خانه گردشگری چادگان، ییلاقِ زاینده رود

چادگان، ییلاقِ زاینده رود

۲۴
3
زمان مطالعه: 3 دقیقه
اگر به اصفهان سفر کردید، حتماً از دهکده چادگان و مجموعه تفریحی زاینده رود دیدن کنید، چراکه خاطرات سفر شما را دوچندان می‎کند.
چادگان

چادگان، ییلاقی نزدیک زاینده رود است. سال‎ها پیش، قسمتی از حکومت هخامنشی، سر راه جاده‎ای بود که آپادانا را به شوش، پایتخت زمستانیِ داریوش وصل می‎کرد. بنا‎براین، گذشته از آب و هوا، به دلیل نظامی و سیاسی نیز اهمیت زیادی داشته است. تنها جایی که وقتی اسکندر حکومت مرکزی ایران را به دست گرفت؛ نتوانست به دلیل کوهستانی بودن راه، آن‎جا را نیز مانند تخت جمشید به آتش بکشد.

چادگان

امروزه چادگان به دلیل آب و هوای عالی و نزدیک بودن به زاینده رود، همراه با طبیعت بکر و سرسبز آن جزء یکی از مناطق گردشگری استان اصفهان برای توریست‎ها شده است که متاسفانه کمتر از آن حرفی به میان می‎رود.

خانه‎های ویلایی

یک ساعت و نیم که از اصفهان به سمت غرب برانید؛ به چادگان می‎رسید. نزدیک زاینده رود، که خود یکی از دلایل پیدایش شهر چادگان است. در این منطقه، خانه‎هایی ویلایی در دامنه‎ی سلسله کوه‎های زاگرس ساخته شده و آن‎هایی که چشم‎اندازی از رود را در پنجره‎های خود دارند، به مراتب گران‎ترند.

چادگان

تفریحگاه

دهکده چادگان با آب و هوای معتدل و دل‎انگیزش، به تنهایی یک نقطه تفریحی گردشی است؛ اما جالب است بدانید امکانات دیگری مثل باشگاه سوارکاری، قایق‎های پدالی و موتوری برای قایق‎سواری در زاینده‎رود و سد چادگان، وَ همچنین زمین‎های ورزشی متعدد مانند زمین فوتبال و والیبال و بسکتبال و تنیس نیز در دل این مجموعه جای دارد.

چادگان

امکانات رفاهی

اگر شما طرفدار سفرهای خانوادگی و یا گردش‎های جمعی با دوستان‎تان باشید، می‎توانید برای یک پیک‎نیک حسابی خود را آماده کنید. در این‎جا استخرهای استاندارد برای خانم‎ها و آقایان ساخته شده تا بتوانید در تابش مطبوع خورشید تنی به آب بزنید. همچنین، پیست دوچرخه‎سواری و تله‎کابین نیز برای خانواده‎ها گزینه مناسبی است. و البته که رستوران‎های متعددی نیز برای شما عزیزان در این دهکده ایجاد شده است.

چادگان

بیشتر بدانیم

در این دهکده بیشتر ساکنان با گویش و لهجه اصفهانی صحبت می‎کنند، اما تعدادی از اهالی نیز ترک‎زبان هستند .

چادگان

کبوترخانه یا برج کبوتر

در چادگان برج کبوتری چهار طبقه بنا شده، با معماری کهن و زیبا که خود یک جاذبه توریستی در این منطقه محسوب می‎شود. سازه‎هایی خشتی  که در اصفهان گاهی حتی ۴۰۰ سال پیش ساخته شده‎اند؛ با دیوارهای منحنی‎شکل، تا مارها نتوانند از آن بالا بروند. در کلِ استان اصفهان، حدود ۴ هزار کبوترخانه بنا شده است.

چادگان

حرف آخر

زیبایی‎ها در ایران به قدری است که گاهی به شهرهای بزرگ سفر می‎کنیم، اما چون از مناطق گردشگری آن بی‎خبریم؛ از خانه خودمان در می‎آییم و به خانه‎ای دیگر در جای دیگر می‎رویم، بی این‎که از طبیعت و مناطق دیدنی آن شهر دیدن کنیم، چه رسد به دهکده کوچکی مانند چادگان، ما، اما با معرفی این مناطق، آرزو می‎کنیم که بتوانید در کنار سفرتان از زیبایی‎های بی‎شمار این مناطق نیز لذت ببرید.

 

همچنین از شما دعوت می‎کنیم برای خواندن مطالب بیشتر و مرتبط با گردشگری  به مجله دلتا مراجعه کنید.

بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

خانه بهنام، بنای افسانه‌ای و خاص!

خانه بهنام یکی از خانه‌های تاریخی تبریز است که قدمت آن به اواخر دوره زندیه و اوایل دوره قا…