قبل از سفر، از ممنوع الخروج نبودن خود مطمئن شوید

۲۲
26
زمان مطالعه: 2 دقیقه
اشخاصی که ‌‌‌نمی‌توانند به طور مستقل پاسپورت دریافت کنند و باید شخص دیگری مانند پدر یا شوهر برای آن‌‌ها پاسپورت بگیرد و 4 گروه دیگر از افراد طبق قانون ممنوع الخروج هستند.
ممنوع الخروج

بسیار پیش آمده که بعد از برنامه‎ریزی برای سفر به خارج از کشور ، وقتی قصد رفتن می‎کنید تازه متوجه می‎شوید که حق خروج از کشور را ندارید و در واقع شما را به هر دلیل ممنوع الخروج کرده‎اند! در این مطلب بر آنیم تا به شرح جزئیات و دلایل قانونی ممنوع الخروج بودن افراد بپردازیم.

دلایل ممنوع الخروج شدن افراد:

طبق تقسیم‎بندی زیر، پنج گروه از مردم هرگز ‌‌‌نمی‌توانند از مرزهای کشور خارج شوند:

  1. اشخاصی که ‌‌‌نمی‌توانند به طور مستقل پاسپورت دریافت کنند و باید شخص دیگری مانند پدر یا شوهر برای آن‌‌ها پاسپورت بگیرد.
  2. اشخاصی که بنا به دلیل مغایرت سفر خارجی آنان با مصالح جمهوری اسلا‌‌می‌، از سفر آنان به خارج از کشور ممانعت ‌‌می‌شود. به طور معمول مقامات قضایی به این افراد در این خصوص ابلاغیه کتبی  ارسال ‌‌می‌کنند.
  3. اشخاصی که به دلیل سوء شهرت در زمینه کلاهبرداری، سرقت، تکدی‎گری(گدایی) و ایجاد مزاحمت برای افراد در نقاط دنیا، نمی‌توانند از مرزهای کشور خارج شوند.
  4. اشخاصی که توسط رای دادگاه بدهکار شناخته شده یا به سبب صدور اجراییه در اجرای ثبت اسناد و املاک کشور، از طرف دولت بدهکار شناخته ‌‌می‌شوند.
  5. همه بدهکارانی که از پرداخت مالیات فرار کرده‎اند.

ممنوع الخروج

راه های اطلاع از ممنوع الخروج بودن:

  • قبل از سفر با در دست داشتن اصل پاسپورت خود به اداره گذرنامه یا دفاتر خدمات پلیس + ۱۰ مراجعه و از ممنوع الخروج بودن خود مطلع شوید.
  • راه ساده‎تر این است که شما ‌‌می‌توانید به وب سایت استعلام ممنوع الخروج بودن افراد که از تیرماه ۹۷ توسط اداره ثبت راه اندازی شده مراجعه کرده و با وارد کردن کد ملی خود از وضعیت سفر به خارج از کشور و ممنوع الخروج بودن خود مطلع شوید.

قانون در مورد افرادی که طبق رای دادگاه ممنوع الخروج شده‎اند؛ این‎گونه بیان می‎کند:

دادگاه ‌‌می‌تواند براساس میزان اهمیت جرم و بدهی رای به ممنوع الخروج بودن بدهکار بدهد و اجازه ندهد که متهم از کشور خارج شود. چنین حکمی‌ به مدت ۶ ماه معتبر است، ولی در صورتی که دادگاه تشخیص دهد، ‌‌می‌تواند این حکم را هر شش ماه یک‎بار تمدید کرده و از خروج متهم به خارج از کشور جلوگیری کند.

بعد از اطلاع متهم از ممنوع الخروج بودن خود و حضور در اداره بازپرسی یا صدور قرار موقوفی، ترک و یا منع تعقیب، ممنوعیت خروج او منتفی و مراتب بلافاصله به مراجع مربوط اطلاع داده می‎شود. درصورتی که مدت مندرج در دستور منع خروج منقضی شود، این دستور خودبه‌‎خود منتفی است و مراجع مربوط نمی‏‎توانند مانع از خروج شوند.

از زمانی که متهم این ابلاغیه را دریافت کند، ‌‌می‌تواند تا ۲۰ روز نسبت به رای دادگاه اعتراض داده و درخواست تجدید نظر در رای دادگاه کند.

برای مطالعه‎ی بیشتر به نکات حقوقی ملکی، دانستنی های حقوقی ملکی، مجله دلتا مراجعه کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

در خانه ژل حالت‌دهنده ابرو بسازید

ساختن ژل ابرو در خانه به شما کمک می‌کند همیشه ابروهای مرتبی داشته باشید. ژل ابرو برای زیبا…