان آن‎جا را به نام «ارگ کریمخان» نام‎گذاری کردند.

ارگ کریمخان

اتاق‎های ارگ

وارد ارگ کریمخان که بشویم در اضلاع شمال، غرب و جنوب یک ایوان با شش اتاق مسکونی دیده می‎شود و در ضلع شرقی نیز حمام خصوصی ساخته شده است. داخل اتاق‎ها مزین به گچ‎بری و مقرنس‎کاری است، همچنین طاقچه‎هایی در اتاق‎ها تعبیه شده که نقوش تذهیب بالای آن، جلوه‎ای خاص به فضا بخشیده است. پنجره‎های مشبک و شیشه‎های رنگین نیز خود به تنهایی بخش اعظمی از زیبایی بنا را به دوش می‎کشد.

ارگ کریمخان

شاه‎نشین

شاه‎نشین در همه عمارت‎های تاریخی وجود دارد. اتاقی که سقفی مرتفع‎تر از سایر اتاق‎ها دارد، با درهای متعدد که گاهی آن را پنج‎دَری نیز می‎نامیدند؛ که مجلل‎تر و با تزیینات زیباتری نسبت به دیگر اتاق‎های اندرونی ساخته می‎شده است. ارگ کریمخان، دارای سه شاه‎نشین است، شاه‎نشین شمالی، مناسب فصل زمستان و شاه‎نشین غربی، مناسب برای روزهای گرم تابستان. جالب این‎که از شاه‎نشین سوم، در همه‎ی فصل‎های سال استفاده می‎شده است.

ارگ کریمخان

حمام

امروزه برای دیدن هر عمارت یا کاخی که می‎رویم، حمام هم به‎عنوان یکی از دیدنی‎های بنا خو نمایی می کند، چراکه هم به لحاظ معماری و هم به لحاظ تزییناتِ دست‎نخورده، حرفی برای گفتن دارد.

ارگ کریمخان

از آن‎جا که باید همه‎چیز شایسته خانواده سلطنتی ساخته می‎شد، وسعت این بخش از بنا نیز زیاد و دارای قسمت‎های مختلفی بوده است. مثلاً بخش “سربینه” در این حمام‎ها تنها مخصوص تعویض لباس نبوده و کارهایی مثل مشت‎ومال، خالکوبی، حجامت، درست کردن چای و قلیان نیز در آن انجام می‎شده است.

ارگ کریمخان

حرف آخر

اگر از خودتان می‎پرسید که چرا باید برای دیدن این بنا بروید، پاسخ این است که اولین نکته‎ی مهم این است که این بنا، یادگاری از دوران زندیه و از بناهای به جامانده از دوره زمامداری کریمخان، وکیل الرعایایی که پادشاهی نکرد.

همچنین از شما دعوت می‎کنیم برای خواندن مطالب بیشتر و مرتبط با گردشگری  به مجله دلتا مراجعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
 • چه وسایلی را با خود به سفر نبریم

  همچنین بخوانید: دیدن این مکان‌ها در تهران را از دست ندهید جزیره مرگباری که ورود به آن ممنو…
 • نقطه وسط دنیا

  نقطه وسط دنیا کجاست؟

  برای کشف پدیده عجیب این دایره به وسط دایره کوچک تر بروید و سرو صدا کنید؛ در همین لحظه انعک…
 • بازار تجریش تهران

  چرا باید بازار تجریش را ببینیم؟

  در گشت‌وگذار امروز خود به یکی از این محله‌‌های تاریخی تهران سر می‌زنیم و یکی از جاذبه‌‌های…
بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

چه وسایلی را با خود به سفر نبریم

همچنین بخوانید: دیدن این مکان‌ها در تهران را از دست ندهید جزیره مرگباری که ورود به آن ممنو…