خانه گزارش های ملکی تاثیر رکود تورمی بر بازار مسکن سال ۹۸

تاثیر رکود تورمی بر بازار مسکن سال ۹۸

۱۶
5
زمان مطالعه: 2 دقیقه
آیا در حالی‎که سال گذشته قیمت مسکن در کلان شهرها رشد صددرصد را  تجربه کرد و میزان تورم مصالح ساختمانی در این دوره زمانی ۵۰ درصد بوده است؛ می‎توان گفت که رکود تورمی برای بازار مسکن سال ۹۸ نقش یک تله را بازی می‌کند؟
بازار مسکن سال 98

بازار مسکن سال ۹۸ با رکود تورمی چه سرنوشتی خواهد داشت؟

آیا در حالی‎که سال گذشته قیمت مسکن در کلان شهرها رشد صددرصد را  تجربه کرد و میزان تورم مصالح ساختمانی در این دوره زمانی ۵۰ درصد بوده است؛ می‎توان گفت که رکود تورمی برای بازار مسکن سال ۹۸ نقش یک تله را بازی می‌کند؟

به گزارش مجله دلتا به نقل از اقتصادآنلاین، مهدی سلطان محمدی با هشدار نسبت به این‎که هم‎اکنون نیز سرمایه گذاری مسکن به میزان کافی نیست، گفت: «میزان رشد سرمایه گذاری در حوزه مسکن در این دوره زمانی، به رغم رشد بالای قیمت‎ها بین ۱۰ تا ۲۰ درصد بوده است. به این ترتیب می‎توان نتیجه گرفت فاصله میزان عرضه همچنان با تقاضا حفظ می‎شود که این اتفاق خود مانعی بر سر راه متعادل شدن قیمت مسکن تلقی می‎شود.»

بازار مسکن سال 98

این کارشناس اقتصادی تاکید کرد: «با این توصیف ، معلوم است که سیاست‎های نادرست اقتصادی موجب شکل گیری چنین وضعیتی شده است. ارز دو نرخی، رانت موجود در اقتصاد را در اختیار عده ای خاص قرار می‎دهد و قوانین نیز در خدمت کسانی است که کمتر کار می‎کنند؛ اما پول بیشتری دارند.

سلطان محمدی گفت: «دلیل این مدعا وضعیت حاشیه شهرها و مناطق خوش آب و هوای ویلانشینی است که قیمت املاک آن‎ها با میزان متعارف حقوق و دستمزد و درآمد هیچ همخوانی ندارد.»

خروج از تله رکود تورمی را جدی بگیرید

او با اشاره به این‎که داده‎های اقتصادی در حوزه مسکن البته تحت تاثیر رشد قیمت ارز قرار دارد، افزود:«طبیعی است وقتی قیمت ارز بالا می رود و ارزش پول ملی نزول می‎کند، افرادی که پول دارند؛ متقاضی تبدیل پول به کالا می‎شوند و مسکن کالایی بسیار سودآور در تمام دوره‎های زمانی بوده است.»

وی با اشاره به این‎که به رغم رشد شدید قیمت ارز، ساخت و ساز در سال گذشته در تله رکود تورمی قرار گرفت، گفت: «هنوز بخش ساخت و ساز از این تله رها نشده و ادامه این شرایط وضعیت بغرنجی را پیش روی بازار مسکن قرار می‎دهد.»

بازار مسکن سال 98

وی خاطر نشان کرد: «ریسک ناشی از روشن نبودن آینده بازار مسکن ، اکنون تبدیل به عامل بازدارنده سرمایه‎گذاری در این بازار شده است.»

به گفته وی دولت امسال باید تمرکز و اولویت خود را به بخش ساخت و ساز معطوف کند، چرا که اگر ساخت و ساز رونق نگیرد، بحران مسکن عمیق تر خواهد شد.

این کارشناس اقتصاد مسکن در پاسخ به این سوال که وضعیت قیمت مسکن در سال ۹۸ را چگونه پیش‎بینی می‎کنید، گفت: «کاهشی در کار نیست اما باید خروج از تله رکود تورمی را جدی گرفت.»

برای آگاهی از آخرین اخبار بازار مسکن، از صفحه‎های خبر و گزارش  و اخبار مسکن  مجله دلتا ، جامع‎ترین مجله ملکی ایران، دیدن کنید.

بیشتر ببینید در گزارش های ملکی

همچنین بخوانید

راهنمای کامل خرید انواع کفش مردانه

کفش‌ها همراهان جدایی ناپذیری که در بیشتر لحظات زندگی و خاطرات خوب و بد همراهی‌مان می‌کنند.…