مسکن در تهران حدود ۱۰ درصد گران شد

۰
1
زمان مطالعه: < 1 دقیقه
7960795 مسکن در تهران حدود 10 درصد گران شد

تازه ترین گزارش بانک مرکزی از گران‌شدن قیمت مسکن در تهران خبر می دهد.

آمار بانک مرکزی حاکی است در آبان امسال میزان معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به ۱۴ هزار و ۸۰۰ هزار واحد رسید که در مقایسه با ماه مشابه پارسال ۱۸ و ۵ دهم درصد افزایش نشان می‌دهد.

درماه یاد شده متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی در بنگاه‌های املاک شهر تهران ۴ میلیون و ۸۹۰ هزار تومان بود که نسبت به ماه مشابه پارسال  ۱۰ و ۹ دهم  درصد افزایش یافته است.

از مجموع واحدهای مسکونی معامله ‌شده، واحدهای کمتر از  ۵ سال ساخت با  ۴۷ و ۲ دهم  درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص دادند  که در مقایسه با آبان ماه سال گذشته ۵  درصد کاهش یافته و در مقابل به سهم واحدهای با عمر ۶ تا ۱۰ سال و بیش از ۱۵ سال افزوده شده است.

درهشت ماه امسال تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی تهران به ۱۱۳ هزار و ۸۰۰ واحد رسید که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۷ و ۷ دهم  درصد افزایش یافته است.

در این مدت متوسط قیمت یک مترمربع بنای واحد مسکونی معامله ‌شده در شهر تهران ۴ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان بود که نسبت به هشت ماه پارسال ۷ و یک دهم درصد افزایش یافته است.

همچنین بر اساس گزارش بانک مرکزی، شاخص کرایه مسکن اجاره ای در مقایسه با ماه مشابه پارسال؛ در شهر تهران ۹ و ۶  دهم درصد و  و در کل مناطق شهری  ۸ و ۵ دهم  درصد افزایش نشان می‌دهد.

بیشتر ببینید در همه عناوین

همچنین بخوانید

کاهش معاملات در بازار مسکن

دو افت ماهیانه تعداد معاملات در بازار مسکن از کاهش توان خرید و افزایش ریسک فروش آینده نشأت…