احساس خستگی ارتباطی با گوشی‌ های هوشمند دارد؟

۱
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
اگر زیاد از گوشی خود استفاده می‌کنید و علتی برای خستگی خود نمی‌یابید، تردید نکنید و ساعات استفاده از گوشی‌هایتان را به حداقل میزان ممکن برسانید.
احساس خستگی

محققان دریافته‎اند از هر ۵ زن یک نفر و از هر ۸ مرد نیز یک نفر با استفاده از گوشی‌های هوشمند، احساس خستگی بیشتری می‌کنند.

به گزارش مجله دلتا و به نقل از خبرگزاری مهر، محققان دانشگاه تکنولوژی کویینزلند استرالیا در تحقیقات خود  از ۷۰۹ کاربر موبایل در رده سنی ۱۸ تا ۸۳ سال نظرسنجی و براساس تحقیقی مشابه در ۱۳ سال قبل ، برای آن‌ها سوالاتی طرح کرده‎اند.

محققان دریافته‎اند افراد به دلیل استفاده از گوشی‌های هوشمند به شکلی قابل‌توجه به افزایش بی‌خوابی، بهره‌وری کمتر، خطرات بیشتر در زمان رانندگی و حتی بروز دردهای جسمانی بیشتردچار می‎شوند. به این پدیده «تکنوفرنس» (technoference) گفته می‌شود.

احساس خستگی

دکتر «اسکار اوویدو ترسپالاسیوس» سرپرست تیم تحقیق در این باره می‌گوید: «هم اکنون ۲۴ درصد زنان و ۱۵ درصد مردان که از کاربران موبایل هستند با مشکلاتی دست به گریبانند.»

وی می‌افزاید: «منظور ما از تکنوفرنس، اختلالات روزانه در کار افراد به دلیل استفاده از تلفن همراه است. نظرسنجی ما نشان می‌دهد پدیده تکنوفرنس بین زنان و مردان و در تمام سنین رو به افزایش است.»

به گفته‌ی وی گزارشات مرتبط با بی‌خوابی و کاهش بهره‌وری نشان می‌دهد که این پیامدهای منفی طی ۱۳ سال گذشته به شکل قابل‌توجهی افزایش یافته است.

در مقایسه با مطالعه ۱۳ سال پیش، تکنوفرنس برای سنین ۱۸ تا ۲۴ ، ۴۰.۹ درصد افزایش یافته؛ درحالی‌که برای افراد ۲۵ تا ۲۹ سال هم افزایش قابل‌توجه ۲۳.۵ درصد ثبت شده است.

خستگی

با توجه به این‌ که پیش‌بینی می‌شود شمار کاربران تلفن همراه قبل از پایان سال ۲۰۱۹ از ۲.۵ میلیارد نفر فراتر رود ، مشکل تکنوفرنس می‌تواند وخیم‌تر شود.

بنابراین اگر زیاد از گوشی خود استفاده می‌کنید و علتی برای احساس خستگی خود نمی یابید ، تردید نکنید و ساعات استفاده از گوشی‌هایتان را به حداقل میزان ممکن برسانید.

با صفحه خانه سلامت مجله دلتا ، همراه باشید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

چه کارکنیم بعد از مصرف حبوبات نفخ نکنیم؟

حبوبات حاوی مقادیر مناسبی از روی، مس، منگنز، سلنیوم و... هستند. برخی با خوردن حبوبات نفخ م…