چگونه شوهر تنبل خود را زرنگ کنید؟

۵
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
تنبلی را با اهمال‌کاری اشتباه نگیرید، چون تنبلی و اهمال‌کاری دو چیز متفاوت‌اند. شوهر اهمال‌کار گفت‌وگو یا قرار را به تعویق می‌اندازد، در حالی که شوهر تنبل هرگز قصد انجام کارها را ندارد.
ویژگی های شوهر تنبل

شوهرتان تنبل است؟ او عمدا برای انجام کارهای خانه کمک نمی‌کند یا واقعا تنبل است؟ در هر صورت، همکاری‌نکردن او آزاردهنده است و باعث می‌شود بیشتر وقت‌ها احساس خستگی کنید. در این مطلب از مجله اینترنتی دلتا، ویژگی های شوهر تنبل را می‌گوییم و نحوه برخورد با او را توضیح می‌دهیم.

ویژگی های شوهر تنبل

ویژگی های شوهر تنبل

۱. همیشه ادعا می‌کند خسته است

فرقی نمی‌کند که از شوهرتان چه کاری بخواهید و او همیشه می‌گوید: «الان نه. خسته‌ام.» این اتفاق فقط هنگام درخواست کارهای فیزیکی نمی‌افتد، بلکه شامل نیازهای عاطفی شما را نیز می‌شود. اگر شوهرتان مدام بدون توضیح معقول از زیر بار گفت‌وگو یا بیرون‌آمدن با شما شانه خالی می‌کند، یعنی تنبل است.

۲. هرجا می‌رود، آشفتگی بر جای می‌گذارد

از ویژگی های شوهر تنبل این است که به‌احتمال زیاد مدام باعث بی‌نظمی خانه می‌شود. نمونه‌ای از این بی‌نظمی‌ها پرت‌کردن لباس‌ها روی زمین و گذاشتن بشقاب‌های خالی غذا در اطراف خانه است. کمی بی‌نظم‌بودن جرم نیست، اما اگر فرد قصد تمیزکردن این بی‌نظمی‌ها را نداشته باشد، به‌احتمال زیاد تنبل است.

۳. هر کاری می‌کند تا از زیر بار کارهای روزمره در برود

شوهر تنبل به‌دلیل بی‌انگیزگی، برای انجام‌ندادن کارها و وظایف خانه بهانه می‌تراشد. البته قبل از نتیجه‌گیری سریع، کمی فکر کنید و از خودتان بپرسید: «آیا بهانه‌اش معقول است؟» اگر این بهانه‌تراشی مدام تکرار می‌شود، نشانه تنبلی همسر شماست.

۴. برای کمک داوطلب نمی‌شود

چه در حال پختن شام باشید، چه تاکردن لباس‌ها یا کمک به بچه‌ها برای انجام تکالیفشان، شوهر تنبل می‌نشیند و شما را تماشا می‌کند. این فرد هیچ‌وقت پیشنهاد کمک نمی‌دهد، چون می‌ترسد پیشنهادش را بپذیرید و کاری را به او محول کنید.

۵. کارهای شما را کم‌اهمیت جلوه می‌دهد

شوهر تنبل ممکن است ادعا کند کارهایی که شما برای رابطه یا خانواده انجام می‌دهید، کارهای سطحی و ساده‌ای هستند، اما خودش برای انجام آن‌ها تلاشی نمی‌کند. مراقبت از خانه و خانواده مهم است، بنابراین اجازه ندهید سخنان آزاردهنده او به اعتمادبه‌نفس شما خدشه‌ای وارد کند.

نحوه برخورد با ویژگی های شوهر تنبل

نحوه برخورد با ویژگی های شوهر تنبل

۱. به او بگویید چه احساسی دارید

ارتباط و صداقت اصول رابطه موفق هستند. اگر فکر می‌کنید شوهرتان به‌اندازه کافی کمک نمی‌کند، احساستان را بیان کنید.

۲. فعالانه به او گوش دهید

ممکن است این رفتارها واقعا از روی تنبلی نباشد و شوهرتان در حال گذر از مشکلی شخصی باشد. پس از بیان نگرانی‌های خود، با گوش‌دادن فعالانه و پرسیدن سؤالات از او حمایت کنید.

‌۳. تقسیم وظایف کنید

از شوهرتان بپرسید که چه کارهایی را دوست دارد و چه کارهایی را دوست ندارد. سپس درباره نحوه انجام آن‌ها با هم صحبت کنید..

۴. مهربانانه و باملاحظه رفتار کنید

تنبلی شوهرتان ممکن است باعث شود شما هم احساس تنبلی کنید، اما منفی‌بافی مشکلی را حل نمی‌کند. به‌جای اینکه با صدای بلند از رفتار او انتقاد کنید، خونسردی‌تان را حفظ کنید و با آرامش رفتار کنید.

۵. او را تحسین کنید

مردان عاشق این‌ هستند که قهرمان باشند و قهرمان‌بازی دربیاورند. وقتی کوچک‌ترین لطفی در حقتان می‌کنند، او را تحسین کنید. این البته ربطی به ویژگی های شوهر تنبل ندارد!

دنبال درست‌کردن خرابکاری‌هایش نروید

۶. دنبال درست‌کردن خرابکاری‌هایش نروید

هرگز کارهایی را انجام ندهید که قرار بوده است او انجام بدهد. این کار به او می‌فهماند که بی‌نظم است و باید کارهایش را خودش انجام دهد.

۷. صبور باشید و توقعات‌تان را کم کنید

از مقایسه پیشرفت او با دیگران بپرهیزید و با انتظارات کم یا بدون هیچ توقعی ادامه بدهید. افراد یک‌شبه تغییر نمی‌کنند، این روندی زمان‌‌بر است. شرایط فعلی را بپذیرید و برای پیشرفت برنامه‌ریزی کنید.

سخن پایانی

درک و همدردی مهم است؛ به یاد داشته باشید، ارتباط اصل مهم هر رابطه‌ای است! با مهارت‌های مدیریتی جدید، می‌توانید به او انگیزه دهید تا ویژگی های شوهر تنبل بودن را کاهش دهد.

پیشنهاد مطالعه: برای دیدن مطالب بیشتر از روانشناسی، مطلب چه کنیم تا مدام گوشی‌مان را چک نکنیم؟ را بخوانید.

۵ دیدگاه

 1. آرتین زارعی

  ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۲ در ۱:۳۱ ق٫ظ

  مرد تنبل تنبله یک گوشش دره یک گوشش دروازه پسرشم فتوکپی برابر اصل بیچاره زن

  پاسخ

  • پروانه حیدری

   ۷ خرداد ۱۴۰۲ در ۶:۲۵ ب٫ظ

   چطوره هی قربون صدقه اش برم ، هی نازش را بع کعشم ؟ برای شوهر خود مادری کنیم ، حسابی بچه ننه و د د سی بارش بیارم و اصلا” بریم محضر و مهریه و نفقه و …. همه را بع بخشم و پاشو هم ماچ کنم و ازش خواهش کنم تنبلی را بزاره کنار ای توف ای توف به این شانس و اقبال و عاقبت

   پاسخ

 2. ناشناس

  ۷ اردیبهشت ۱۴۰۲ در ۳:۲۸ ب٫ظ

  تنبل مگه باحرف و احساسات گفتن زرنگ میشه مثلاً لاک‌پشت می‌تونه مثل خرگوش بشه؟

  پاسخ

  • مونا اصفهانی

   ۹ اردیبهشت ۱۴۰۲ در ۹:۳۹ ق٫ظ

   تلاش کردن که بد نیست :)))

   پاسخ

  • یاری

   ۷ خرداد ۱۴۰۲ در ۶:۱۷ ب٫ظ

   مشگلی نیست‌که آسان نشود باید که مرد حراسان نشود .

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در روانشناسی

همچنین بخوانید

تقویت حافظه با ۶ راهکار ساده

تقویت حافظه دغدغه این روزهای اکثر مردم شده است که برخلاف تصور عامه مردم نه‌تنها ارثی نیست؛…