خانه سلامتی راز جذابیت مردان و زنان!

راز جذابیت مردان و زنان!

۱۰
7
زمان مطالعه: 2 دقیقه
جذابیت ژنتیکی است؛ اما با یک سری عوامل دیگر هم ارتباط دارد.
جذابیت زنان

جذابیت یک مزیت اجتماعی محسوب می‌شود که در تمام ارکان زندگی نقش دارد؛ از روابط شخصی و اجتماعی گرفته تا پذیرفته شدن در مصاحبه‌ شغلی. مطالعات محققان دانشگاه ویسکانسین مدیسون نشان می‌دهد عوامل ژنتیکی مختلفی در جذابیت صورت اشخاص نقش دارند. اما در اصل، جذابیت زنان و مردان یک امر ژنتیکی است که با عوامل اکتسابی تقویت می‌شود.

بر اساس مطالعه‌ای که چندی پیش صورت گرفته است، حتی مادران از کودکان جذاب‎شان بهتر مراقبت می‌کنند. اگرچه به نظر می‌رسد که جذابیت چهره، ریشه ژنتیکی دارد، اما اطلاعات مختصری درباره ژن‌های دخیل در این امر در دست است.

با این وجود محققان برای بررسی تاثیر ژنتیک بر جذابیت صورت، داده‌های ژنتیکی چهار هزار و ۳۸۳ نفر را بررسی کردند. سپس از داوطلبان خواستند بر اساس عکس افراد به جذابیت آنان نمره دهند و سپس نمره جذابیت را با آرایش ژنتیکی هر فرد مقایسه کردند.

نتایج نشان می‌داد بعضی ژن‌ها با جذابیت صورت مرتبط هستند؛ ولی نقش این ژن‌ها با توجه به جنسیت متفاوت است. نکته جالب در این نتایج این بود که تغییرات ژنتیکی مرتبط با زیبایی در زنان با ژن‌های مربوط به تنظیم توده بدنی و چربی‌ها مرتبط است.

ژنتیک

نتایج این مطالعه که در نشریه PLOS Genetics منتشر شده است می‌گوید ژن‌های مرتبط با جذابیت در مردان نیز با ژن‌های موثر در سطح کلسترول ارتباط دارد. بر اساس تحقیقات قبلی، سطح کلسترول خون نقش مهمی در سنتز هورمون تستوسترون و دیگر هورمون‌های استروئیدی دارد.

این مطالعه، نه تنها بینش‌هایی جدید در رابطه با جذابیت صورت و ژنتیک در اختیار می‌گذارد؛ بلکه رابطه پیچیده بین جذابیت و طیف وسیعی از صفات دیگر را نشان می‌دهد.

به‌رغم این‌که دیگر جذابیت زنان و مردان یک امر ژنتیکی شناخته شده است، اما یک‌سری عوامل باعث تقویت جذابیت می‌شوند. لبخند زدن، صادق بودن، مهربانی، شوخ‌طبعی و آراستگی از جمله رفتارهایی هستند که آد‌م‌ها را جذاب‌تر نشان می‌دهند و باعث می‌شوند در گروه‌های اجتماعی راحت‌تر پذیرفته شوند.

 

منبع: ایرنا

برای خواندن مطالب بیشتر درباره‌ی سلامت از مجله دلتا دیدن کنید.

 • پیشگیری از میگرن

  پیشگیری از میگرن با چند روش ساده

  «میگرن» یکی از شایع‌ترین بیماری‌ها در تمام کشورهای دنیاست. این نوع سردرد گاهی آن‌قدر فرد ر…
 • فواید نوشیدن آب

  فواید نوشیدن آب برای بدن

  ما هر روز مقداری آب از راه تنفس، عرق کردن، ادرار و مدفوع از دست می‌دهیم. برای این که بدن ب…
 • افزایش وزن ناگهانی

  علل چاقی و افزایش وزن ناگهانی چیست؟

  تغییر در سیستم متابولیسم بدن و یا استفاده از بعضی داروها، باعث بالا رفتن ناگهانی وزن انسان…
بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

پیشگیری از میگرن با چند روش ساده

«میگرن» یکی از شایع‌ترین بیماری‌ها در تمام کشورهای دنیاست. این نوع سردرد گاهی آن‌قدر فرد ر…