چرا این روزها زیاد عصبانی می‌شویم؟

۱۷
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
گاهی اوقات ممکن است شما به طور مداوم و بی‌دلیل عصبانی شوید، زیاد و بی دلیل عصبانی شدن‌های شما چند دلیل بسیار مهم دارد.
دلایل عصبانی شدن

دلایل عصبانی شدن ممکن است بسیار متنوع باشد و به شرایط و فرد خاصی که درگیر این وضعیت هستند بستگی دارد. با این حال، در برخی موارد، می‌توان دلایلی را برای عصبانی شدن افراد در دوران کنونی تشخیص داد. با مجله اینترنتی دلتا همراه باشید.

دلایل عصبانی شدن افراد چیست؟

۱- تغییرات شدید در شرایط زندگی: از جمله پیدا شدن در شرایطی که باعث ایجاد تنش و نگرانی شود مثل وضعیت اقتصادی، بیکاری، بیماری و یا سایر مشکلات شخصی.

۲- تغییرات در شرایط کاری: برای بسیاری از افراد، شرایط کاری تغییر کرده است و ممکن است به دلیل این تغییرات، فشارهای جدید و استرس‌های بیشتری به وجود آمده باشد.

۳- فضای اجتماعی: برای بسیاری از افراد، این دوران با تغییرات اجتماعی همراه بوده است، مثل فراگیر شدن فضای مجازی، افزایش حجم اطلاعات یا کاهش ارتباطات متقابل.

دلایل عصبانی شدن افراد چیست؟

۴- عدم قطعیت در آینده: بسیاری از افراد به دلیل عدم قطعیت در آینده و عدم تضمین برای روزهای آینده، نگران هستند و این ممکن است منجر به عصبانی شدن آن‌ها شود.

در کل، دلایل عصبانی شدن ممکن است بسیار متنوع باشد و به شرایط و وضعیت خاصی که فرد در آن قرار دارد بستگی دارد. برای کاهش عصبانیت، ممکن است لازم باشد که فرد روش‌های مدیریت استرس را یاد بگیرد، به دنبال فعالیت‌های آرامش‌بخش بگردد و در صورت لزوم، با مشاور یا روانشناس مشورت کند.

انتظارات واقع‌بینانه از دیگران

رفتار و واکنش‌های ناشی از آن را تحت تأثیر قرار دهد. در این شرایط، داشتن انتظارات واقع‌بینانه از دیگران می‌تواند به حل مشکلات کمک کند و از ایجاد اختلاف و افزایش تنش جلوگیری کند. به عنوان مثال:

۱- شنیدن: انتظار می‌رود که دیگران به فردی که عصبانی است، گوش دهند و به صحبت‌هایشان توجه کنند. در این حین، مهم است که دیگران به صورت فعال سعی کنند بفهمند که دقیقاً مشکل چیست و طرف مقابل چه نیازهایی دارد.

انتظارات واقع‌بینانه از دیگران

۲- ترک بحث: ممکن است در بعضی مواقع، بهتر باشد که دیگران از بحث یا موضوعی که فرد از آن عصبانی است، دوری کنند و این بهترین راه‌حل باشد.

۳- ابراز همدردی: ابراز همدردی و توجه به احساسات فردی که عصبانی است، می‌تواند کمک کند که فرد احساس پذیرفته شدن و توجه داده شدن را داشته باشد. این کار می‌تواند به کاهش عصبانیت کمک کند و فرد را به سمت کنترل احساسات بیشتر سوق دهد.

در کل، در هنگام عصبانیت، مهم است که هر دو طرف سعی کنند به صورت واقع‌بینانه عمل کنند. همچنین تلاش کنند که برای رسیدن به راه‌حلی بهتر، با همکاری همدیگر همکاری کنند.

برای کاهش میزان عصبانیت چه کارهایی می‌توان انجام داد؟

هنگامی که فرد عصبانی می‌شود، ممکن است تحت تأثیر احساسات قوی و منفی قرار گیرد. برای کاهش عصبانیت و کمتر شدن احتمال وقوع آن، می‌توانید از راه‌های زیر استفاده کنید:

۱- تمرین کنترل احساسات: کنترل احساسات به شما کمک می‌کند که در شرایطی که فرد دیگری به شما خشم می‌ورزاند، بهتر واکنش دهید. برای تمرین کنترل احساسات، می‌توانید از تکنیک‌های تنفس عمیق، مدیتیشن و یوگا استفاده کنید.

۲- شناختن عوامل محرک عصبانیت: شناخت عواملی که می‌توانند عصبانیت شما را افزایش دهند، می‌تواند به شما کمک کند که در برابر آن‌ها مقاومت یا از آن‌ها دوری کنید. به‌عنوان مثال، ممکن است اطرافیان، صحبت‌ها یا رفتارهایی داشته باشند که شما را عصبانی کند. با شناخت این عوامل، می‌توانید بهتر با آن‌ها کنار بیایید.

برای کاهش میزان عصبانیت چه کارهایی می‌توان انجام داد؟

۳- اعتماد به نفس: اعتماد به نفس به شما کمک می‌کند در شرایطی که فرد دیگری از شما خشمگین است، بهتر از خودتان دفاع کنید. برای افزایش اعتماد به نفس، می‌توانید از روش‌های مختلفی مانند تمرینات ورزشی و تلاش برای انجام کارهایی که مهارت و تجربه دارید، استفاده کنید.

۴- ارتباط با دیگران: ارتباط با دیگران و بحث با آن‌ها می‌تواند به شما کمک کند که بهتر با مشکلات خود کنار بیایید و در کنترل عصبانیت بهتر عمل کنید. برای برقراری ارتباط با دیگران، می‌توانید با دوستان و خانواده صحبت یا به یک روانشناس مراجعه کنید.

پیشنهاد مطالعه: برای دیدن مطالب بیشتر از روانشناسی چگونه دیگران را شیفته خود کنیم؟ را بخوانید.

۱۷ دیدگاه

 1. عاطفه

  ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۲ در ۴:۵۲ ب٫ظ

  خدا بیامرز سوسن برای این روزها خونده بودخوش به حاله دیونه که همیشه خندونه ♫♪ همه عصبین وداغان🤕

  پاسخ

  • مونا اصفهانی

   ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۲ در ۱۰:۲۵ ق٫ظ

   آره واقعا 👍😔

   پاسخ

  • پیر علی

   ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۲ در ۱۰:۱۴ ب٫ظ

   هاوالله ، هاوالله، …. مارا بردی به ۵۰ سال پیش و اشگ و آهم را در آوردی ….. اشگمو در آوردی خدایا از سر تقصیرات ما ور گدر . بچه ام معتاد شد . زندگی پاشیده شد . عروس مهربونم از دست رفت ت ت

   پاسخ

 2. ناشناس

  ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۲ در ۵:۲۹ ق٫ظ

 3. Poya aria

  ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۲ در ۸:۱۰ ب٫ظ

  بیشترعوامل عصبانی شدن نارضایتی اززندگی کنونی وبفکرآینده بودن وفقر ومشکلات زندگی ازعوامل مهم بشمارمیر

  پاسخ

  • مونا اصفهانی

   ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۲ در ۱۰:۰۱ ق٫ظ

   بله اینگونه هم می‌شه بهش نگاه کرد

   پاسخ

  • یاری

   ۷ خرداد ۱۴۰۲ در ۵:۰۹ ب٫ظ

   رسول اکرم (صل الله وآله و صلم) فرموده: بدترین آدمیان کسانی اند که زود به خشم میآیندو دیر خشنود می شوند . بهترین سخن کتاب خداست . درود و سلام بر مدیران و دست اندر کاران زحمتکش شبکهء انترنتی دلتا .

   پاسخ

   • مونا اصفهانی

    ۸ خرداد ۱۴۰۲ در ۹:۵۰ ق٫ظ

    درود بر شما

    پاسخ

  • کمال روستا

   ۷ خرداد ۱۴۰۲ در ۵:۱۴ ب٫ظ

   در شرایط طبیعی زندگی ……… احساسات تون را کنترل کنید همه چیز را بسپارید دست خدا . اوفوضو،امری علی الله،ان الله بصیرون بالعباد

   پاسخ

  • تیز علی

   ۷ تیر ۱۴۰۲ در ۵:۰۱ ب٫ظ

   چی بعگم که آینده ا م نباه شد دیگه فرصت تمام شد

   پاسخ

  • غلامعلی

   ۷ تیر ۱۴۰۲ در ۵:۰۵ ب٫ظ

   مگه می شه با این زندگی نکبتبار و دشوار ؛ نگران و عصبی نشد ؟ توکلت و علی الله

   پاسخ

  • ذوقعلی

   ۷ تیر ۱۴۰۲ در ۵:۰۹ ب٫ظ

   دوست دارم می دونی که این کار دله گناه من نیس ، تقصیر دله عشق تو دیوونم کرده ، بی آشیونم کرده

   پاسخ

 4. ناشناس

  ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۲ در ۶:۵۲ ق٫ظ

 5. تهرانی

  ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۲ در ۷:۰۵ ق٫ظ

  عالی

  پاسخ

  • مونا اصفهانی

   ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۲ در ۹:۵۶ ق٫ظ

   درود بر شما و ممنون از توجهتون🌹

   پاسخ

 6. ناشناس

  ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۲ در ۱۰:۵۱ ق٫ظ

 7. آرتین زارعی

  ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۲ در ۰:۳۷ ق٫ظ

  سنت که میره بالا میفهمی همه عصبانیت ها بی فایده بوده این دنیا ارزش اینکه عصبانی بشی رو نداره

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در روانشناسی

همچنین بخوانید

تقویت حافظه با ۶ راهکار ساده

تقویت حافظه دغدغه این روزهای اکثر مردم شده است که برخلاف تصور عامه مردم نه‌تنها ارثی نیست؛…