آیا مهریه زنی که خیانت کرده است کامل پرداخت می‌شود؟

۱۲
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
یکی از مشکلاتی که امروزه خانواده‌های زیادی را درگیر خود کرده است، خیانت یکی از زوجین است. حالا سوالی که مطرح می‌شود آن است که آیا به زن خیانت‌کار مهریه کامل تعلق می‌گیرد؟
شرایط دریافت مهریه زن خیانتکار

شرایط دریافت مهریه زن خیانتکار برای همه افراد جالب است. زیرا افراد فکر می‌کنند به زنی که خیانت کرده است، مهریه تعلق نمی‌گیرد. همراه مجله اینترنتی دلتا باشید تا برایتان توضیح دهیم شرایط دریافت مهریه زن خیانتکار چیست؟

شرایط دریافت مهریه زن

شرایط دریافت مهریه زن خیانتکار

با توجه به قانون مدنی ایران، به محض جاری شدن عقد نکاح، زن مالک مهریه شده و می‌تواند در دخل و تصرفی را که می‌خواهد در آن انجام دهد. به بیان دیگر با عقد نکاح، مالکیت مهریه به زن تعلق می‌گیرد و مرد موظف است مهریه زن را هر زمانی که بخواهد، پرداخت کند. البته در صورتی که ازدواج قانونی باشد و باطل یا فسخ نشده باشد.

بنابراین زن می‌تواند هرگونه تصرفی که می‌خواهد در مهریه خود داشته باشد. در واقع می‌تواند این مهریه که می‌تواند خانه، زمین یا سکه باشد را مطالبه کند یا آن را با رضایت خودش به همسرش ببخشد. حالا زمانی که زنی به شوهر خود خیانت می‌کند، مرد به این فکر می‌افتد که آیا باید به همسر خود در این شرایط نیز مهریه پرداخت کند؟

در جواب باید بگوییم بله. زن مالک مهریه به شمار می‌رود و مهریه حقی است که به واسطه عقد به او تعلق می‌گیرد. بنابراین حتی اگر زن به شوهرش خیانت هم کرده و رابطه نامشروع برقرار کرده باشد، باز هم حق مهریه زن در جای خود محفوظ است و به او تعلق می‌گیرد.

دریافت مهریه زن خیانتکار

البته مرد می‌تواند بر علیه همسرش به دلیل خیانت، شکایت کیفری تنظیم کند ولی در نهایت وظیفه دارد که مهریه را در صورت مطالبه زن خیانتکار خود، پرداخت نماید.

در بسیاری از موارد، مرد زمانی که متوجه خیانت همسر خود می‌شود، با ارائه شکایت به صورت توافقی از همسرش جدا می‌شود و با طلاق توافقی می‌توانند شرط کنند که زن در صورت عدم شکایت مرد همه مهریه‌اش را به مرد ببخشد و از مطالبه آن صرف‌نظر کند.

البته در بسیاری از موارد زمانی که مرد متوجه خیانت همسر خودش می‌شود، با ارائه شکایت و به صورت توافقی از همسر جدا می‌شود و شرط می‌کند در صورت عدم شکایت کیفری از همسر، زن مهریه خودش را ببخشد.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مطلب آیا می‌توان اموال مرد را بابت نپرداختن نفقه توقیف کرد؟ را مطالعه کنید.

۱۲ دیدگاه

 1. آرتین زارعی

  ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۲ در ۰:۰۳ ق٫ظ

  مفید بود ممنون از مطالب اموزنده

  پاسخ

  • مونا اصفهانی

   ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۲ در ۹:۵۸ ق٫ظ

   درود بر شما و ممنون از توجهتون🌹

   پاسخ

 2. ناشناس

  ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۲ در ۱۲:۲۵ ب٫ظ

 3. ناشناس

  ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۲ در ۱۱:۱۳ ق٫ظ

  چرا درباره مسائل زناشویی مینویسید؟

  پاسخ

  • مونا اصفهانی

   ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۲ در ۱۰:۱۸ ق٫ظ

   مسائل حقوقی است و همه موارد را شامل می‌شود دوست عزیز

   پاسخ

 4. کیانی

  ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۲ در ۱۰:۲۸ ق٫ظ

  مهریه داده نشود

  پاسخ

  • احمدعباسی

   ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۲ در ۸:۳۹ ب٫ظ

   همسرم هم خیامت کرد و هم طلاق گرفت من بابت خیانتش، عارض نشدم و واگدار کردم بخدا و جوابم را گرفتم و اون خبیس تصادف کردو بدرک واصل شد و الادی که باعث این فتنه ودسیسه شده بود هم به بدترین شگل زندگبش پاشید و من سال هاست تنهای تنهام و نگهداری یک الاد دیگر بی عقل معتاد چرا با وجود اینکه مسلمانیم بد زندگی کردیم و اخلاق نداشتیم

   پاسخ

 5. ناشناس

  ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۲ در ۱۰:۳۲ ب٫ظ

 6. ناشناس

  ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۲ در ۵:۰۴ ب٫ظ

 7. ناشناس

  ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۲ در ۳:۴۹ ب٫ظ

  • یاری

   ۲۹ خرداد ۱۴۰۲ در ۵:۱۹ ب٫ظ

   پناه بر خدا خدا همه‌ای مارا از شر شیاطین حفظ بفرماید

   پاسخ

  • ناشناس

   ۲۹ خرداد ۱۴۰۲ در ۵:۲۰ ب٫ظ

   استفاده کردیم و بر اطلاعات مون افزوده شد …. ممنون . ۱۲ ن

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

چه زمانی داشتن وکیل برای طلاق توافقی الزامی است؟

یکی از سؤالاتی که از ما پرسیده می‌شود آن است که داشتن وکیل برای طلاق توافقی الزامی است یا …