خانه گزارش های ملکی ۶ فاکتور موثر بر قیمت تمام شده مسکن در سال ۹۸

۶ فاکتور موثر بر قیمت تمام شده مسکن در سال ۹۸

۶
5
زمان مطالعه: 2 دقیقه
قیمت‎گذاری مسکن مدتی است که از مسیر کارشناسی خود خارج شده، اما 6 فاکتور اصلی در تعیین قیمت تمام شده مسکن هنوز پای‎برجاست، اگرچه که این عوامل تحت تاثیر فضای کلی اقتصاد کشور، دچار نوسان‌های مقطعی است.
قیمت تمام شده مسکن

دبیر کانون انبوه‌سازان با بیان این‌که شش عامل اثرگذار بر قیمت تمام شده مسکن کماکان به قوت خود باقی است، تاکید کرد: «هیچ ثباتی در اقتصاد مسکن وجود ندارد و به همین دلیل سازندگان با احتیاط و دست به عصا وارد بازار می‌شوند.»

به گزارش مجله دلتا به نقل از ایسنا، فرشید پور حاجت اظهار کرد: «در حال حاضر می‌بینیم بی‌ثباتی در فاکتورهای تأثیرگذار بر قیمت تمام شده تولید مسکن وجود دارد و هر روز شاهد قیمت‌های متفاوتی هستیم. سازندگان هم که انواع و اقسام هزینه‌ها بر دوششان قرار دارد؛ اوضاع را بررسی و برای سرمایه‌گذاری جدید احتیاط می‌کنند.»

۶ عامل اصلی در گرانی مسکن

دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان، شش فاکتور مالیات‌ها، بیمه کارگران ساختمانی، پیش‌فروش، سیستم بانکی، قانون نظام مهندسی و قیمت زمین را پاشنه آشیل حوزه تولید مسکن دانست و گفت: «این موارد علاوه بر این‌که فضای کسب و کار را برای ما آلوده کرده، شکافی بین قیمت مسکن با توان خرید متقاضیان ایجاد کرده است. متأسفانه ابزارهای قانونی که باید باعث تثبیت کسب و کار شود، به افزایش قیمت تمام شده مسکن منجر شده و مردم را از خرید مسکن ناامید کرده است.»

قیمت مسکن در سال 98

تاثیر مستقیم هزینه‎های تولید بر قیمت تمام شده مسکن

دبیر کانون انبوه‌سازان با بیان این‌که هزینه‌های تولید، تأثیر مستقیم بر قیمت تمام شده مسکن دارد، گفت: «آنچه در شرایط فعلی دیده می‌شود این‌ است که سازنده‌ها رغبتی به تولید مسکن ندارند. کسانی هم که ریسک سرمایه‌گذاری را پذیرفته‌اند؛ پروژه‌های‎شان قبل از نوسانات نرخ ارز در اواخر سال ۱۳۹۶ تعریف شده است. عده‌ای هم که واحدهایشان آماده شده، متناسب با تجربه‌ای که داشتند، حاضر به فروش نیستند؛ زیرا به طور روزانه قیمت نهاده‌های ساختمانی دچار نوسان می‌شود.»

پور حاجت تاکید کرد: «زمین به یک ابزار ناجوانمردانه در حوزه مسکن تبدیل شده و قیمت مسکن را به نحوی تحت تأثیر قرار داده که مابقی فاکتورها را به محاق برده است. زمین قابل عرضه‌ای هم توسط مردم و دولت در کلان‌شهرها وجود ندارد.»

برای دیدن مطالب مرتبط پیرامون این خبر صفحه خبر و گزارش و اخبارمسکن  مجله دلتا را ببینید.

بیشتر ببینید در گزارش های ملکی

همچنین بخوانید

تمکین نکردن زن از شوهر چه عواقبی در پی دارد؟

تمکین از شوهر به معنای پذیرش مرد در امور کلی زندگی مشترک است و مصادیق گوناگونی از روابط خا…