این پرده خانه شما را به شدت شیک می‌کند

۲
1
زمان مطالعه: 3 دقیقه
پرده‌ها نقش زیادی در زیبایی دکوراسیون داخلی و همچنین زیباسازی و پوشش پنجره‌ها دارند.
دوخت پرده پیلی دار در خانه

باید بدانید که با توجه به موقعیت دکوراسیون و ابعاد منزل چه پرده‌ای و با چه رنگ و شمایلی را باید نصب کنید. در این مطلب از مجله اینترنتی دلتا به آموزش دوخت پرده پیلی دار در خانه می‌پردازیم.

دوخت پرده پیلی دار در خانه

دوختن این‌ پرده‌ حتی‌ برای‌ کسانی‌ که‌ سررشته‌ای از خیاطی‌ ندارند، بسیار آسان‌ است. اگرچه‌ ظاهر زیبا و آراسته‌ آن‌ چندان‌ ساده‌ به‌ نظر نمی‌رسد. به‌صورت سنتی، پرده‌های‌ پیلی دار دست‌دوز هستند، اما با این‌ روش‌ می‌توان با کمترین‌ دوخت‌ و با استفاده‌ از نوارهای‌ پارچه‌ای باریک‌ که‌ از سوراخ‌های‌ تعبیه ‌شده‌ در بالای‌ پرده‌ عبور داده‌ می‌شوند، پیلی‌ها را در جای‌ خود نگاه‌ داشت.

وسایل‌ لازم برای دوخت پرده پیلی دار

  • پارچه‌ به‌اندازه متناسب‌ با ابعاد پنجره‌
  • لایی‌ به‌ عرض ۱۳ سانتی‌متر و طول‌ برابر با عرض‌ پرده‌
  •  دستگاه‌ پرچ‌ و حلقه‌های فلزی‌ پرچ‌ (شش‌ حلقه‌ برای‌ هر یک‌ از پیلی‌ها)
  •  تعدادی ‌حلقه‌ برنزی‌ کوچک‌ (برای‌ هر یک‌ از پیلی‌ها یک‌ حلقه‌)

مرحله اول

ارتفاع‌ پنجره‌ را اندازه‌ بگیرید و به‌ آن‌ ۲۰ سانتی‌متر برای ‌برگردان‌ بالای‌ پرده‌ و ۱۵ سانتی‌متر برای ‌تو گذاشتن پایین‌ پرده‌ اضافه‌ کنید.

مرحله دوم دوخت پرده پیلی دار

برای‌ محاسبه‌ عرض‌ پرده، ابتدا طول‌ چوب‌پرده را اندازه‌ بگیرید. سپس‌ با احتساب‌ ۲۵ سانتی‌متر به‌ازای هر پیلی‌ و ۲۲ سانتی‌متر فاصله‌ در میان‌ پیلی‌ها، میزان‌ پارچه‌ موردنیاز را برآورد کنید. برای اینکه خانه خود را زیبا کنید به مطلب این بشقاب‌های دیواری را در خانه بسازید +ویدیو سر بزنید.

این بشقاب‌های دیواری را در خانه بسازید +ویدیو

مرحله سوم

پرده‌ را به‌ ارتفاع‌ موردنظر از پارچه‌ ببرید. در صورتی‌که عرض‌ پارچه‌ کمتر از میزان‌ موردنیاز برای‌ عرض‌ پرده‌ باشد، ممکن‌ است‌ از دو یا سه‌ قد پارچه‌ استفاده‌ کنید و بنا به‌ سلیقه‌ خود می‌توانید دو قد پارچه‌ را در راستای‌ ارتفاع‌ پرده‌ به‌ هم‌ بدوزید و پرده‌ را یک‌تکه تهیه‌ کنید؛ یا آن‌ها را جدا از هم‌ و به‌صورت دو پرده‌ در کنار یکدیگر در نظر بگیرید.

مرحله چهارم دوخت پرده پیلی دار

لبه‌های‌ پرده‌ را به‌غیراز لبه‌ بالا کمی‌ تو بگذارید، اتو کنید و سپس‌ با چرخ‌خیاطی بدوزید. لبه‌ بالای‌ پرده‌ را ۵/۲ سانتی‌متر به‌طرف زیر تا کنید و سپس‌ یک‌بار دیگر آن‌ را به‌صورت نواری‌ به‌ عرض‌ ۱۳ سانتی‌متر تا بزنید. قسمت‌ بالای‌ پرده‌ را به‌ همین‌ صورت‌ که‌ تا زده‌اید اتو کنید. لایی‌ را به‌ طول‌ برابر با عرض‌ پرده‌ ببرید و آن‌ را داخل‌ تا بالای‌ پرده‌ قرار دهید و با چند کوک‌ در جای‌ خود ثابت‌ کنید.

مرحله پنجم

با استفاده‌ از دستگاه‌ پرچ، حلقه‌های‌ فلزی‌ مخصوص‌ پرچ‌ را به‌صورت ردیفی‌ افقی‌ درست‌ در زیر لایی‌ به‌ پارچه‌ پرچ‌ کنید. اولین‌ پیلی‌ را از لبه یک‌ طرف‌ پرده‌ شروع‌ کنید. برای‌ هر یک‌ از پیلی‌ها باید ۶ حلقه‌ به‌ فاصله‌ ۵/۲ سانتی‌متر از یکدیگر به‌ پارچه‌ نصب‌ کنید. بین‌ آخرین‌ حلقه‌ از هر پیلی‌ با اولین‌ حلقه‌ از پیلی‌ بعد فاصله‌ای در حدود ۲۲ سانتی‌متر در نظر بگیرید.

نوارهایی‌ پارچه‌ای به‌ عرض‌ یک‌ سانتی‌متر و طول‌ ۵۶ سانتی‌متر برای‌ هر یک‌ از پیلی‌ها بدوزید. مطابق‌ تصویر هر یک‌ از نوارهای‌ پارچه‌ای را از ۶ حلقه‌ (یک‌ پیلی) عبور دهید و با گره‌ محکم‌ کنید و در آخر به‌صورت یک‌ پاپیون‌ کوچک‌ گره‌ بزنید.

این بشقاب‌های دیواری را در خانه بسازید +ویدیو

منبع: پرشین وی

پیشنهاد مطالعه: مطلب ارزان‌ترین کابینت برای دکور آشپزخانه منزل را بخوانید.
بیشتر ببینید در دکوراسیون

همچنین بخوانید

تنها با یک وسیله به آشپزخانه خود نظم دهید!

یکی از کاربردی‌ترین و تاثیرگذارترین عناصر برای حفظ آشپزخانه شما از آشفتگی، ترولی است. در ا…