شیرینی برنجی کاکائویی را بدون فر درست کنید

۵
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
شیرینی نان برنجی یکی از انواع شیرینی‌های سنتی و قدیمی ایرانی است که در شهرهای مختلف با دستورها و مواد متنوعی درست می‌شود.
تهیه شیرینی برنجی کاکائویی

شیرینی برنجی یکی از شیرینی‌های بسیار خوشمزه، ساده است و شما می‌توانید تهیه شیرینی برنجی کاکائویی را یاد بگیرید و در کنار دیگر شیرینی‌های خود سرو کنید. می‌توانید این شیرینی خوشمزه را در منزل و برای نوروز در کنار دیگر شیرینی خود آماده کنید. پس با مجله اینترنتی دلتا همراه باشید.

مواد لازم برای تهیه شیرینی برنجی کاکائویی

  • کره هم‌دمای محیط یا روغن جامد ۱۰۰ گرم
  • پودر هل ۱/۲ قاشق چای‌خوری
  • پودر قند ۹۰ گرم
  • زرده تخم مرغ ۱ عدد
  • گلاب ۱/۴ پیمانه
  • آرد برنج  ۲۵۰ گرم
  • پودر کاکائو۱ قاشق غذاخوری

طرز تهیه شیرینی برنجی کاکائویی

بهتر است برای تهیه شیرینی برنجی کاکائویی از آرد برنج مرغوب استفاده کنید و خودتان در منزل می‌توانید به راحتی آرد برنج تهیه کنید و خوب الک کنید تا یکدست شود.

مرحله اول

ابتدا باید همه مواد لازم را بیرون یخچال بگذارید تا هم‌دمای محیط شود. سپس زرده را از سفیده تخم‌مرغ جدا کنید، پودر قند و آرد برنج را یک بار الک کنید و جدا بگذارید.

مرحله دوم از تهیه شیرینی برنجی کاکائویی

در ادامه باید کره نرم شده را به همراه پودر قند و هل تازه آسیاب شده با همزن برقی بزنید تا کرم‌رنگ و حجیم شود. حتما در طول هم زدن مواد را دورگیری کنید تا یکدست هم بخورد و بوی خامی کره از بین برود.

مرحله سوم

در ادامه باید زرده را اضافه کنید و مجدد مواد را هم بزنید تا یکدست شود. بعد گلاب را اضافه کنید و با همزن برقی بزنید تا مواد کاملا یکدست شود. باید آرد را کم‌کم اضافه کنید، نباید همه آرد را یکجا بریزید تا خمیر یکدستی به دست بیاید و بسته به آب‌خور آرد شما شاید کمی بیشتر یا کمتر آرد مصرف شود. خمیر را در دست گرد کنید و کمی فشار دهید. اگر ترک نخورد یعنی خمیر شما حاضر شده است و بعد به آن پودر کاکائو اضافه کنید و کمی ورز دهید تا مخلوط شود و به مدت ۱۲ ساعت داخل نایلون قرار دهید و درون یخچال استراحت بدهید.

تهیه شیرینی برنجی

مرحله چهارم

در ادامه باید از خمیر به صورت یک اندازه بردارید و در دست گرد کنید. مهر مخصوص شیرینی برنجی را بزنید و شیرینی‌ها را روی سینی فر بگذارید. اگر می‌خواهید بدون فر این شیرینی را تهیه کنید، داخل تابه دو طرفه کاغذ روغنی قرار دهید و شیرینی‌ها را داخل تابه بگذارید، واشر تابه را بردارید و ۲۰ الی ۲۵ دقیقه زمان دهید تا زیر شیرینی بپزد. اگر به دستور تهیه شیرینی‌های خانگی علاقه دارید، طرز تهیه کیک شکلاتی ساده و فوری + ویدیو را ببینید.

فوت و فن‌های دستور تهیه شیرینی برنجی کاکائویی

  • از آرد برنج مرغوب استفاده کنید.
  • خمیر را اصلا ورز ندهید وگرنه به روغن افتاده و شیرینی خشک می‌شود.
  • آرد را زیاد نریزید چون موقع مهر زدن شیرینی ترک می‌خورد.
پیشنهاد مطالعه: برای دیدن ترفندهای بیشتر از آشپزی خوشمزه شدن غذا با چند فوت کوزه‌گری ساده را بخوانید.
بیشتر ببینید در آشپزی

همچنین بخوانید

شیرینی عسلی خانگی با کره، ساده و خوشمزه برای نوروز

شما می‌توانید به دلخواه روی شیرینی را کمی رومال زعفران و پودر پسته بزنید یا به صورت ساده س…