قلعه‌ های دیدنی استان چهارمحال و بختیاری

۳
1
زمان مطالعه: 2 دقیقه
قلعه‌های دیدنی و معروف استان چهار محال و بختیاری عبارتند از: قلعه چالشتر، قلعه سردار اسعد بختیاری، قلعه امیرمفخم دزک، قلعه صمصام السلطنه شلمزار، قلعه بارده، قلعه امیر مجاهد و بسیاری دیگر که باب طبع گردشگران مختلف هستند.
قلعه های دیدنی

قلعه‌ های دیدنی استان چهارمحال و بختیاری در جنوب غربی ایران و در مرکز رشته کوه‌های زاگرس قرار دارد.

کشف ابزار سنگی نشان از قدمت ۹ هزارساله استان  چهار محال و بختیاری دارد. همچنین بقایای اولین روستاهای ایران در این خطه کشف شده است.

قلعه های دیدنی استان

قلعه های دیدنی و معروف استان چهار محال و بختیاری از دوران صفویه تا دوره پهلوی دوم ساخته شده‌اند. قلعه‌های معروف آن عبارتند از: قلعه چالشتر، قلعه سردار اسعد بختیاری، قلعه امیرمفخم دزک، قلعه صمصام السلطنه شلمزار، قلعه بارده، قلعه امیر مجاهد و بسیاری دیگر که باب طبع گردشگران مختلف هستند.

این بناها سرشار از آیات قرآنی، آینه کاری، نقاشی، نقوش شکار و جنگ، داستان‌های عاشقانه و نقوش قهوه خانه‌ای، سقف های چوبی، حوض حیاط بزرگ، ستون‌های حجاری شده بسیار تماشایی و پنجره‌های گره چینی شده، هستند که فرهنگ و تاریخ پر شکوه ایران زمین را در جای‌جای خود با اقتدار نشان می‌دهند.

قلعه

به عنوان مثال، قلعه دزک، در روستای دزک از توابع شهر کیار قرار دارد و در اواخر دوره قاجاریه ساخته شده است. این عمارت برجسته دو ایوان شرقی و غربی، تالار و سفره خانه، اتاق آینه و چهاربرج دارد.

 قلعه های دیدنی استان چهار محال و بختیاری طی ماه‌ها و سال‌های طولانی میزبان مشاهیر معروفی مانند: علامه دهخدا، وحید دستگردی، فرخی یزدی، ملک الشعرای بهار و دکتر محمد مصدق بوده است.

قلعه ها

آداب و رسوم مردم چهارمحال و بختیاری هم گنجینه‌ای ارزشمند برای جامعه‌شناسان و گردشگران محسوب می‌شود. از این آداب  و رسوم می‌توان به کوچ‌نشینی، دستمال‌بازی، موسیقی محلی، دست‌بافته‌ها و…اشاره کرد.

با صفحه گوناگون در مجله دلتا همراه شوید.

بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

حمام علیقلی آقا، جاذبه گردشگری اصفهان

حمام علیقلی خان اصفهان یک حمام در اصفهان بوده در دوره حاضر تغییر کاربری داده و تبدیل به مو…