خانه نکات حقوقی بررسی اطلاعیه سازمان ثبت درباره رفع مشکلات ثبتی املاک

بررسی اطلاعیه سازمان ثبت درباره رفع مشکلات ثبتی املاک

۳
2
زمان مطالعه: 2 دقیقه
مشکلات ثبتی در املاک خصوصی همیشه برای مردم از حساس‎ترین مسائل بوده که نگرانی هایی برای آن ها ایجاد می کند.
املاک خصوصی

 قوانین و مقررات ثبت پیچیدگی‎های خاصی دارد، معمولاً مردم در مواردی که املاک خصوصی ‌آنها دچار مشکلات ثبتی می‎شود، نگران آنند که چگونه این مشکلات را برطرف کنند.

برای برطرف کردن این نگرانی، در این مطلب ماده ۱۴۷ اصلاحی قانون ثبت، شرح داده می‌شود تا شاید به اطلاعات ثبتی هموطنان عزیز درحل مشکلاتشان کمک کند.

ماده ۱۴۷ اصلاحی قانون ثبت، به اسناد عادی رسیدگی می‌کند که مواد ۱ و ۲ و ۳  و حذف موادی از قانون ثبت را شامل می شود.

املاک خصوصی

روش قانونی رفع مشکلات ثبتی املاک خصوصی:

بر اساس این قانون آخرین مهلت نام‌نویسی ۸۳/۹/۲۳ بوده است. کسانی که قبل از این تاریخ اقدام به ثبت‌نام کرده‌اند، می‎توانند با همراه داشتن رسید تقاضانامه ماده ۱۴۷ به اداره ثبت مربوطه مراجعه کنند و پس از طی تشریفات قانونی، چنانچه بخش اعیانی ملکشان قبل از تاریخ ۷۰/۱/۱ ساخته شده باشد، موضوع در هییت رسیدگی کننده مطرح و با نظر رییس هییت به کارشناسان ارجاع داده می‌شود و آنها موظفند ظرف ۲۰ روز از محل بازدید کرده و تصرفات کنونی متقاضی را با مدارک مستند از نظر میزان مالکیت و تصرفات وی تعیین کنند.

کارشناسان سپس باید وضعیت ثبتی ملک را با توجه به سوابق پرونده ثبتی مشخص و با ترسیم نقشه، محل مورد تصرف را روی آن مشخص کنند. بر این اساس می‎بایست تمام موارد از قبیل حدود و مساحت عرصه و قدمت اعیان با نوع ملک، حقوق ارتفاقی، شماره فرعی و اصلی را مشخص کنند. تصمیم نهایی کارشناسان باید ابتدا به نظر رییس هییت  ‌برسد و با دستور وی موضوع برای تصمیم نهایی و صدور رأی، در جلسه هییت مطرح می‎شود. در نهایت رأی پس از صدور به اداره ثبت ارجاع داده می‎شود. و آگهی آن در دو نوبت به فاصله ۱۵ روز در روزنامه آگهی می‎شود. سرانجام پس از سپری شدن ۲ ماه از انتشار اولین آگهی، در صورت نبود معترض به صدور رأی نهایی اقدام لازم انجام می شود.

شایان ذکر است کسانی که تا تاریخ یاد شده  موفق به ثبت‌نام نشده‌اند، می‌توانند از طریق مراجع قضایی نسبت به درخواست الزام به تنظیم سند، اقدام کنند.

برای مطالعه بیشتر به نکات حقوقی ملکی، دانستنی های حقوقی ملکی، مجله دلتا مراجعه کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

عواقب ترک منزل توسط زن

ترک منزل توسط زن یکی از رایج ترین موارد عدم تمکین است. هرگاه زن به وظایف زناشویی خود عمل ن…