این افراد هرگز چاق نمی‌شوند

۰
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
امروزه بر اثر فعالیت‌ها و اتفاقات مختلف انسان‌های زیادی دچار بی‌اشتهایی می‌شوند. از شایع‌ترین انواع بی‌اشتهایی، بی‌اشتهایی عصبی است.
بی اشتهایی عصبی در افراد

هنگامی که احساس می‌کنید و بو و مزه غذا دیگر همچون سابق برایتان دلپذیر نیست و همچنین میلی به خوردن انواع غذاها ندارید شما دچار بی‌اشتهایی شده‌اید. در این مطلب از مجله اینترنتی دلتا به بررسی بی اشتهایی عصبی در افراد می‌پردازیم.

بی اشتهایی عصبی در افراد

مهم‌ترین دلیل بی‌اشتهایی‌های طولانی مدت مشکلات عصبی است که سبب ایجاد بی اشتهایی عصبی می‌شوند. در ادامه توضیحات کاملی را به شما خواهیم داد.

بی اشتهایی عصبی یا آنورکسیا

این بیماری که این روزها بخصوص در میان خانم‌ها رایج شده است در آن فرد به کنترل وزن و حفظ اندامش بسیار زیاد اهمیت می‌دهد و برای کاهش وزن با روش‌های فراوان و تلاش‌های زیاد جان خود را نیز به خطر می‌اندازد.

در بی اشتهایی عصبی مهم نیست که فرد چه مقدار لاغر شده است زیرا او همیشه از افزایش وزن و چاقی ترس دارد. بی‌اشتهایی عصبی روشی بسیار نادرست و ناسالم و در برخی موارد خطرناک است و فرد تلاش می‌کند با مشکلات احساسی خود کنار بیاید. وقتی فرد دچار آنورکسیا می‌شود لاغری را با ارزش‌ترین چیز در خود می‌داند.

علائم بی‌اشتهایی عصبی

حالت‌های عصبی و نشانه‌های فیزیکی با گرسنگی کشیدن فرد تحت تأثیر قرار می‌گیرد. این بیماری شامل اختلالات رفتاری و احساسی همچون درک نکردن صحیح وزن و ترس بسیار زیاد از افزایش وزن و چاق شدن می‌شود. تشخیص علائم بی اشتهایی عصبی بسیار دشوار است چون ممکن است فرد خیلی لاغر نباشد پس بهتر است با مراجعه به پزشک بیماری را به صورت صحیح درمان کنیم. برای اینکه روابط عاطفی خوبی داشته باشید به مطلب بزرگترین نقطه ضعف مردان که هر زنی باید بداند ۱۵سر بزنید.

بی اشتهایی عصبی در افراد

عوامل ایجاد کننده بی اشتهایی عصبی

عامل اصلی این بیماری هنوز مشخص نشده است. این بیماری نیز همانند سایر بیماری ها به عوامل بیولوژیکی، فیزیولوژیکی و محیطی وابسته است.

عوامل بیولوژیکی

با وجود این که هنوز تشخیص داده نشده است که کدام ژن بر روی این بیماری اثر می‌گذارد اما احتمال دارد تغییرات ژنتیکی باعث شود فرد بیشتر در خطر ابتلا به بی‌اشتهایی عصبی قرار گیرد. تعدادی از انسان‌ها تمایلات ژنتیکی به سمت کمال‌گرایی و حساسیت دارند. همه ی این موارد موجب بی‌اشتهایی عصبی می‌شود.

عوامل فیزیولوژیکی

افرادی که مبتلا به بی‌اشتهایی عصبی می‌شوند اکثرا دچار حساسیت فکری شده و رژیم‌های سخت و نادرست می‌گیرند و با وجود گرسنگی از خوردن غذا پرهیز می‌کنند. این افراد تصور می‌کنند هرگز لاغر نیستند زیرا تمایلاتی به سمت کمال گرایی دارند. همچنین این افراد دچار استرس و اضطراب بالایی هستند و برای کاهش استرس تغذیه خود را محدود می‌کنند.

عوامل محیطی

مد جوامع امروزی بر روی لاغری تاکید می‌کند. امروزه افراد ارزش خود را در لاغر بودن می‌بینند. از طرفی هم فشار اطرافیان علاقه آن‌ها را برای کاهش وزن افزایش می‌دهد.

چه افرادی مبتلا به بی‌اشتهایی عصبی می‌شوند؟

ای بیماری در میان دخترها و بانوان بسیار رایج‌تر است. اما به دلیل افزایش فشارهای اجتماعی، این بیماری در پسرها و آقایان نیز در حال افزایش است. این بیماری در بین نوجوانان شایع‌تر است. اما با این وجود افراد در هر سن و با هر جنسیتی می‌توانند به بی‌اشتهایی عصبی مبتلا شوند. اما درصد ابتلا افراد بعد از چهل سالگی بسیار کم است. به علت تغییرات هورمونی در هنگام بلوغ نوجوانان بیشتر در خطر ابتلا قرار دارند. همچنین در این سن، انسان‌ها بیشتر به نظرات افراد درباره وزن و هیکلشان اهمیت می‌دهند.

بی اشتهایی عصبی در افراد

پیشنهاد مطالعه: مطلب چرا بعضی جوانان ازدواج سفید را انتخاب می‌کنند؟ را بخوانید.
بیشتر ببینید در روانشناسی

همچنین بخوانید

با شوهر وابسته چگونه برخورد کنیم؟

در این مطلب از مجله اینترنتی دلتا در مورد طرز برخورد با شوهر وابسته به مادر نکاتی را خواهی…